Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé porodnice s rodinným prostředím vítězí

Praha/Hořovice /INFOGRAFIKA/ – Budoucí maminky dávají při volbě místa, kde přivedou na svět své potomky, stále častěji přednost malým porodnicím před těmi velkými. A to i navzdory tomu, že ve velkých zařízeních působí špičkoví lékaři a oddělení jsou vybavena nejmodernější technologií.

7.3.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ludmila Orvošová

Porodnice v malém středočeském městě Hořovice se zhruba sedmi tisíci obyvateli dnes v počtu narozených dětí poráží mnohem větší aglomerace republiky. Kromě Prahy a krajských měst dnes asi v ČR nenajdete jinou, kde by se rodilo více dětí.

Loni tu přišlo na svět 1599 novorozenců, v Mladé Boleslavi, druhé největší středočeské porodnici, 1333 a v Kladně – největším městě středních Čech – „jen" 1240. „Kdysi to tak ale nebylo. Pamatuji si ještě, že za minulého režimu, v časech baby boomu sedmdesátých let, se narodilo v Hořovicích jen 700 dětí ročně a v Berouně to bylo jednou tolik," vzpomíná Aleš Klán, primář gynekologicko-porodnického oddělení hořovické nemocnice. Zlom přišel v roce 2003, kdy se místní porodnice jako jedna z prvních v Česku začala v péči o matku a dítě více přizpůsobovat individuálním potřebám rodiček a pokračovala v tom i po privatizaci v roce 2007.

Rodinná atmosféra

Nárůst nové klientely porodnice dodnes neochabl. Nový rekord přišel loni. Přispěla k tomu i kompletní rekonstrukce za stovky milionů korun. Kouzlo porodnice patrně spočívá v tom, že stále neztrácí charakter malého zařízení rodinného typu, dobře dopravně dostupného po dálnici. Zároveň má i parametry, které jej řadí mezi významné hráče v porodnickém oboru, konkurující těm největším českým „továrnám na děti" v Praze či nedaleké Plzni.

Velmi dobře vybavené neonatologické oddělení získalo v roce 2014 statut perinatologického centra intermediální péče s možností poskytovat péči novorozencům už od 31. týdne těhotenství. To je v „maloměstské" nemocnici unikátní. Zřejmě i proto je mezi rodičkami téměř pětina žen z Prahy. Ty ostatní zahrnují širokou směsici z celého Středočeského kraje a přilehlých oblastí.

Alternativní přístupy

Moderní matky už nechtějí být pasivními objekty zájmu porodníků, stále častěji vyžadují po lékařích a sestrách alternativní přístupy. Jak je dnes běžné už v celém Česku, i v Hořovicích jsou porodní místnosti vybaveny vanami, žebřinami, žíněnkami, vaky, stoličkami a polohovatelnými lůžky, tedy pomůckami, které mají ženám usnadnit jedny z nejdůležitějších a nejnáročnějších chvil jejich života. Ale například porod do vody zde neumožňují.

Budoucím maminkám radí, aby se při výběru porodnice vždy zajímaly o to, co se s jejich dítětem stane, pokud se vyskytne nějaký problém. „Když na to totiž není nemocnice zařízena, tak v takovém případě dítě odjede jinam. V zahraničí je sice běžné, že s dítětem automaticky odcestuje i maminka, ale v Čechách se to daří jen výjimečně. Tady odvezou pouze dítě, matka zůstává na porodnici a ke svému dítěti se často dostane až za několik dnů," říká primářka.

Příklad hořovické porodnice ukazuje, že i mimo největší pražská a krajská centra lze dělat dobrou medicínu. Například pravidelné recenze porodnic naznačují, že rodičky pozitivně oceňují pracoviště právě v menších městech. Nejlepší hodnocení získaly porodnice Jindřichův Hradec, Ostrov, Rychnov nad Kněžnou, Vrchlabí, Stod, Brandýs nad Labem, Nymburk, Příbram, Slaný, Teplice, Třebíč či Kroměříž.

Velká zařízení v čele s těmi pražskými mají hodnocení od maminek vesměs horší. Právě tam ale zachraňují děti a rodičky při nejtěžších porodech. „Díky velmi zkušeným lékařům na neonatologii jsme schopni postarat se i o novorozence s extrémně nízkou porodní hmotností," říká Jaroslav Feyereisl, ředitel Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí, největší porodnice v Česku. A připomíná, že v těžkých případech vypomáhají právě malým porodnicím.

