Změnu silničního zákona, která přináší i další novinky, včera schválil Senát a chybí jen podpis prezidenta.

Čeští řidiči jsou dosud při vytváření záchranářské uličky „unikátem“. Většina zemí EU nechává záchranky projíždět blíže levé straně, u nás opačně.

Zdeněk Bakala
Policie obdržela žádost komise k OKD o předvedení Bakaly

„Potřebujeme sladit česká pravidla s těmi v Německu, Rakousku a brzy i na Slovensku. Navíc by se každý řidič stejně jako v okolních státech měl naučit vytvářet uličku už při dojezdu do kolony,“ popsal ministr dopravy Dan Ťok. Novinkou je fakt, že pokud někdo do záchranářské uličky vjede neoprávněně, čeká ho sankce 2500 korun.

Jak vytvoříte prostor pro záchranářeZdroj: DENÍK

Nejen modrá je dobrá

Novela zákona přinese i jednu zajímavost. Vozy hasičů, záchranné služby či policie mohou od října kromě modrých majáků používat i červená světla. Jako první by se mohla objevit na některých vozech hasičů. Právo používat modrý maják a přednost v jízdě nově dostanou i (logicky neoznačená) vozidla zpravodajských služeb, a to v „při přepravě utajovaných informací nebo chráněných osob.“ 

Vteřiny dne 15. srpna 2018
Mlčící Zeman, atentát v Kábulu a řeky bez vody: Vteřiny dne

Novela kromě jiného zavede od října novou registrační značku na auta s velkými písmeny „EL“. Smějí o ni požádat majitelé aut, která jezdí na elektřinu či vodík. Vozidla označená „EL“ by mohla mít v budoucnu některé výhody, například snazší parkovaní v centrech měst.