Sněžná děla v Beskydech jsou v plném provozu například ve vyhledávaném areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. „Konečně jsme začali zasněžovat a teploty spadly, jak (meteorologové) slibovali. Dneska o půlnoci jsme to zapínali. Už jsme měli zapnuto v úterý, jelo nám to tři nebo čtyři hodiny, ale to bylo spíše takové symbolické," uvedl vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula. Dodal, že aktuálně se středisko snaží zprovoznit 400 metrů dlouhý svah na jižní straně. „Na severu to bude ještě nějakou dobu trvat než to vysněžíme, protože tam se ten kopec musí celý vysněžit," podotkl Vrzgula. Předpokládá, že sjezdovka na jihu by mohla být zprovozněna nejpozději ve čtvrtek ráno. Sjezdovku u lanovky by pak v areálu chtěli otevřít v sobotu. Podle něj je letošní sezóna pro provozovatele ještě horší než ta minulá, kdy kvůli teplé zimě přišli o značnou část tržeb. Vrzgula dodal, že aktuální předpovědi jsou ale příznivé a v následujících dnech by se mělo udržet mrazivé počasí. Po zasněžování by na sjezdovkách mělo být alespoň 30 centimetrů sně­hu.

V nedalekém Ski Mezivodí se už lyžuje, v provozu je tam zhruba 450 metrů dlouhá sjezdovka, i v tomto areálu se intenzivně zasněžuje. „Lyžujeme stabilně každý den, zasněžovali jsme už dva dny. V sobotu plánujeme spuštění nejdelší sjezdovky, která má 550 metrů. Od dneška už se děla ani nevypínají přes den," uvedl Zbyněk Žák z lyžařského střediska. V posledních dnech podle něj vzrůstá i zájem lyžařů. Sjezdovky v areálu by po zasněžení mohly mít výšku sněhu okolo 40 centimetrů.

Na lyžaře se připravuje i areál SkiPark Gruň ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. „Začali jsme zasněžovat už v úterý od pozdního odpoledne. Jedeme naplno na všech sedm děl. Podle předpokladů to vypadá, že bychom takto mohli zasněžovat až do soboty," uvedl výkonný ředitel Kemal Rušitovič. Předpokládá, že areál by se mohl otevřít v pondělí. Pokud by se zasněžovalo pouze uměle, otevřela by se závodní sjezdovka dlouhá 820 metrů. Na svahu by mohlo být minimálně 30 centimetrů sně­hu.

Jeseníkách postupně spouštějí lyžařské vleky

V Jeseníkách se díky ochlazení opět na plné obrátky rozjela sněžná děla, která na svahy lyžařských areálů dnem i nocí chrlí umělý sníh. Na Silvestra se tak bude lyžovat v několika zimních střediscích a po Novém roce se vleky rozjedou i v dalších lyžařských areálech. Teplé počasí zimním sportům v Jeseníkách dosud nepřálo a tamní sjezdovky většinu prosince zely prázdnotou.

Lyžovat se dnes po týdenní pauze opět začalo v Branné na Šumpersku, kde sjezdovky pokrývá deset až 30 centimetrů technického sněhu a sněžná děla vrstvu dál zvyšují. „Konečně jsme to opět rozjeli. Přišly mrazíky, takové už úplně vytoužené, takže podmínky dál vylepšujeme," řekl dnes zástupce areálu Rostislav Procházka. Sjezdovka v Branné ještě není ve zcela ideálním stavu a lyžaři zatím platí nižší ceny.

Lyžaři se prohánějí také ve středisku v Koutech na Šumpersku, kde je zatím v provozu sjezdovka U Vrtulí. Díky umělému zasněžování by v tomto rozlehlém lyžařském areálu měly být následujících dnech zprovozněny také níže položené sjezdovky.

Sněžná děla jedou na plný výkon i na Červenohorském sedle. Provozovatelé areálu na facebooku oznámili, že pokud půjde vše dobře, tak by vleky mohly být spuštěny už na Silvestra. „No a pokud to nevyjde, tak určitě na Nový rok budeme připraveni vás přivítat s přípitkem," napsali.

Bělat se pod nánosem umělého sněhu začínají díky ochlazení a sněžným dělům také svahy ve Ski Aréně Karlov v Karlově pod Pradědem. „Dnes v noci jsme začali zasněžovat, protože teplota klesla pod nulu. Předpokládáme, že na Nový rok by se mohlo v karlovském údolí začít lyžovat," řekl mluvčí areálu Boris Keka..

Vleky zatím stojí v lyžařském areálu Jonas Park v Ostružné. „Mrznout tady u nás začalo až dnes nad ránem, takže jsem spustili sněžná děla. Po východu slunce se ale oteplilo a museli jsme je zase vypnout," řekl provozovatel areálu Petr Jonáš. Zasněžit se v Ostružné zatím podařilo pouze malý plácek, na kterém dnes dovádí aspoň děti na bobech.

V následujících dnech by se ale podle předpovědi meteorologů už mělo ochladit a přijít mají i sněhové přeháňky, takže po Novém roce se bude lyžovat i v Ostružné. Lidé kvůli nedostatku sněhu silvestrovské pobyty neodřekli. „Máme ubytovaných 150 hostů, pro které se snažíme najít náhradní program. Vozíme je například do termálních lázních ve Velkých Losinách," podotkl Jonáš, podle kterého si s sebou někteří turisté letos na Ostružnou přivezli jízdní kola.

Na Silvestra se kvůli nedostatku sněhu nebude lyžovat ani v Petříkově, kde plánují vleky spustit v sobotu. „Zasněžovat jsme mohli začít až v úterý večer. I když máme spuštěna všechna děla naplno, tak otevřít budeme moci až v sobotu," řekl provozovatel střediska František Kaštyl.

Jihomoravské lyžařské areály také zasněžují

Skiareály v Olešnici a v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku začaly s umělým zasněžováním sjezdovek. V Olešnici podle správce areálu Jiřího Kotlana plánují otevřít o víkendu. Hodonín u Kunštátu přivítá první návštěvníky nejspíš až po neděli, řekl dnes provozovatel Jiří Kšica. Na zasněžování se teprve chystají ve Ski parku Filipov na Hodonínsku a v Lyžařském areálu v Němčičkách na Břeclavsku. Oba areály podle pracovníků chtějí začít zasněžovat dnes večer. V Němčičkách už se lyžovalo i bez sněhu na zeleno-žlutém umělohmotném povrchu.

V Olešnici zasněžovali už před svátky. „Jenže přišla obleva, takže jsme vůbec neotevřeli. Teď jsou znovu mrazíky, a proto jsme v noci na dnešek začali zasněžovat znovu," uvedl Kotlan. Otevřít chce o víkendu. Pokud se to povede, jezdit bude možné od osmi od rána do devíti do večera. Olešnický areál nabízí sjezdovku dlouhou 500 metrů a celkem čtyři vleky, mezi nimiž jsou vleky pro dospělé, děti i pro lyžařskou školu.

Dnes nad ránem začali zasněžovat i v Hodoníně u Kunštátu. „Zasněžovali jsme i před svátky, ale bylo to jen na pár hodin, protože se výrazně oteplilo. Proto jsme nejezdili. Teď uvidíme, jak budou pokračovat mrazy. Za pět dnů bychom mohli stihnout vše zasněžit a po víkendu by se mohlo vyjet," řekl Kšica. Hodonín nabízí dvě sjezdovky se dvěma vleky, jedna o délce 550 metrů je pro dospělé, druhá osmdesátimetrová je pro děti.

Se zasněžovacími děly zatím čekají na Filipově na Hodonínsku. „Rádi bychom zasněžovali, ale teplota nebyla nic moc. Možná to spustíme dnes večer. Potřebujeme ale aspoň minus tři stupně, zatím máme minus dva," řekl Lubomír Žák ze Ski areálu Filipov, který nabízí jednu sjezdovku o délce 450 metrů se dvěma vleky pro dospělé, jedním pro děti a jedním pro lyžařskou školu. Podle Žáka jsou zimy pro provozovatele lyžařských středisek v posledních letech bídnější. „Loni to bylo špatné, začínali jsme lyžovat na přelomu roku, předloni to byla přímo katastrofa. V minulosti se přitom jezdívalo třeba už v prosinci. Vždy ale záleží na počasí," uvedl Žák.

Nachystaná děla mají i v Němčičkách, kde je sjezdovka 350 metrů. „Děla jsme zatím nepustili kvůli počasí, ale dnes v noci bychom už bychom mohli zasněžovat," řekla Renata Podešťová z němčického areálu. Právě v něm se už v předešlých dnech lyžovalo i bez sněhu. Bylo to možné díky umělohmotnému povrchu. „Měli jsme otevřené dva víkendové dny. Využilo toho několik desítek lidí. Pro slabší zájem ale máme zavřeno a uvidíme, jak to bude s počasím. O víkendu chceme otevřít," dodala Podešťová. Po víkendu už musí mít areál otevřené pro výuku lyžování škol. Pokud bude chladné počasí, budou žáci jezdit na uměle zasněžených sjezdovkách, pokud bude teplo, středisko jim nabídne výuku na umělohmotném povrchu. Podle němčického vlekaře Jaroslava Stávka by bylo umělé zasněžování v případě vysokých teplot zbytečně nákladné a děti mohou využívat i umělohmotný povrch, na kterém se podle něj učí rychleji lyžovat.

Podle Petera Hrušky z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu budou v následujících dnech vhodné teploty pro zasněžování. „Mělo by být většinou pod nulou. Jen okolo víkendu by se teploty mohly lokálně dostávat přes den nad nulu, ale nijak moc výrazně a spíš v nížinách, kde se nelyžuje," uvedl Hruška.

Zimní střediska ve Zlínském kraji na Nový rok nepojedou

Zimní střediska ve Zlínském kraji mohla díky poklesu teplot pod bod mrazu zahájit zasněžování. Na novoroční lyžování však svahy připravit většinou nestihnou. Někteří provozovatelé plánují v nejbližších dnech rozjet alespoň dětské sjezdovky, s plným provozem počítají v případě příznivého počasí od příštího týdne.

Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích zasněžuje od úterka. Na Silvestra hodlá podle mluvčí střediska Martiny Žáčkové spustit na sjezdovce Horal v zimním dětském parku Razulák pojízdný koberec a zahájit zde výuku lyžování. „Pro tento účel už je sníh připraven," řekla Žáčková. Na Nový rok by mohla být v provozu i další část sjezdovky Horal, příprava Razuly potrvá déle.

Dětské vleky by se měly jako první rozjet i ve Ski areálu Troják v Hostýnských vrších. „Chceme, aby jely o víkendu, aby měli co dělat lidé, kteří jsou na Trojáku ubytovaní na Silvestra," uvedl provozovatel Jakub Juračka. Velkou sjezdovku budou vlekaři zasněžovat a s jejím zprovozněním počítají na příští týden.

Na víkend by mohla být v provozu i nejmenší sjezdovka pro děti na Pustevnách v Beskydech. Příprava dalších sjezdovek potrvá déle. „Zasněžujeme, ale jen na tři čtvrtiny výkonu, protože v potoce je málo vody," popsal vedoucí areálu Petr Chrostek. Po Novém roce by se mělo lyžovat asi na dvou třetinách, tedy na 650 metrech sjezdovky v Karolince.

V sobotu by chtěli otevřít ve Stupavě na Slovácku, kde se v této sezoně na přelomu listopadu a prosince už deset dnů lyžovalo. Novoroční lyžování však ani Stupava nenabídne. „Chceme naplno využít mrazivých dnů a nechceme foukat sníh do zákazníků," přiblížila provozovatelka Bohdana Orlová. Příští týden se zřejmě rozjede i středisko na Kohútce v Javorníkách.

„Záleží na tom, jak velké budou mrazy. Možná něco pustíme už v neděli. Lyžaře budeme informovat na internetových stránkách a na facebooku," poznamenal provozovatel Miroslav Maczko. Asi týden potřebuje na přípravu svahu i areál nedaleko centra Zlína. „Od rána zasněžujeme, otevření plánujeme příští týden," sdělil provozovatel Michal Cepek.

Vlekaři kvůli teplému prosincovému počasí, které neumožnilo zasněžování, přišli stejně jako loni o tržby za vánoční svátky. V minulém roce se některé areály rozjely před Silvestrem, letos se tak stane o pár dnů později.

Minulou sezonu provozovatelé lyžařských areálů ve Zlínském kraji označili většinou za průměrnou, propadák ze sezony 2013/2014 se ale neopakoval. Vlekaře nepotěšilo, že se nelyžovalo o Vánocích, které znamenají zhruba čtvrtinu jejich obratu, a že se příliš nepovedl březen ani jarní prázdniny. Naproti tomu si pochvalovali leden a únor, kdy na horách bylo plno.

Na Vysočině by se první sjezdovky mohly otevřít o víkendu

Na Vysočině se lyžaři zřejmě dostanou na první sjezdovky o prvním novoročním víkendu, když se vyplní mrazivá předpověď počasí. Správci lyžařských středisek po měsíčním čekání na mráz spustili sněhová děla v noci na dnešek, kdy teploty klesly tři i čtyři stupně pod nulu. Redakci dnes řekli, že o zahájení provozu budou informovat na webu. Sezona se pro ně zatím vyvíjí ještě hůř než ta loňská, kdy se první lyžařské vleky a lanovky v kraji rozjely 29. prosince.

V Novém Městě na Moravě přibývá technický sníh jak na sjezdovce Harusův kopec, tak v sousedním sportovním areálu. Děl tam v součtu funguje kolem 30. „Začali jsme asi dvě hodiny po půlnoci, kdy teplota klesla tři stupně pod nulu, a pořád sněžíme," řekl dopoledne správce sjezdovky Karel Klapač. Sedačková lanovka by se na Harusově kopci mohla rozjet o víkendu. „Ale je to tak padesát na padesát, začínáme vlastně od nuly," podotkl Klapač. Koncem listopadu už byl svah pokrytý sněhem skoro ze tří čtvrtin, který pak ale skoro celý odtál.

V Novém Jimramově byla zasněžovací technika v provozu celou noc a správce skiareálu Ivo Fiala počítá s tím, že bude chrlit sníh i většinu dne. Lyžařskou sezonu by na této sjezdovce chtěli rovněž zahájit do konce týdne.

Na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí se zasněžuje od 03:30. Termín zprovoznění vleku ale Jiří Pálka z tamního lyžařského klubu nechtěl odhadovat. „Uvidíme, jak to půjde," řekl.

Na Šacberku u Jihlavy chtějí přivítat první lyžaře o víkendu. „My jsme tady měli v noci teplo, ale k ránu se ochladilo. V tuhle chvíli děla jedou," řekl provozovatel sjezdovky Pavel Havlíček hodinu před polednem.

Technický sníh přibývá od dnešní noci také na sjezdovce v Lukách nad Jihlavou. „Na Křemešníku počítáme, že začneme zasněžovat odpoledne," řekla Magda Vaňková, správkyně obou lyžařských středisek. Sjezdovka na Křemešníku u Pelhřimova bude otevřena nejspíš od soboty a svah v Lukách by podle Vaňkové mohl být na první návštěvníky připraven počátkem příštího týdne.

V Plzeňském kraji se zatím lyžovat nedá, Špičák začal zasněžovat

V Plzeňském kraji není ani den před Silvestrem v provozu žádný lyžařský areál, a to ani v západočeské části Šumavy. Bez sněhu je také nedaleký německý Velký Javor. Největší areál Ski&Bike Špičák začal dnes v 08:00 zasněžovat. Teploty by měly dále klesat, což má v příštích dnech umožnit výrobu technického sněhu také v dalších střediscích. V některých areálech je letní provoz, na Šumavě je nyní hodně turistů, kteří už přijíždějí do hotelů a penzionů, řekli Aneta Šárka Soukupová ze železnorudského infocentra a provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

„Když bude mrznout, jak avizuje předpověď, tak bychom mohli do týdne otevřít. Nejprve vysněžíme úsek vedoucí od vrcholu Špičáku po sjezdovce číslo tři až po vlek Zalomený a odtud pokračujeme po sjezdovce číslo dvě. Tato trať by měla být připravená jako první," uvedl Kasík.

Špičák zprovoznil v období mezi vánočními svátky a koncem roku lanovku na vrchol pro pěší. Letní provoz v zimní sezoně by měl trvat do neděle 3. ledna. „Každý den jsme zatím přepravili asi 400 turistů, což je solidní. Nedá se to srovnávat s obdobím mezi svátky, když se lyžuje, ale alespoň se nám pokryjí náklady. Naše ubytovací zařízení jsou plně obsazená, stejně jako okolní hotely a také nové parkoviště pro 230 aut. Lidi na hory lákalo slunečné počasí," uvedl Kasík.

Na Silvestra naplánoval Špičák tradiční noční zdolání nejprudší české sjezdovky Šance s pochodněmi, tentokrát ale jen na botách. Čtyřicátý první ročník oblíbeného Sjezdu pochodní, který pořádá místní Horská služba, ale nebude prvním pěším. Akce na černé sjezdovce byla už dvakrát kvůli nedostatku sněhu úplně zrušena, v roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, pak sešli její účastníci sjezdovku také pěšky. Přátelské setkání místních lidí a návštěvníků Železnorudska je bráno jako tradiční rozlučka se starým rokem v největším sportovním středisku české Šumavy. Začíná v 17:00. Pod dojezdem nejstrmější části Šance, v horní části nové sjezdovky Spodní Šance, bude občerstvení, rozdělaný oheň a hudební produkce. Silvestrovský večer zakončí velký ohňostroj.

Od 26. prosince je v provozu také lanovka na Pancíř a otevřená chata na vrcholu. Rozhledny na Pancíři i na Špičáku jsou v zimě uzavřené. Letní provoz má také areál Nad nádražím v Železné Rudě, který je otevřený do 3. ledna od 10:00 do 16:00. Funguje tam lanové centrum s nízkými i vysokými překážkami, sjezd na slalomových kárách a dětský kolotoč. Také Velký Javor má v provozu lanovku, restaurace a bary.

Klínovec začal znovu zasněžovat, mrzne ale zatím málo

Do nejvyšších poloh Krušných hor se vrátily mrazy. Areál Klínovec tak mohl dnes dopoledne opět spustit na některých sjezdovkách sněžná děla. Na výraznější ochlazení ale areály ještě čekají.

„Už jsme to spustili. I když teploty měly být daleko hlouběji pod bodem mrazu. Nakonec je kolem minus tří stupňů, což se sice dá spustit, ale v hodně omezeném režimu. Předpovědi byly daleko lepší, než počasí reálně je," řekl dnes Adam Svačina z areálu Klínovec.

Zasněžují se přednostně sjezdovky na severní straně Klínovce, Dámská, Pařezovka a Přemostěná. Níže položené areály na větší mrazy zatím čekají. V nižší nadmořské výšce se dnes teploty pohybují jen těsně pod nulou nebo kolem nuly.

Lyžařské areály věří, že se alespoň v dalších dnech vyplní předpovědi meteorologů, které slibovaly ochlazení s teplotami hluboko pod bodem mrazu.

Klínovec spustil provoz už před Vánoci a umělý sníh vydržel až do soboty. Vlna rekordně vysokých teplot ale v neděli provoz přerušila.

O víkendu by se měly otevřít první sjezdovky v Pardubickém kraji

Horské lyžařské areály v Pardubickém kraji chtějí koncem týdne zahájit letošní sezonu. Sněhová děla a tyče od noci zasněžují sjezdové tratě v Orlických horách. Jako první by se měly otevřít nejdelší sjezdovky v Dolní Moravě, a to na Silvestra nebo nejpozději na Nový rok, řekl jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

„Otevřelo by se Béčko v délce dvou kilometrů, uvidíme, jak se podaří zasněžit Slamník. Slon bude následovat v dalším týdnu," uvedl Palán. Konečné rozhodnutí o zahájení sezony padne dnes večer.

Zřejmě až po neděli se začne lyžovat v Červené Vodě na Orlickoústecku. „Kdyby se podařil nějaký den z víkendu, tak bychom byli šťastní," řekl ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka. Na čenkovické straně střediska se vleky a lanovky rozjedou později.

Zasněžovat svahy začali i provozovatelé areálů v níže položených oblastech. Středisko Peklák u České Třebové na Orlickoústecku ale s prvním lyžováním počítá až v příštím týdnu stejně jako skiareál v Hlinsku na Chrudimsku. „Začínáme z ničeho. Vloni jsme 30. prosince sezonu zahajovali, letos teprve začínáme zasněžovat," uvedl Robert Vokáč ze Ski klubu Hlinsko.

V Libereckém kraji se rozjela sněžná děla

Ve všech zimních střediscích v Libereckém kraji se díky mrazivému počasí znovu rozjela sněžná děla. Lyžuje se ale zatím jen na zhruba 200 metrů dlouhé sjezdovce ve Vítkovicích, v ostatních střediscích lanovky ani vleky kvůli nedostatku sněhu provozovatelé pustit nemohli. Už na Silvestra večer chtějí ale rozjet lanovku v Rejdicích. Lyžovat se bude o víkendu na Severáku a možná i v Rokytnici. Pokud počasí vydrží, mohlo by se v sobotu začít lyžovat i na Ještědu. Zatím ale jen na 400 metrů dlouhé sjezdovce F10, řekl dnes vedoucí střediska Jan Svatoš.

„Budeme se snažit, abychom ji (sjezdovku F10) v sobotu rozjeli. Záleží na mrazech, potřebujeme alespoň 24 hodin mrazu, abychom ji připravili," řekl Svatoš. Na F10 soustředili 20 děl a přidali šest tyčí, vodu podle něj táhnou, odkud se dá. Ne všechna děla ale mohou přes den jet, protože na svah svítí slunce. Sníh se navíc musí nechat chvíli ležet, a pak se teprve rozhrnuje na sjezdovku. „Nejde to uspěchat, aby to nebylo úplně ledovaté," vysvětlil Svatoš. Zda se na sjezdovce začne jezdit, bude podle něj jasné na Nový rok.

V jizerskohorských střediscích provozovaných společností SKI Bižu se bude lyžovat až o víkendu a to na Severáku v Hraběticích, kde bude fungovat dětská školička. „Od pondělí 4. ledna tam bude už normální provoz," řekl jednatel společnosti Pavel Bažant. Na Špičáku podle něj pojede od 4. ledna červená sjezdovka a o den později i sjezdovka Špičák II. „Není kam pospíchat, raději to uděláme pořádně," vysvětlil. Největší jizerskohorské lyžařské středisko na Tanvaldském Špičáku by podle něj mělo být kompletně v provozu o dalším víkendu 9. a 10. ledna. Na vysněžení celého areálu stačí podle Bažanta mrazivý týden.

To v Rejdicích potřebují jen dva dny mrazů. „Děláme co můžeme, chceme to rozjet na Silvestra večer, nejpozději na Nový rok," řekl ČTK provozovatel areálu Martin Martínek. V Rejdicích se lyžovat začalo už na konci listopadu, později se ale kvůli oteplení provoz zastavil. „Říkal jsem si, že odtaje 30 procent a 70 procent zůstane, bylo to ale naopak. Zůstalo tam tak 15 možná 20 čísel sněhu, ještě potřebujeme dalších 15 až 20 centimetrů vyrobit," řekl Martínek. Děla jsou podle něj po celé sjezdovce, stačí když bude dva celé dny mrznout a areál bude znovu v provozu.

V oblíbeném krkonošském středisku Rokytnice nad Jizerou chtějí už o víkendu rozjet areál Horní Domky. „Děláme všechno proto, abychom rozjeli spodní část areálu," řekl dnes ředitel Spartaku Rokytnice Michal Kopecký. Veškerá technika podle něj už od úterka vyrábí technický sníh, zda se středisko rozjede, bude jasné na Nový rok. V nedalekém Benecku se podle starosty Jindřicha Mejsnara nezačne lyžovat dřív než v neděli. „Spíš to bude ale později," poznamenal.

Také v v Harrachově jedou děla naplno. „Je to těžké, vývoj počasí se dá odhadovat tak den dva dopředu. My bychom potřebovali alespoň týden mrazů, abychom připravili stranu do Harrachova, pak se můžeme přesunout na Rýžoviště," vysvětlil Milan Goč ze Sportovního areálu Harrachov. Není podle něj pravděpodobné, že by se ještě o víkendu podařilo středisko rozjet. I loni a předloni byl podle Goče start sezony problematický, tak špatné jako letos to ale bylo naposledy v roce 2007. „Tehdy jsme mohli začít se zasněžováním až někdy kolem 23. ledna," dodal.

Ve středních Čechách by se mohlo začít příští týden lyžovat

Ve středočeských lyžařských střediscích by se od příštího týdne mohlo začít lyžovat. Provozovatelé sjezdovek budou moci díky příznivé předpovědi počasí začít v těchto dnech se zasněžováním, zjistila redakce.

Například středisko v Kvasejovicích na Příbramsku, které bylo dosud odkázáno na přírodní sníh, právě dokončilo instalaci nového zasněžovacího zařízení. „Od zítra nebo pozítří, jakmile budou mrazy a trochu vymrzne zem, tak by se mělo začít zasněžovat. Pokud připadne i ten přírodní sníh, jak hlásí, tak bychom možná v neděli nebo v pondělí chtěli začít lyžovat," řekl provozovatel Petr Kroužil.

Největší středočeský lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku by mohl vleky spustit přibližně v polovině příštího týdne. „Jsme připraveni, čekáme jen až spadne teplota. Podle předpovědi to vypadá, že by to večer mohlo spadnout," řekl provozovatel areálu Jaroslav Krejčí.

Ve středisku Šibeniční vrch nedaleko Mnichovic u Prahy by se mělo začít zasněžovat dnes. Podle provozovatele Jana Zenkla by už o víkendu vlekaři mohli zprovoznit dětský vlek. „Do konce prázdnin bohužel nezprovozníme hlavní sjezdovku, ale dětský vlek by mohl být připraven v sobotu nebo v neděli. V první půlce příštího týdne i celá sjezdovka," řekl.

Také areál Chotouň u Prahy na svých webových stránkách uvedl, že se bude snažit připravit sjezdovku co nejdříve.

Příbramský lyžařský areál Padák se určitě ani tuto sezonu neotevře. Rozhodla o tom už v říjnu rada města na základě ekonomické analýzy provozních nákladů a klimatických podmínek ve městě. Peníze, které město ušetří, radní hodlají investovat do rozvoje a modernizace příbramského akvaparku.