Pozor na PIN!

Na uvedenou noc oloupený muž jistě do smrti nezapomene, přestože byl společensky unaven a za jiných okolností by na noc z2. června dávno zapomněl. „Šel po ulici a náhle zčerveného auta neznámé značky vyskočili dva muži a přistoupili kněmu. Jeden ho udeřil do obličeje takovou silou až se poroučel kzemi,“ vypravuje detektiv vyšetřující případ. „Pak se kněmu sklonili a začali šacovat. Ze zadní kapsy kalhot mu vytáhli peněženku shotovostí a platební kartou, mobilní telefon a zkrku mu ztrhali zlatý řetízek,“ pokračuje detektiv.

Bolest, kterou cítil napadený muž vpravé tváři byla tak nesnesitelná, že jakmile lupiči odjeli, zavolal lékařskou pomoc. „Léčení zranění způsobených pachatelem si vyžádala týdenní pracovní neschopnost,“ přiblížil razanci útoku kriminalista.

To však nebylo všechno. Loupežníci po opuštění místa činu provedli několik výběrů zbankomatů pomocí ukradené platební karty, celková škoda rychle narostla až na řádově dvacet tisíc. „Poškozený učinil známou chybu, že měl vpeněžence někde poznamenaný PIN kód!“ kroutil hlavou detektiv. Překvapivé množství lidí se bojí že zapomene heslo a někam si jej poznamená, vyskytují se i případy, kdy si majitel karty napsal kód přímo na ní. „To pachatelům značně ulehčuje práci, když nedaleko karty najdou poznamenané čtyřmístné číslo, náhodně uhodnout PIN je nemožné, bankomat po třech neúspěšných pokusech kartu „sežere“ a zloděj má smůlu,“ varuje detektiv.

Pátrání po pachatelích je zatím bezvýsledné. „Jedná se o muže zprostoru bývalého Sovětského svazu, jsou minimálně dva, ale vyloučit větší počet nelze,“ uvažuje policista. „Problémů spachateli zvýchodu je mnoho. Jejich nedosažitelnost - nemají tu kořeny, rodinu, kamarády – není kam za nimi jít, jsou mobilní. Vneposlední řadě jsou taky velmi odolní a krutí, kdo přežil ruskou vojnu, nedá se jen tak zlomit,“ popisuje úskalí boje sruskojazyčnými loupežníky detektiv. Nevyloučil, že pachatelé jsou členy organizované skupiny a mají na svědomí řadu dalších kousků, vtom případě by jim nehrozil trest od dvou do osmi let vězení, ale pobyli by si za mřížemi až dvanáct let.