Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lubomír Zaorálek: Nesmíme připustit, aby karty rozdávalo několik velkých hráčů

/ROZHOVOR/ Když v srpnu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zahajoval recepci českých velvyslanců a významných představitelů našeho veřejného života v Černínském paláci, zakončil svou řeč výzvou Jděte a komunikujte. Nic ho necharakterizuje lépe. Je to muž slova, rád čte, vede dialog, hovoří s politiky i lidmi.

7.10.2017 70
SDÍLEJ:

Lubomír Zaorálek.Foto: Deník / Divíšek Martin

Jako lídr ČSSD je ale odhodlán vše přetavit do činů. O svých plánech mluví zapáleně a s vervou.  Na rozdíl od mnoha svých kolegů z různých stran má velkou přednost – za 2O let ve vysoké politice na něm neulpělo jediné korupční podezření.

Dva týdny před volbami vnější kulisy napovídají, že půjde o souboj dvou hlavních rivalů – Babišova hnutí ANO a vaší ČSSD. Platí to?

Doufám, že ano. Jsem rád, že témata, s nimiž jde sociální demokracie do voleb, všichni uznali jako silná a že je na nich postavena současná debata. V Česku máme dobrý ekonomický růst, nízkou nezaměstnanost, přebytkový rozpočet, a proto cítíme možná neopakovatelnou příležitost pustit se do toho, co je třeba udělat, aby republika do budoucna fungovala co nejlépe.

 Jde o to, s kým se do toho pustíte. V kuloárech běhá informace, že dopadnou-li volby tak, jak naznačují průzkumy, je už teď dohodnuta příští koalice, která bude stejná jako ta současná s tím rozdílem, že ANO bude mít premiéra a ministra vnitra, vy zůstanete na zahraničí a Milan Chovanec se přesune na dopravu. Co tomu říkáte?

Jsem si jist, že nic není dohodnuto, protože o všem rozhodnou voliči.  Sestavování budoucích koalic se z mého pohledu bude odvíjet od toho, kdo je ochoten uskutečnit potřebné změny.

Jaké hlavně?

Páteří našeho programu je podpora malým a středním českým firmám. Chceme docílit propojení výroby s vývojem, s nápady a šikovností. Místo využívání levné práce bychom se měli prosazovat díky vzdělaným lidem, tradici průmyslové výroby a technickým schopnostem.

Proč byste to nemohli dělat v koalici s hnutím ANO, které říká prakticky totéž?

Třecí plocha je přece jasná. Z ekonomického růstu v naší zemi mají dnes prospěch hlavně banky a nadnárodní korporace či vlastníci velkých majetků, kteří mají výhodné daňové podmínky a užívají si vysokých zisků. Naopak běžní zaměstnanci ze svých daní financují naprostou většinu veřejných služeb, aniž by měli odpovídající mzdy. My jsme udělali pořádek v daňové oblasti jen napůl, u těch malých a středních.

Teď nás čekají ti velcí, například ve farmaceutickém průmyslu nebo v zemědělství. Na těchto koncernech budoucnost naší země nestojí, my musíme stavět na našich šikovných lidech. Existuje třeba firma, která vyrábí špičkové navigační přístroje do letadel, je v tom nejlepší na světě, trhají jí to z rukou, a to by obecně měla být  naše cesta.

Podpora menších a zavedení sektorové daně pro ty největší je tedy pro ČSSD nepřekročitelná podmínka účasti v budoucí vládě?

Může to tak být. Když se podívám do programu hnutí ANO, je tam napsané, že agentury práce musejí zrychlit a usnadnit nabírání pracovníků ze zahraničí. V tom já vidím veliký problém. Nedávno mi jeden představitel ANO v debatě řekl, že si mám vzít příklad z Polska, kde mají milion ukrajinských pracovníků. V tom se ale nedomluvíme, vůbec nechápu, proč bych u nás měl opakovat polský model. Určitou migraci pracovní síly potřebujeme, ale musí být řízená a pod kontrolou.

Takový režim už například máme v programu Ukrajina, kde chceme cíleně přijmout deset tisíc Ukrajinců pro konkrétní firmy, podobně to může fungovat v Uzbekistánu nebo Mongolsku. Nesmějí se tu ovšem začít vytvářet ghetta a rozmáhat práce za minimální mzdu, která destruuje pracovní trh.

 Tím, že berou ponižujících 13 tisíc?

Pochopitelně. Podle statistických dat u nás Ukrajinci, kteří sem proudí právě třeba z Polska, berou o sedm tisíc méně než Češi.

Jak je možné, že to inspektoráty práce dovolí?

Ptám se stejně a do budoucna bych se chtěl zaměřit na to, jak inspektoráty práce fungují. Na můj vkus se chovají váhavě až nesměle, porušování zákoníku práce příliš neřeší a nepokutují ho. Tím pádem tu trpíme určitý šlendrián při porušování předpisů a pravděpodobně i zákonů. Kdybych vyhověl některým politikům, byznysmenům nebo panu Dlouhému z Hospodářské komory a pustil sem 150 tisíc Ukrajinců ročně, jen by to prohloubilo netransparentnost trhu práce a snížilo její cenu. To není v zájmu českého hospodářství.

Nýbrž jen v zájmu velkých firem?

Ano. Nechápu, jaký by mohl být zájem České republiky zaměstnávat lidi na úrovni minimální mzdy. Tady se zrovna dívám na čerstvé inzeráty z Vodňanských drůbežáren, kde se říká, že zaměstnají lidi za 12 500 korun včetně zahraničních pracovníků. Politická strana by přece měla mít na zřeteli zájmy všech, nejen firem z jednoho holdingu. Navíc mzdové podmínky jsou tam v reálu ještě horší.

Nejen mzdové, ale i pracovní, lidé v některých provozech chodí do práce nemocní, není tam vyhovující prostředí, nemají žádné bonusy atd.

Jistě, někdy to připomíná robotu ze 17. století. Majitelé dokonce najímají i velmi tvrdý management, který se chová vůči zaměstnancům neúprosně. To je způsob, jak vytahat z lidí co nejvíc a sedřít je z kůže. Levná pracovní síla z Východu má sloužit jako varování našim lidem, ať moc nebrblají a neopírají se o odbory, nebo je propustí a najmou levné Ukrajince. Tím se kromě jiného vytrácejí i požadavky na kvalifikaci, zručnost, zkušenosti. Nesmíme proto připustit, aby se tu vytvořily dva trhy práce, jeden pro domácí a druhý pro cizí.

Kladete důraz na inovace, nápady, šikovnost. Proč si myslíte, že se prosadí díky novým státním institucím, například České investiční bance nebo Průmyslově výzkumnému institutu. Copak by to podnikatelé nezvládli za výhodných podmínek sami?

Ale oni to opravdu sami nezvládnou. My jsme zřídili Český ústav informatiky, robotiky a kybernetiky, který naplno funguje od května. Díky tomu se vrátili špičkoví odborníci z Holandska a Francie, kteří se ujali řízení jeho jednotlivých sekcí. Institut pracuje s novými technologiemi a ovládá techniku, jež je pro malé a střední podniky nedostupná. Tady se ale dostanou k špičkovým zařízením, někdy i zapůjčeným ze zahraničí.

Takže úřad jako podpůrný, servisní pomocník?

Přesně tak. Když se podnikatel chce pustit do nějaké inovace, tady si to může celé nasimulovat a vyloučit slepé cesty. Zájem je obrovský. A to není všechno, jsou tam totiž i studenti, kteří v něm tráví spoustu času. Dostanou nejen prostor a vybavení, ale dokonce úkoly, které mají řešit, protože v institutu vědí, s jakými problémy se výrobci potýkají.

Koneckonců za tu krátkou dobu založili už dvacet start-upů. Tento ústav ale není jediný, mluvím o něm proto, že jsem ho nedávno navštívil a hovořil jsem s jeho šéfem profesorem Maříkem, který je nesmírně zajímavou osobností.

A proto také dostane 28. října vyznamenání od prezidenta republiky.

Zaslouženě. Podobná instituce je ale třeba i v Brně, a to je dobře. Česká republika nesmí být zemí, která je jenom subdodavatelem pro zahraniční firmy. Nejde o to, jak výrobek vypadá, ale o to, zda je v něm zhmotněna česká práce, nápady, kreativita. Naší ekonomice musejí dominovat podniky, kde jsou vývojová střediska a vytváří se obchodní strategie.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Kateřina Perknerová

7.10.2017 VSTUP DO DISKUSE 70
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 17 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pracoviště: U Kyjovky 3964/4, 695 01 Hodonín. Náplň práce: zednické práce na stavebních konstrukcích, základání staveb, zdění nosných i nenosných konstrukcí, omítka a fasády, betonáže podlah, dlažby a obklady. Požadujem: vyučení v oboru výhodou, praxe min. 1 rok v oboru. PP na dva roky.. Pracoviště: Stavební firma plus s.r.o. - provozovna, U Kyjovky, č.p. 3964, 695 01 Hodonín 1. Informace: Martina Černá, +420 734 258 679. Služby - Úklid servisu - Kunratice 18 000 Kč Do společnosti Auto Jarov do Kunratic hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalon, sociálního zařízení a strojové uklízení dílen. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30 hod. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00 hod. Doprava a logistika - Skladník 24 000 Kč Skladník Náplň práce: vykládání a nakládání kamionů a kontejnerů, kompletace objednávek, komisaření, vychystání objednávek, příprava k expedici. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 000 Kč Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 31.8.2017 a: 21.9.2018, Požadavky: Vrtání a běžné zámečnické práce. Výhodou je ŘP sk. C.. Pracoviště: Pemat trading s.r.o., 742 33 Jeseník nad Odrou. Informace: Vlastimil Machula, +420 733 150 551.

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
3

Fabienne zasáhla Česko: popadané stromy, výpadky proudu, přerušené spoje

Marina Abramovičová a její dílo
5 5

Čech napadl v Itálii srbskou umělkyni, praštil ji jejím obrazem po hlavě

Aleš Buksa: Nikdy by mě nenapadlo, že budu podnikat v Africe

/ROZHOVOR/ Aleš Buksa, úspěšný podnikatel, symbol multilevel marketingu, který po revoluci přivedl do bývalého Československa, na odchod do důchodu nemyslí. V Ghaně nově těží vodu, kterou nazval Sky Water.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman přijal v Lánech někdejšího Trumpova stratéga Bannona

Americký podnikatel, politik a někdejší hlavní stratég prezidenta USA Donalda Trumpa Steve Bannon se v neděli na zámku v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. O návštěvě muže, který je známý svými ultrapravicovými názory, informoval Hrad prostřednictvím twitteru.

Z Hongkongu do Pekingu za devět hodin. Má to háček. Na nádraží platí zákony Číny

Lidé cestující mezi Hongkongem a pevninskou Čínou si budou nyní moci užívat jízdy moderním rychlovlakem, který se řítí rychlostí až 200 kilometrů v hodině. Projekt za miliardy dolarů si ale vysloužil kritiku. Pomocí rychlodráhy totiž Peking může vůči bývalé britské kolonii uplatňovat svou asertivní politiku.

Loď Aquarius naložila dalších 47 migrantů, žádný přístav ji nechce

Záchranná loď Aquarius 2 nabrala ve Středozemním moři 47 migrantů plavících se na člunech ze severní Afriky. Loď původně plula pod vlajkou Gibraltaru, ten ji ale nedávno tohoto práva zbavil. Svou ji poté propůjčila Panama, tu však také bude muset po nátlaku italské vlády stáhnout. Plavidlo nyní nemá kde zakotvit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT