Za služby navíc si totiž musí platit sám, i když má jako bývalá hlava státu řadu ekonomických výhod.

Do nadstandardního pokoje by se mohl Havel přestěhovat poté, co jej lékaři propustí z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kde exprezident pobývá na jednotce intenzivní péče. „Zatím nelze říci, kdy bude propuštěn,“ uvedl Martin Holcát, šéf lékařského konzilia, které se zabývá léčbou Havlových problémů se zánětem plic. Včera do konzilia přibyl již patnáctý specialista, jde o kardiologa.

Během víkendu se léčba komplikovala. V sobotu se exprezidentovi ucpal lalok pravé plíce. Lékaři problém odstranili intenzivní rehabilitací. Problém se ale opakoval i včera ráno, kdy se částečně uzavřel dolní lalok v pravé plíci. Odborníci se zaměřili na intenzivní rehabilitaci i inhalace a změnili antibiotika. Havlův zdravotní stav je prý vážný, ale stabilizovaný. I nadále mu s dýcháním pomáhá maska.

„Je jako každý jiný pacient, náklady na léčbu hradí jeho zdravotní pojišťovna,“ uvedl pro Deník ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Podle něj je Havel na odděleném pokoji. „Jde však jen o stavební úpravu, nikoli nadstandard,“ dodává. Po propuštění z jednotky intenzivní péče se exprezident zřejmě přesune do luxusního nadstandardního apartmá.

Výjimečná péče

„Náklady se pohybují v rozmezí 3,5 až 4,5 tisíce korun na den. Záleží ale na tom, zda Václav Havel bude chtít využívat oba pokoje, zda bude chtít ochranku a podobně,“ upřesnil Ludvík.

Bývalý prezident má přitom ze zákona nárok na řadu výhod. Po skončení funkce má nárok na rentu ve výši 50 tisíc korun měsíčně. Může pobírat také paušální náhradu na zaplacení kanceláře a odměnu asistenta – též ve výši 50 tisíc korun za měsíc. Přidělena mu též může být ochranka a nárok má i na užívání vozu ve vlastnictví státu, a to i s řidičem.

Ač bude muset exprezident za nadstandard v Motole platit, je zřejmé, že se mu dostává výjimečné lékařské pozornosti. „Tak to funguje všude,“ říká Jana Petrenko z Koalice pro zdraví.

Podle ní si Češi zvykli přemýšlet o poskytované péči značně rovnostářsky, ale to jim nebrání zajišťovat si pro sebe lepší zdravotnické služby pomocí systému uplácení. „Za nabízený nadstandard si však zatím připlácet příliš nechtějí,“ říká.