Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lubomír Zaorálek: Koalice darovala církvi majetek. Jako po Bílé hoře

Praha – Dlouhý jednací den, který se protáhl až do noci, se podepsal i na tváři Lubomíra Zaorálka. On, stejně jako celá opozice, ve středu a čtvrtek prohrál klíčový souboj s vládní koalicí. Té se povedlo prosadit všechno, co chtěla: úsporný stabilizační balíček, důchodovou reformu i církevní restituce.

10.11.2012 141
SDÍLEJ:

Lubomír ZaorálekFoto: Deník/Martin Divíšek

Vláda nakonec získala dostatečný počet hlasů, aby narýsovala cestovní mapu České republiky na mnoho let dopředu, minimálně v otázce důchodů a církevního majetku. Co s tím jako nejsilnější opoziční strana chcete dělat?
To, co se odehrálo včera, považuji za mimořádnou věc. Připadá mi docela pozoruhodné, že koalice odhlasovala církevní zákon zrovna 8. listopadu, tedy ve stejný den, kdy před 392 lety proběhla bitva na Bílé hoře, po níž došlo k obrovskému přesunu majetku do rukou katolické církve. Nyní jsme se stali svědky něčeho podobného.

Vy ale nemůžete být překvapený, koalice přece měla církevní restituce ve vládním programu.
Jenže mně to noční zasedání spíš připomínalo bolševický převrat, který se v Rusku odehrál 7. listopadu 1917. Tady to také připomínalo bolševické, nikoliv demokratické zasedání sněmovny. Nikoho nezajímaly naše argumenty. My jsme přitom varovali před prolomením hranice 25. února 1948 či před zavedením zásadní nerovnosti restituentů. Když porovnáme zmírňování majetkových křivd po roce 1990 a nyní, jde ve prospěch církví o mimořádně velkorysé odškodnění. Před touto nerovností varoval i Ústavní soud, byť jinak politiky vybídl, aby restituce řešil. Podle nás dochází k narušení ústavního principu rovnosti při zacházení s majetkem, je to velká nespravedlnost a hrozí obrovské riziko sporů.

Co se ale podle vás tak strašného stane? Vezmou snad katoličtí kněží ty lesy či rybníky na ramena a odnesou je pryč nebo seberou získané finanční prostředky a pomocí vatikánských bankéřů budou kout pikle proti České republice?
Jsem si jistý, že tenhle zákon nebude prospěšný občanům České republiky - ani věřícím. Církve přece vůbec nejsou vybaveny k tomu, aby spravovaly tak obrovské majetky.

Tak asi nebude těžké si za získané finanční prostředky někoho najmout.
Ale role církví je přece jiná. Ony představují nějakou tradici, hodnoty, kulturu, architekturu. Jejich činnost v tomto směru má velký smysl, navíc církve po listopadu 1989 přece u nás netrpěly žádným útlakem, dokonce počet duchovních výrazně narostl.

Právě. Koalice argumentuje tím, že stát konečně nakročil k odluce státu od církve.
Jenže ona se s námi vůbec nechtěla bavit o tom, co od církví můžeme čekat. A když se podíváte na průzkumy veřejného mínění, tak boj o majetek nejvíc poškodil církve samé. Mluvil jsem s řadou farářů, kteří dávali najevo jemný distanc
od své vrchnosti, nejlépe totiž vědí, že jim to v jejich pastorační činnosti nijak nepomůže, spíš naopak. A pak mám také osobní zkušenost. Vždycky jsem říkal, že není úkolem politické strany kupovat sídla a starat se o ně. Já nechci, aby se můj tajemník zabýval správou majetku, ale aby se věnoval politické práci, komunikoval s lidmi. Jakmile ale máte barák a musíte o něj pečovat, padne na to 60 procent veškerého času. Když církve získají majetek, přijdou za nimi úplně jiní lidé, sekáči, kteří ucítí miliardy a nezakecají se. Ti církve promění a já nemám jistotu, že pak budou sloužit oněm tradičním hodnotám, které od nich očekáváme, tedy duchovnu, charitě i zápasu s určitou programovou prázdnotou.

Lubomír Zaorálek

Církevní restituce ještě čekají na prezidentův podpis, možná i na vaši stížnost k Ústavnímu soudu. U penzijní reformy už je ale jasno a zdá se, že vláda má dost síly přehlasovat Senát i v případě daňových změn.
Zvyšování daní se pokusíme ještě zvrátit, protože růst dolní sazby DPH u základního zboží, jako jsou potraviny, léky či pleny, pocítí v nějaké formě úplně všichni.

