Jiří Stránský z českolipské ekologické poradny Orsej dnes ČTK řekl, že půjde o historicky první organizovaný úklid chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Před nedávnem vyčistili ekologové s pomocí 30 dobrovolníků národní přírodní památku Peklo u obce Zahrádky. "S podobným zájmem počítáme i tentokrát," dodal. Zájem o úklid mají hlavně zájmové skupiny a ekologické spolky. Podle Stránského lidem stále více vadí nepořádek v přírodě. Stále je však i hodně těch, kteří svůj odpad s klidem odhazují do lesa.

"Naštěstí se najdou dobrovolníci, kteří věnují své síly a čas úklidu hor," poznamenal. Akce, kterou podpořilo také hnutí Duha a místní pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život, je součástí kampaně Čistším Českolipskem. Dobrovolníci vyrazí na úklid v sobotu ráno z vlakové stanice Jedlová, od pořadatelů dostanou igelitové pytle a rukavice.

Zatímco Lužické hory se vyčistí letos poprvé, v Jizerských horách uklízí ekologové s dobrovolníky pravidelně na jaře a na podzim od roku 1998. Zpočátku uklízelo v horách také jen pár nadšenců a skautů při výletech. Rok od roku má však o akci zájem stále více lidí, kteří se nechtějí dívat při výletech na haldy smetí. Letošní úklid Jizerských hor bude ale až koncem května. "Netušili jsme, že zima bude tak krátká. Vloni tu ještě 12. května ležel sníh," poznamenal Martin Jaroušek ze Společnosti pro Jizerské hory.