Mužů a žen v uniformách je vidět méně zvláště večer, kdy je problém sehnat strážníky do služby. „Často chodím ven se psem. Hlídky vídám občas, chodívají tak do čtyř hodin odpoledne,“ popsal důchodce Ladislav Vašát z brněnských Bohunic.

Ilustrační foto.
Rezidentní parkování není připravené, odložte ho, vyzývá primátora opoziční ČSSD

S chybějícími městskými policisty se lidé o to více bojí případného nebezpečí. V Bohunicích už proto vznikla domobrana jako reakce na nedávné potyčky místní mládeže se skupinou teenagerů zvaných Vaňkovka gang. Její členové na sociálních sítích hlásí, co při hlídkách zpozorovali. Více informací k domobraně její zakladatel Michal Hrabal odmítl Brněnskému deníku Rovnost sdělit.

Zastoupení strážníků∙ Nejvíce chráněnou městskou částí je Brno-střed, kde slouží 64 strážníků.
∙ Nejméně jich je v Žabovřeskách, Jundrově a Komíně. V tomto revíru se střídá na hlídkách pouze 27 městských policistů.
∙ Strážníků přibude třeba v Líšni, Komíně, Jundrově, Židenicích nebo Kohoutovicích.


Bohunický starosta Antonín Crha problém v práci městské policie nevidí. „Strážníci odvedli dobrou práci. Pár dnů po prvním incidentu už byl klid. Na podněty a telefonáty od lidí reagují rychle a v dostatečném počtu,“ zhodnotil.

Nedostatek strážníků ovšem hlásí i obyvatelé Líšně. V červnu minulého roku proto zřídili komisi veřejného pořádku. Skupina složená z místních dobrovolníků hlídkuje o víkendech, kdy se strážníci objevují venku nejméně.

Více dozoru v městské části chce i líšeňský starosta Břetislav Štefan. „Rozdíl třeba mezi Znojmem a Líšní je pár tisíc obyvatel a přitom má Znojmo o desítky strážníků víc. U nás jsou teď jenom čtyři. Do budoucna si přejeme jejich počet navýšit na osm,“ uvedl.

Nehezky začal nový pracovní týden řidič nákladního auta, které se v pondělí po jedenácté hodině dopoledne převrátilo u Řípské ulice v Brně.
Naložený náklaďák převrátil na bok. Při práci na staveništi u Řípské ulice


Právě v městských částech Žabovřesky, Jundrov a Komín místní ochraňuje nejméně hlídek. Dohromady mají pouze sedmadvacet strážníků. „Pochůzkovým službám vypomáhají autohlídky z jednotlivých služeben i celoměstských jednotek,“ upřesnil Šoba.

Nejlépe je na tom naopak Brno-střed, kde místní chrání čtyřiašedesát městských policistů. Jejich počet má podle Šoby zatím zůstat stejný.

Strážníkům v terénu pomáhá také dohledové centrum, kde nepřetržitě sledují záznamy z kamer po městě. „Poznatky z nich obratem předávají hlídkám,“ doplnil Šoba.

Požár v Kobeřicích způsobil téměř půlmilionovou škodu.
V Koběřicích shořela zemědělská budova. Požár způsobil půlmilionovou škodu

ZUZANA VRBECKÁ