Jenže prostředí oněch továren na děti bývá často neosobní, málo přívětivé. Podle názoru Antonína Pařízka, vedoucího perinatologického centra pražské porodnice U Apolináře, je navíc Praha negativně ovlivněna hlavně dlouho zanedbávanými investicemi.
To je také jeden z důvodů, proč se vláda rozhodla do sedmi velkých českých nemocnic (z toho tří pražských), spadajících pod ministerstvo zdravotnictví, napumpovat deset miliard korun.V rámci této akce má být postavena v Brně největší česká porodnice, která má stát dvě miliardy korun a sloužit bude pro zhruba 6000 porodů ročně. Nahradí dvě současné už nevyhovující porodnice v moravské metropoli.

Novorozenci v ČR.

JIŘÍ PŠENIČKA

Profesor David Cibula z pražské kliniky U Apolináře o tom, že není dobré zavírat ženy na povel do Profesor David Cibula z pražské kliniky U Apolináře porodnic. A dodává:

Jsme pod lavinou žalob. Porodník je ohrožený druh

Praha – Operuje nejtěžší onkogynekologické případy, učí na lékařské fakultě, přednáší po světě, publikuje, organizuje mezinárodní konference, řeší personální krizi 
v porodnictví. To je problém, kterým doktor Cibula i jako šéf Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků dost žije. 
A vážně varuje, že pokud se něco nezmění, současná péče 
v porodnictví se neudrží. Bude hůř. „Kdybych se dnes rozhodoval, porodnictví určitě dělat nepůjdu," říká erudovaný odborník. Profesorem se David Cibula stal již v necelých 41 letech. V republice byl nejmladším ve svém oboru.

Nedostatek lékařů v českém zdravotnictví je už takový evergreen. Je u porodníků situace horší než u jiných specializací?
Nemám srovnání. Věnuji se tomuto oboru a jedno vím určitě. Situace se dramaticky zhoršuje a málokdo si to uvědomuje. I naše odborná veřejnost se chlubí, jaké máme skvělé výsledky, nízkou prenatální úmrtnost. Pokud zřizovatelé, potažmo ministerstvo zdravotnictví jako hlavní hybatel něco neudělají, péče 
v porodnictví se na současné úrovni neudrží.

Proč mizí lékaři z porodnic?
Závažných důvodů je několik. Předně je to malá právní ochrana lékařů. Žalovat lékaře je velmi jednoduché a částky na odškodnění se zvyšují. Není přesná statistika, ale odhaduje se, že polovina žalob z celého zdravotnictví je v gynekologii a zejména v porodnictví. Všichni předpokládají, že když jde zdravá žena rodit, přinese si za tři dny domů zdravé miminko.

To je celkem přirozené.
Ale ono to tak úplně nefunguje. I při nejlepší péči v nejlepších porodnicích se rodí miminka, která z nějakého důvodu nejsou úplně v pořádku. Neměla dostatek kyslíku 
v průběhu porodu nebo před ním. Tím neříkám, že když se stane nějaká závažná chyba, nemá se dohledat příčina. Ale zdejší porodnice jsou nesmírně rizikovým pracovištěm. Lékaři jde úplně o všechno.

Jak to myslíte?
Člověk studuje, řadu let si buduje kariéru a pak ho jeden případ zlikviduje. Vezme mu práci. A když mu ji nevezme, ztratí sebedůvěru, jistotu. To už vám nikdo nevrátí. Články v odborné literatuře velmi hezky dokládají, že lékař, který projde byť jen stížností, neřkuli žalobou, se pak chová jinak, nerozhoduje stejným způsobem. V České republice není snad jediná porodnice, která by se s tím nesetkala. Je to už skoro lavina žalob. Znám ve svém okolí spoustu porodníků, kteří řeší soudní spory. Kdybych se dnes rozhodoval, porodnictví dělat určitě nepůjdu.

Při takové frekvenci zřejmě nejde jen o zpackané případy, kdy se žalobám nelze divit…
Neřekl bych, že tu existuje silná právnická lobby, která by naváděla pacienty. Je ale 
v povědomí určité části populace, že je tu zdroj nějakého potenciálního zisku, pokud se při porodu něco zkomplikuje. Stačí i komunikační neshoda s personálem. Dříve se psaly stížnosti k přednostovi, dnes se podává žaloba. Řeknou si – zkusíme to. Nic je to nestojí.

Jsou i výjimky, jak jsme nedávno viděli u případu zdravotní sestry z Rumburku. Soudce nevzal v potaz znalecký posudek.
Ke konkrétním kauzám se nechci vyjadřovat. Porodnictví se při současné právní ochraně lékařů stává obrovsky rizikovým oborem. Nebude jej chtít nikdo dělat, pokud se ochrana nezvýší. Mám kolegy, kteří najednou dostanou žalobu na porod, který proběhl před několika lety, a dítě je dnes postiženo nějakými důsledky. Nikdo si už nepamatuje, co se stalo před dvěma lety.

Ve které zemi je právní ochrana lékařů vyvážená?
Nějakou dobu jsem pobýval v Austrálii. Tam je jednak zastropovaná výše finančních náhrad, zadruhé státní zástupci akceptují pouze zřetelně opodstatněné žaloby. Ty se ovšem málokdy dostanou 
k soudu, protože se vypořádají finančně. Pokud zdravotnické zařízení nebo lékař udělali chybu, mají snahu se s pacientem domluvit. Zatřetí 
v Austrálii existuje finanční zainteresovanost právníků žalující strany, pokud soud prohrají. To dohromady vytváří ochranu pro zdravotníky. Nic takového u nás není.

I mezi studenty medicíny se traduje, že porodník je jednou nohou v kriminále. Volí pak raději jiné obory?
Určitě. U státních zkoušek se ptáme mediků, co chtějí dělat. Těch, kteří si vyberou porodnictví, je skutečně málo.

Které jsou další důvody, proč porodnice zápolí s nedostatkem lékařů?
V naší zemi je specifická situace. Máme hustou síť ambulantních gynekologů a rozšiřující se síť IVF center (centra asistované reprodukce – pozn. red.). Práce je v nich lépe placená, v IVF centrech výrazně lépe, zátěž a odpovědnost je přitom nesrovnatelně menší. Lékaři nemají noční služby ani stres na porodních sálech. Logicky přecházejí do ambulantního sektoru.

Utíkají z velkých i malých nemocnic?
Ve velkých a fakultních nemocnicích není situace tak špatná. Mladým lékařům poskytujeme komplexní vzdělání, dokážeme si je vychovat 
a udržet. Špatné a stále horší je to na menších pracovištích. Onkogynekologickou péči není problém soustředit do několika center v republice, ale síť porodnic musí být hustší, aby byla zachována určitá dostupnost. Primáři ve většině menších porodnic jsou zoufalí. Je to klasický obrázek: nastoupí mladý lékař, oddělení do něj investuje po dobu vzdělávání do atestace. Za pět let ji získá a v momentě přichází 
s tím, že má privátní ambulanci nebo ho koupilo privátní IVF centrum.

A má tato situace nějaké řešení?
Jistě. Pracovat na zvýšení atraktivity oboru a přilákat více mladých lékařů. Zastropovat ambulantní síť. Dalším počinem by bylo zavázat lékaře, kteří budou nově odcházet do ambulantního sektoru, aby měli povinnost pohotovostních služeb, alespoň po několik dalších let. Tím by se 
i zvýšila erudice ambulantních specialistů a udržela větší soudržnost mezi lůžkovým a ambulantním sektorem.

Do zahraničí porodníci neutíkají?
V našem oboru to není velký problém. Že lékaři migrují, tak to je a bude vždycky. Nevidím v tom nic špatného. Časem tady určitě budeme mít více lékařů z jiných zemí, to je přirozené. Naše HDP a platy budou vždy jiné než ve Švýcarsku nebo Velké Británii.

Spontánní zánik malých porodnic je tedy přirozený?
Říkalo se, že počet porodů není jedinou kvalifikací. Musí se přihlédnout k regionální dostupnosti a záleží i na konkrétním zdravotnickém zařízení. Ale že bude ubývat porodnic, je nezbytné a logické. Důvod bude i personální, nebudou primáři ani porodníci.

TÁŇA KRÁLOVÁ

Více na toto téma si přečtěte v tabletovém týdeníku Dotyk.

Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu  či v Microsoft Store

Týdeník Dotyk

Autor: Redakce

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny víkendu. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

AKTUALIZOVÁNO

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína. Škoda jde do desítek milionů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mohutný požár se obešel bez zranění – a podařilo se zabránit jeho rozšíření. To jsou zřejmě jediné příznivé zprávy spojené s řáděním plamenů, které v sobotu hodinu a čtvrt před polednem zachvátily restaurační provoz v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ. Tomu, že Motorest 4 kameny, známý i v nedaleké Mladé Boleslavi a v Praze, zachvátil požár velkého rozsahu, už zdaleka nasvědčoval hustý tým valící se ze střechy budovy postavené ve stylu koliby, jímž probleskovaly plameny. Objekt požár zcela zničil i s veškerým vybavením. Škoda se odhaduje na 30 milionů korun.

Na černý trh v Kábulu se prý dostal alkohol, určený původně evropským diplomatům

V afghánském hlavním městě Kábulu se zřejmě na černém trhu prodává nezákonně alkohol, který do Afghánistánu dovezla diplomatická mise EU. Věcí už se zabývají evropští vyšetřovatelé, uvedl mluvčí AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT