Peníze od návštěvníků začal vybírat nový nájemce pozemků kolem Horního můstku. Ten tvrdí, že lidé neplatí za vstup na můstek, ale za vstup na pozemky, které si pronajal od obce Vilémovice.

„Lidé platí za vstup na pozemek. To, že se tam vybírá vstupné, je reakcí na to, že dosud nedošlo k dohodě se správou jeskyní. Já jsem od nich požadoval kompenzaci za to, že tam mám pozemky, přes něž se chodí, ale oni nereagovali. Tou kompenzací mohlo být například podstoupení horního parkoviště,“ vysvětlil nájemce pozemků Jiří Tichopád.

Podle něj není vybírání poplatků nic protizákonného. „Chápu, že se to turistům nelíbí, ale když lidé mohou zaplatit padesát korun za parkování na Horním můstku, další peníze za přepravu vláčkem či lanovkou a za vstup do jeskyní, proč by nemohli zaplatit za to, že využívají pozemky, které mám pronajaty,“ hájí své zájmy.

Vedení správy jeskyní má ale opačný názor. „Ten pozemek je podle našeho zjištění komunikací a ta má sloužit k bezplatnému pohybu, v tomto případě návštěvníků. Toto stanovisko jsme už předali nájemci pozemků a doufáme, že s vybíráním přestane. Jinak by to musely řešit orgány, které mají tyto věci v kompetenci, například odbor dopravy,“ uvedl ředitel Správy jeskyní České republiky Jaroslav Hromas.

Vilémovičtí zastupitelé, jejichž obci pozemky v okolí propasti patří, odmítají celou věc komentovat. „My jsme pozemky pronajali podnikateli a ten to tam začal provádět. Nehodlám se k tomu vyjadřovat. Co se na pozemcích děje, není naše věc,“ uvedl starosta Vilémovic František Kala. Obec přitom už před pěti lety na Horním můstku vstupné vybírala. Po dohodě s ministerstvem životního prostředí a jeskyňáři od toho pak ale ustoupila. Vilémovičtí se v té době hájili tím, že za takto vybrané peníze uklidí pozemky po turistech.

Lidi, kteří minulý víkend Horní můstek navštívili, vybírání vstupného zaskočilo. „Přišli jsme s vnoučaty, chtěli jsme jim ukázat propast. Když jsme zjistili, že se platí a to i za každé dítě, dál jsme nešli,“ postěžovali si manželé Kalovi z Blanska.