Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na sjezdovkách je většinou technický sníh, v Krkonoších sněží

ČR - Horská střediska čekají nápor silvestrovských hostů. Dobré lyžařské podmínky zajišťuje na řadě míst vrstva technického sněhu, ale očekává se ochlazení se sněžením.  

27.12.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Ústecký kraj

Podmínky pro lyžování v Ústeckém kraji jsou přes oblevu dobré. Na sjezdovkách je od 20 do 50 centimetrů přírodního a technického sněhu. Fronty u vleků čekají provozovatelé až o víkendu. Upraveno je i několik desítek kilometrů běžeckých stop. Vyplývá to z informací ze ski-areálů.

Všechny sjezdovky jsou v provozu v areálu Bouřňák na Teplicku. „Lyžuje se normálně za standardní ceny ve standardní době. Jestli vyjde předpověď, budeme v pátek zasněžovat," řekl ředitel areálu Tomáš Tvrdík. Ústecká pobočka Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) uvádí, že v noci na pátek přijde studená fronta, která přinese ve vyšších polohách sněžení.

Dostatek sněhu hlásí Telnice na Ústecku. „Sníh nám při oblevě zachránila inverze, díky ní nic neodtálo. Dnes jsou dva stupně nad nulou, sníh zmrzl a lyžařů je dost, ale fronty čekáme až o víkendu," řekl provozovatel střediska Jindřich Holinger. V Telnici dnes začíná provoz lyžařské školy a na Silvestra se chystá tradiční rej masek. „Už asi 40 let pořádáme poslední den v roce jízdu masek, které mají samozřejmě vlek zdarma," uvedl Holinger. „Dnes tu už byl i sypač, takže cesta k nám je bez potíží sjízdná," doplnil. Náledí se podle meteorologů může tvořit i v pátek ráno.

Přes oblevu je v provozu také areál Klíny, kde funguje i večerní lyžování, na sjezdovkách je od 30 do 40 centimetrů sněhu. Naopak mimo provoz zůstává středisko Alšovka nedaleko Klášterce nad Ohří. „Bohužel sníh roztál a ani to nevypadá, že by mělo hodně napadnout. Přejeme hodně zdraví našim příznivcům do dalšího roku, v lednu snad budou podmínky lepší," řekl Vladimír Klíma z areálu.

Vyjet mohou do terénu v Ústeckém kraji milovníci běžek. Webové stránky sdružení Krušnohorská bílá stopa uvádějí, že je upraveno několik desítek kilometrů tras. Na některých však doporučují vzít si starší vybavení. Horší podmínky jsou v okolí Lesné, naopak ve velmi dobrém stavu i po oblevě je stopa kolem přehrady Fláje, Vlčí hory či Loučné, dále u Lesné a Klínů. Jezdit mohou běžkaři také v okolí Bouřňáku na Teplicku a upravena je stopa z Telnice na Komáří vížku.

Východní Čechy

Lyžařské areály v Krkonoších a Orlických horách se připravují na přelom roku, čekají příliv lyžařů. Na sjezdovkách leží od deseti do osmdesáti centimetrů většinou technického sněhu. Kvůli teplému počasí na některých místech není možné vyrazit na běžky, jinde ale zůstávají upravené stopy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli areálů.

„Ve ski resortu Černá hora – Pec se začíná ochlazovat a sněží. Podmínky na sjezdovkách se začínají vylepšovat, spustíme také sněžná děla tak, aby silvestrovské lyžování bylo co nejkvalitnější," uvedl Petr Hynek ze ski resortu. Na sjezdovkách leží obvykle 20 až 50 centimetrů technického a přírodního sněhu. Pro návštěvníky je připravené večerní lyžování na Protěži v Janských Lázních a také na sjezdovce Javor v Peci pod Sněžkou. Připravené jsou rovněž běžkařské stopy v blízkosti Černé hory, kvůli počasí ale nejsou v ideálním stavu.

Dobré lyžařské podmínky hlásí lyžařský areál Říčky v Orlických horách. Podle ředitele střediska Jana Urbana jsou v plném provozu vleky i lanovka a také služby. Na sjezdových tratích je 65 až 80 centimetrů technického sněhu. Urban dodal, že pro běžkaře je připravená trať od Homole po Rokytnici v Orlických horách. Na 30. prosince je nachystaný veřejný dětský závod v obřím slalomu.

Ve Ski parku Červená Voda v Orlických horách hlásí 40 až 70 centimetrů technického sněhu. Na Silvestra středisko připravilo hodinové noční jízdy při loučích, a to od 18 hodin. Akce se uskuteční za asistence horské služby.

Na Králickém Sněžníku, kde leží středisko Dolní Morava, je 50 až 70 centimetrů technického sněhu. V areálu chystají skupinový noční sjezd lyžařů s hořícími loučemi a živou hudbu.

Ilustrační foto

Jeseníky

S poměrně dobrými sněhovými podmínkami mohou počítat lyžaři, kteří zamíří do jesenických hor. Na svazích leží průměrně přes půl metru sněhu, jde především o sníh technický. Větší návštěvnost očekávají provozovatelé středisek především o víkendu. Doufají, že se na horách také ochladí. V Jeseníkách i nadále platí první lavinový stupeň.

Například v lyžařském středisku v Přemyslově leží 70 až 90 centimetrů sněhu. „Podmínky jsou velice dobré, nyní nám tady sněží. Sjezdovka je vysněžena celá, červená trať je z poloviny, jakmile přijdou mrazy, tak ji dosněžíme. Je to příjemné lyžování," řekl dnes ČTK zástupce střediska Jaroslav Podzimek. Podotkl, že návštěvnost je zatím srovnatelná s loňským obdobím. „Příjezd lyžařů je vzhledem k délce svátků pozdější, hlavní nápor očekáváme od pátku. Lyžuje se zatím bez front," doplnil Podzimek.

V Koutech na Šumpersku leží na svazích 60 až 70 centimetrů sněhu. I tam do kvality sněhu na sjezdovkách oteplení podle provozovatelů nijak nezasáhlo, teploty se ve středisku stále pohybovaly kolem nuly. Nápor lyžařů i zde očekávají především až před víkendem.

Zalyžovat si mohou lidé bez problémů i ve středisku v Hlubočkách vzdáleného jen pár kilometrů od Olomouce. „Sníh je, leží ho tady zhruba 35 centimetrů. Do 1. ledna určitě pojedou i všechny tři vleky, funguje i lyžařská školka. Jestli se ochladí, jak slibují, sjezdovky zase dosněžíme," řekl dnes ČTK provozovatel střediska Michal Stojmenov. Podotkl, že návštěvnost vzhledem k současnému počasí není nijak valná.

Zatímco většina lyžařských středisek spustila vleky už před Vánocemi, na Ovčárně se stále nelyžuje. Jako jeden z mála areálů, které leží v národní přírodní rezervaci, totiž nemůže spoléhat na technický sníh. Přírodního sněhu zatím letos mnoho nenapadlo. Podle provozovatele střediska Josefa Figury leží na svazích pouze 30 centimetrů, potřeba ke spuštění vleků je až dvojnásobek.

Podle dispečera Horské služby v Jeseníkách Jaroslava Tejnského se do hor mohou vydat i běžkaři, zaběhat si mohou na trasách ve směru na Švýcárnu a Praděd, při cestě na Červenohorské sedle musejí ale počítat s tím, že se na trase objevují kameny. Teploty se na horách nyní pohybují pod nulou, sněží a panuje mlha.

Na Kraslicku se s jistotou otevře bublavský skiareál, kde vlekaři při mrazivém počasí intenzivně zasněžovali (na snímku). Lyžaři budou moci zřejmě zavítat i na Lišák ve Stříbrné.

Beskydy

Podmínky pro lyžování nejsou před dalším víkendem v Beskydech ideální. V provozu je jen několik středisek. Na hřebenech je 20 centimetrů sněhu, na sjezdovkách pak 40 až 50 centimetrů. Řekl to dispečer Horské služby Česlav Jadamus.

Vleky jsou v provozu především v údolních středicích, kde mají k dispozici systémy pro výrobu technického sněhu. „Slušně se dá zalyžovat například v Bílé. Mosty u Jablunkova dokonce hlásí půl metru sněhu," uvedl Jadamus.

Podle portálu InfoČesko se lyžuje i v menších střediscích, kde nemá stanice Horská služba. Vleky o víkendu pojedou v Mezivodí či v Palkovicích.

Jižní Čechy

Jihočeská lyžařská střediska už zažívají nápor rekreantů, kteří na horách hodlají strávit Silvestra. Ubytovací zařízení se v těchto dnech začínají naplňovat. Provozovatelé lyžařských středisek očekávají, že většina rekreantů přijíždí na hory na prodloužený víkend, který skončí až 1. ledna, vyplývá z ankety ČTK.

Ve Skiareálu Lipno už zaznamenali vyšší nápor během vánočních svátků, tehdy jej navštívilo denně zhruba tisíc lyžařů. Ještě vyšší číslo očekávají na Lipně v těchto dnech. „Přichází další nájezd turistů, kteří předčasně přijedou slavit Silvestra. Očekáváme, že o prodlouženém víkendu tu bude více návštěvníků než doposud," řekl mluvčí Skiareálu Lipno Jiří Falout.

Dodal, že ve středisku panují dobré podmínky pro lyžování. Na šesti kilometrech upravených sjezdovek leží zhruba půl metru sněhu.

Bez obav mohou lidé vyrazit i na Zadov a Churáňov. V noci na dnešek tam napadla nová vrstva vlhkého sněhu. „Pokud ještě další přibude, zahájíme v pátek provoz i na Nových Hutích," uvedl vedoucí provozu zadovského areálu Petr Vondraš.

Podle něj se pomalu plní i kapacita ubytovacích zařízení v okolí. Hlavní nápor přijde asi v pátek. „To začnou lidé přijíždět ještě ve větším počtu na prodloužený silvestrovský víkend," řekl Vondraš.

Na Kvildu už většina rekreantů, kteří tam budou trávit příchod roku 2013, dorazila. „Řada lidí přijela už ve středu, další se objevují dnes. Kapacita ubytování bude brzy naplněna na 100 procent," uvedl Richard Jirouš ze Ski Kvilda.

Výrazné oteplení na horách už prý skončilo. Také na Kvildě ve středu a dnes připadl nový sníh. Na sjezdovce jej leží v kombinaci s umělým asi půlmetrová vrstva. „Běžkaři se mohou vydat na Horskou Kvidlu, Bučinu nebo k Pramenům Vltavy. Ale všechny šumavské stopy ještě kvůli nedostatku sněhu stále sjízdné nejsou," řekl Jirouš.

Podrobnou předpověď počasí čtěte zde

Autor: ČTK

27.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
20 51

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Londýnské City, místo, kde sídlí světové finanční instituce.
8

Bankovní gigant Goldman Sachs by mohl odejít z Londýna, naznačil jeho šéf

Osvobozené, ale v troskách. Syrské město Rakká bylo během bojů úplně zničeno

Město Rakká, které představovalo hlavní syrskou pevnost Islámského státu, bylo dobyto, ale je zničené, plné výbušnin a bez elektřiny a tekoucí vody.

Tomáš Zima povede Univerzitu Karlovu další čtyři roky

Akademický senát Univerzity Karlovy dnes zvolil staronovým rektorem školy Tomáše Zimu. Získal 51 hlasů ze 68 platných, pro své zvolení potřeboval hlasů 36. Jeho protikandidáta z přírodovědecké fakulty Jana Černého podpořilo 17 senátorů. 

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

Weinstein přišel o členství v Britském filmovém institutu

Americký producent Harvey Weinstein přišel o další poctu. Po americké filmové akademii ho zbavil členství také Britský filmový institut. Důvodem je Weinsteinův sexuální skandál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení