Nechoďte teď do lesa – vyzývá na své webové stránce ústecký magistrát. V lese je teď totiž mnohem méně bezpečno než jindy.

„V několika příštích měsících bude probíhat intenzivní odlov zvěře a je zvýšené nebezpečí setkání s ní i možnosti úrazu. Především žádáme úplné vynechání návštěv lesa v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách (do úplného rozednění a od soumraku), kdy se zvěř nejvíce pohybuje a kdy se též provádí její lov,“ uvádějí úředníci magistrátu.

Dobrá rada, kdyby také nevrcholila houbařská sezona.

„Opravdu není dobré tu situaci podceňovat. Nejde jen o houbaření. Mnoho lidí vyjíždí někam k lesu a tam pouští na volno svého psa. Pro toho je to ale ještě nebezpečnější než pro majitele. Nemusí po nich přitom nikdo ani střílet, stačí, když se kulka odrazí,“ upozorňuje Josef Němec, dlouholetý myslivec a zároveň majitel psů, a dodal: „Hlavně při špatné viditelnosti hrozí nebezpečí úrazu. Kdo už do lesa jde, měl by si brát na sebe výrazné barevné oblečení, teď třeba i reflexní vestu, aby byl vidět. U psa je to horší.“

Pravidla myslivosti praví, že ten, kdo střílí, musí přesně vědět, na co zamířil. Myslivec může zastřelit psa jen v přesně stanovených situacích a ještě jen pokud jde o lesního hospodáře nebo mysliveckou stráž. Jinak se vystavuje postihu a řadě nepříjemností. Majitelé psů by si přesto měli uvědomit, že ani to už jejich zvířeti život nevrátí.

„Prasata se loví celoročně, ale nyní přibylo srnčí, začíná se lovit daněk i jelen,“ vysvětlil Němec, proč se nedoporučuje chodit do lesa právě v posledních měsících roku. „Loví se individuálně, buď pomalou pochůzkou - takzvanou šoulačkou nebo na čekané, což může být za nějakou překážkou nebo na posedu,“ připomněl ještě.

Pozor na divočáky

„V této době je také největší riziko při setkání s černou zvěří. Může skončit nepříjemným zážitkem, nebo v některých velmi mimořádných případech i zraněním osob,“ upozorňují úřadníci z odboru životního prostředí. Hodně nebezpečné může být setkání s raněným prasetem divokým - pokud se ho lovcům nepodaří hned zastřelit, může nějakou dobu trvat, než ho dohledají. Lov černé zvěře je však důležitý. Prasata jsou přemnožená i na Ústecku, a v zimě pak chodí za potravou i na okraje měst.

„Potkala jsem je několikrát a jen tak padesát metrů od našeho vchodu,“ sdělila Marcela Karasová, která bydlí na Stříbrňákách.