Nejsou to jen proklamace v okamžiku, kdy po odchodu tří poslanců ODS vláda upevnila svou pozici?
Mám zkušenost, že tyhle uměle vytvořené klaky mají docela jepičí trvání. Nevsadil bych si, že jde o nějakou solidní většinu. Možná jim vydrží, možná ne. Připouštím, že přechodně se vládní řady zkonsolidovaly, ale ta cena je strašná. Nejde jen o tři poslance ODS. Najednou se tu objevil Josef Dobeš, který začal hřímat ve prospěch vlády, dostal snad nějaký příslib pro svou stranu sportu?

Dostal, nijak se tím netají. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura mu slíbil podporu při převodu 800 milionů z rozpočtu na podporu sportu.
Tak vidíte. Karolíně Peake, která původně chtěla odklad hlasování o restitucích až po definitivním schválení balíčku, zase odsouhlasili založení klubu LIDEM se všemi výhodami. Nový poslanec Pekárek, který byl nepravomocně odsouzen na šest let, už všude vykládá, jak byl ten proces podivný a že se cítí nevinen. Evidentně tedy bude chtít využít imunitu.

Sněmovna ho vydá, nebo ne?
Ano, ale v zemi, kde se řádně nestíhá Opencard, ProMoPro ani pan Janoušek, asi existuje celá řada metod, jak pomoci poslanci, který podržel koalici v klíčovém hlasování. Mám podezření, že tyhle středeční a čtvrteční hlasy byly velmi svérázně nakupované. Já prostě nevěřím v čistotu kroku tří poslanců, kteří najednou složili mandát, aby neškodili ODS. Obávám se, že po kongresu ODS tady zvítězilo naprosto pragmatické uvažování.

V čí prospěch? Vláda tvrdí, že konečně splnila, co voličům slíbila, a daně zvýšila jen proto, aby udržela veřejný dluh na uzdě.
Houby s octem. Ne ve prospěch občanů, ale měsíců, které si ve sněmovně ještě mohou užít. Mě vadí, že sociální demokracie vůbec u toho asistuje. Proto jsem vyzval kolegy v noci na čtvrtek k tomu, aby sněmovnu opustili. Skoro bych chtěl vymyslet ještě něco zásadnějšího, abychom dali najevo, že to nelze tolerovat a tvářit se, že tohle je normální parlament. Jím sněmovna, v níž se to podstatné odehrává v kuloárech, kde se cosi slibuje, není. To je zřejmě poučení, které si ODS odnesla z kongresu. Že se to musí lépe uštrikovat, to by v tom čert byl, aby se to ještě nedalo rok a půl vysedět.

Lubomír Zaorálek

Skoro to vypadá, že o vítězství ve volbách už ani nemá cenu usilovat.
Nebudeme propadat malomyslnosti. Jsme připraveni zrušit nebo výrazně korigovat II. pilíř penzijní reformy. V případě církevních restitucí to nebude jednoduché, ale budeme jednat s církvemi alespoň o snížení té částky finančního narovnání. Pokud vláda na zadluženost země reaguje tím, že zatíží rozpočet penzijní reformou a velkorysým finančním vyrovnáním s církvemi, nedá se to pochopit. Vždyť zvyšování daní se vysvětlit nedá, nesouhlasí s ním vůbec nikdo včetně odborné veřejnosti a členů NERV. Ceny se totiž zvýší, ale státní pokladna víc peněz nevybere, neumí to. Jediný efekt bude, že se dál sníží spotřebitelská poptávka.

Proč to tedy ministr financí dělá?
Tomu nerozumím. Letošní rok jasně ukázal, že loňské zvýšení DPH nepřineslo nic. Podle mne se na tom vláda zasekla ideologicky. Celý rozpočet je fiktivní, jde o přesný součet nepřesných čísel. Je to jen potřebná slupka pro reálné exekutivní škrty, k nimž už pan Kalousek nepotřebuje sněmovnu. Bohužel v tom rozpočtu nejsou žádná prorůstová opatření, kterými by se ekonomika nastartovala. Tímhle rozpočtem posílají Českou republiku do recese.

Za rok a půl podle aktuálních průzkumů sněmovní volby vyhraje ČSSD a KSČM. Co s tou mocí budete dělat?
Nerad mluvím o tom, že převezmeme moc. Už před minulými volbami jsem trávil tři čtvrtiny času odpovídáním na otázky, s kým budeme vládnout. Každé volby přinesou překvapení, které rozloží síly poněkud jinak. Třeba teď máme za sebou regionální volby, které nějak dopadly. Poselství voličů bylo jasné a není na něm mnoho věcí ke spekulování. Když komunisté získali tolik hlasů, kolik získali, tak ČSSD přece nesedí a nemudruje o tom, jaké že jsme to měli usnesení v roce 1995 (na sjezdu v Bohumíně si delegáti usnesli k zákazu spolupráce s KSČM – pozn. red.). To je pro mě minulost, mě to moc nezajímá, usneseními se neprohrabuji. Mě zajímá realita dneška.

Na tu se ptám. Co s ní chcete dělat, znárodňovat, zvýšit daně bohatým na pětinásobek?
To je přece hloupost. Kdyby komunisté do povolebního jednání přišli s tím, že chce znárodňovat nebo vystoupit z NATO, daleko bychom se nedostali. Mantinely jsou jasně nastavené. Pro mne je hlavní identita sociální demokracie, abychom věděli, co chceme a uměli to sdělit lidem, aby to pro ně byla tak silná alternativa, že nebude těžké najít koaličního partnera. My chceme zajistit téhle zemi růst a lidem pracovní místa. Vždyť slušnému člověku musí krvácet srdce, když vidí, co se stalo s CzechInvestem nebo úřady práce, které úplně přestaly plnit roli pracovních agentur. Chceme vrátit lidem právo na důstojný život.

Lubomír Zaorálek

Zastavme se u toho. Poslední týden jsem slyšela desítky lidí, kteří říkali zhruba toto: ti ódéesáci, to je hrůza, kradou ani poledne nedrží, ale co si pomůžeme. Po volbách přijdou socani a budou krást taky. Jakou jim můžete dát záruku, že to tak nebude? Koneckonců nedali jste ji za Grosse ani za Ratha.
Nebylo to třeba za nás ideální, ale takový typ korupce, jaký se tady vyvinul od Topolánkových dob, vytvoření justiční mafie, za vlád sociální demokracie neexistoval.

Jenže v jiných věcech je to opravdu hodně podobné. ODS odejde Marek Šnajdr a nastoupí za něj nepravomocně odsouzený korupčník Roman Pekárek. Vám přejde František Bublan do Senátu a místo něj přijde Petr Zgarba, který rezignoval na post ministra kvůli podivným čachrům se státními pozemky a jehož lidé vykroužkovali z kandidátky.
Tohle není jednoduchá věc. My máme čerstvou zkušenost z krajských voleb, kdy jsme chtěli nějaké změny na ústecké kandidátce, minimálně vyškrtnutí Pavla Koudy. Na regionální organizaci jsme ale páky neměli. Budeme se snažit prosadit změny ve stanovách, aby centrum nemuselo být v pozici prosebníka a mohlo garantovat kvalitu lidí na kandidátkách. Jsem přesvědčen, že ČSSD má v tomto směru šanci.

Jak dlouho? S všeobecným očekáváním vašeho příštího vítězství se totiž na vás začnou lepit nejrůznější existence a kmotři.
Je cesta, jak to změnit. Jde o to, vytvořit protikorupční alianci, která provede nevratné systémové změny: přijme majetková přiznání, zákon o zákazu anonymních akcií, skutečně funkční normu o veřejných zakázkách. Když to někdo dokáže prosadit, nebude už možné parazitovat na veřejných penězích jako dosud.
Češi přece nemají v genech nějaký kód, který je předurčuje k rozkrádání veřejného majetku. To jsou řeči, ba kecy. Když přijde odhodlaná skupina lidí, která bude mít podporu široké veřejnosti, musí se to povést. Samozřejmě musí mít krytá záda naprosto nezávislou a výkonnou policií a justicí. Jestli by se tak sociální demokracie tak nezachovala, skončí.

Autor: Kateřina Perknerová

10.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 141
SDÍLEJ:
Petr Gazdík.
10 5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
2

Ozbrojený muž v Anglii unesl několik rukojmí. Podle policie nejde o terorismus

Ministr Brabec: Život je krátký na hádky. Země potřebuje stabilní vládu

/ROZHOVOR/ Co znamenají volební výsledky? Jak se bude vyjednávat? Nejen nad tím se zamyslel lídr krajské kandidátky ANO Richard Brabec v rozhovoru pro Deník.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Parádní start. Plíšková na úvod Turnaje mistryň vyzrála na Williamsovou

Po pátečním losu singapurských skupin se Karolína Plíšková spokojeně usmívala. „Nevím, jak to vidí ostatní holky, ale já jsem se složením skupiny spokojená,“ povídala česká tenistka.

Plány SPD? Okamura chce pro své hnutí zastoupení v čele Sněmovny

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura už jednal s další stranou, novinářům dnes ale odmítl prozradit s jakou. Schůzku s představiteli vítězného hnutí ANO má naplánovanou na pondělní večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení