Poslanci rovněž uvedli, že požádají o svolání mimořádné schůze. ODS rovněž pozvala zástupce ostatních pěti opozičních stran na schůzku, na které projednají další postup. Organizátoři nepozvali KSČM. Předseda Pirátů Ivan Bartoš by přitom jejich účast uvítal, protože bez nich opozice nedisponuje většinou potřebnou pro vyslovení nedůvěry vládě.

Bývalý ministr zemědělství, nyní poslanec za KDU-ČSL, Marián Jurečka již dříve na svém twitteru napsal, že chce na úterním zasedání poslaneckého klubu vyvolat hlasování o nedůvěře.

„Navrhnu na předsednictvu a poslaneckém klubu KDU-ČSL vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry této vládě! Doufám, že s ohledem na vážnost situace to bude podpořeno a i ostatní politické strany toto podpoří ODS, STAN, Pirátská strana, TOP 09 a probudí se třeba i ČSSD,“ vzkázal na twitteru místopředseda lidovců Marian Jurečka. K tomu, aby sněmovna o důvěře kabinetu hlasovala, stačí 50 podpisů poslanců.

„Může pomoci jediné: kvalitní informace. Zásadní odpovědi na zásadní otázky. Rozhodně bychom se neměli pohybovat jako už rok v atmosféře, kdy jsou všechny legitimně kladené otázky označované za kampaň,“ řekl dnes novinářům Vít Rakušan (STAN), který dodal, že reportáž serveru přinesla víc otázek než odpovědí. "Měli bychom se nyní ptát na těch platformách, které jsou k tomu zřízeny," uvedl. Hamáček, představitelé policie a žalobců by podle něj měli vystoupit na jednáních sněmovního bezpečnostního výboru a komise dolní komory pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Hamáček: Situace je vážná

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček se nejprve odmítl ke kauze vyjádřit. „Případ je v gesci policie. Jako ministr vnitra se nemohu vyjadřovat k živé kauze,“ řekl. Na mimořádné tiskové konferenci pak uvedl, že je strana znepokojená a situace je vážná. "Sociální demokracie nemůže vyloučit žádnou alternativu," řekl.

Hamáček se s Babišem sejde na koaličním jednání ve středu. Bude od něj chtít slyšet jasné vyjádření o případu Babišova syna. "Jako koaliční partner musíme nejprve jednat s hnutím ANO," uvedl a připomněl, že Babiš je nyní na zahraniční cestě. "Ve středu budeme požadovat jasnější a konkrétnější odpovědi. Nepředjímáme výsledek jednání, půjdeme tam s celou řadou otázek a budeme chtít slyšet odpovědi," řekl Hamáček.

Ke kauze se již dříve vyjádřil místopředseda strany ČSSD Martin Netolický. Ten připustil, že zatím měl čas zhlédnout pouze reportáž a další informace nemá. "Jsem v šoku, protože bych neočekával, že se může situace vyvinout tímto směrem," řekl ČTK.

Považuje za povinnost ČSSD, která je koaličním partnerem ANO ve vládě, žádat naprosto otevřené vysvětlení. Pokud by se podle něj potvrdila byť jen polovina informací z reportáže, mohla by se situace v Česku podobat mečiarismu.

Otřes v politice

Pokud by se potvrdilo, že Babiš nechal svého syna vyvézt do zahraničí, aby nehovořil k trestní kauze, která se týká jeho osoby, považoval by to Netolický za neuvěřitelné. "To může zatřást českou politikou, sociální demokracie nemůže být ta, která se k tomu nebude vůbec vyjadřovat," uvedl. Bude požadovat jednání grémia, záležitost proberou i poslanecký a senátorský klub. "Ale je třeba pracovat s fakty, doufám, že budou předložena a že se záležitost vysvětlí," konstatoval.

Miroslav Kalousek napsal, že „Politika nikdy nebyla, není a nebude řemeslo pro jeptišky a svaté. Neměli by jí ale provozovat čistokrevní gangsteři.“

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitteru připomněl únos syna slovenského prezidenta Michala Kováče v polovině 90. let. "Jak daleko se můžeme dostat, pokud bude premiérovi jeho funkce sloužit jako štít před právem a naše země jako figurka na mocenské šachovnici? Ve 13:00 budeme prezentovat závěry našeho klubu," uvedl. 

Šéf ODS se pozastavoval nad tím, že česká policie nedokázala Babiše mladšího ještě vyslechnout. „Jsem překvapen tím, ze naše policie nedokáže dva roky získat svědectví člověka, kterého nakonec naleznou a vyzpovídají dva novináři. Je to jen náhoda?“ ptá se Fiala.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se rovněž na twitteru podivil nad tím, jak mohou být novináři v hledání lidí úspěšnější než policisté. "Budu požadovat svolání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny za účasti šéfů policie a tajných služeb, aby podaly vysvětlení k celé této záležitosti," napsal.

Také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil požaduje vysvětlení. "Zjištěné skutečnosti mohou znamenat velký skandál. České soudy musí teď v první řadě určit znalce, který posoudí, zda je Andrej Babiš ml. skutečně nezpůsobilý trestního řízení, nebo jde jen o účelové vyhýbání se trestnímu stíhání," uvedl.

TOP 09 následně vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby v zájmu zachování důvěryhodnosti České republiky a v zájmu zachování důvěry občanů v právní stát, vyvodil z celé kauzy osobní odpovědnost a odstoupil. 

Na zasedání poslaneckého klubu chtějí aktuální kauzu Babišova syna probírat i Piráti. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek na Twitteru přirovnal údajný únos Babišova syna k praktikám mafie. 

Komunisté uvedli, že si chtějí vyslechnout premiérovo vysvětlení osobně. „Celou věc považujeme za velmi závažnou, pokud je taková, jak byla médii podána,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Poté se komunisté rozhodnou, jestli stojí za to, aby i nadále tolerovali vládu. 

Pro projednávání je i Hnutí SPD. "Jsme pro jakékoli další projednávání věci ve Sněmovně. Pokud někdo navrhne mimořádný bod, podpoříme ho, pokud někdo navrhne mimořádnou schůzi, podpoříme ji," řekl šéf poslaneckého klubu hnutí Radim Fiala. SPD podle něj také připravuje interpelaci ministra vnitra, chce se ptát na postup orgánů činných v trestním řízení v případě farmy Čapí hnízdo. Zejména chce vědět, proč se policii nepodařilo vyslechnout Andreje Babiše mladšího, který nyní řekl novinářům, že ho spolupracovníci jeho otce nechali kvůli kauze unést na Krym.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident Miloš Zeman se s Babišem sejde v pondělí v Lánech, a budou tak mít příležitost k debatě mezi čtyřma očima nad aktuálními otázkami. Reagoval na dotaz ČTK, zda se bude prezident kauzou premiérova syna zabývat.