"K dnešnímu dni bylo z 874 žádostí odesláno 858. Z toho bylo šest lustračních osvědčení pozitivních," sdělila dnes mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Langer svým krokem reagoval na případ šéfa české pobočky Interpolu Pavla Mihála, který sice má negativní osvědčení, přitom je ale veden v seznamu spolupracovníků komunistické tajné policie (StB).

Prověrka se týká pracovníků policejního prezidia, ředitelů útvarů s celostátní působností a jejich zástupců, ředitelů správ krajů a jejich zástupců a ředitelů okresních ředitelství. Prověřují se také civilní zaměstnanci policejního prezidia, kteří pobírají příplatek za vedení.

Kromě toho ale ministr nedávno nařídil preventivní kontrolu lustračních osvědčení také u vedoucích zaměstnanců ministerstva vnitra.

Podle Malíkové se toto prověřování týká asi 240 vedoucích zaměstnanců ministerstva a výsledky zatím nejsou k dispozici. Jeho cílem je zjistit, zda se negativním osvědčením mohou prokázat všichni pracovníci ministerstva, kteří ho potřebují pro výkon své funkce.

"Mým cílem je se postupně s těmito lidmi rozejít. Budeme samozřejmě postupovat v souladu se zákoníkem práce. Jde o další část neblahého dědictví mých předchůdců, řešíme něco, co už dávno mělo být vyřešeno," uvedl ve svém prohlášení Langer na adresu lidí, kteří negativní osvědčení nezískají.