Ženu silně přiotrávenou jedovatým plynem převezli záchranáři po úspěšné resuscitaci do plzeňské fakultní nemocnice. „Její stav se postupně lepší,“ řekla ve středu mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Podle našich informací mají policisté silné podezření na otravu také u 58letého muže. „Včera byla provedena jeho soudní pitva. Výsledky budou známy dnes,“ konstatoval mluvčí severoplzeňských policistů Josef Aubrecht. „V této chvíli nemáme žádné informace, které by nasvědčovaly cizímu zavinění jeho smrti,“ dodal.

Kaznějovský dům v úterý prozkoumali hasiči i pomocí vybavení jejich chemické laboratoře. „Hledali jsme stopy propan butanu i dalších nebezpečných plynů,“ řekla jejich mluvčí Alena Marešová. Přístroje podle ní nenaměřily žádné zvýšené hodnoty. „Záleží ale na tom, jak dlouho v domě ti lidé byli – plyn mohl před naším příjezdem vyvětrat ,“ podotkla Marešová.

Kotel nebo karma. Podle odborníka z plzeňské topenářské firmy dvě nejčastější přčiny otrav oxidem uhelnatým v domácnostech. „V kotli plyn vzniká spalováním uhlí. Stačí netěsnost u dvířek, komínové roury nebo třeba aby byl ucpaný komín a plyn se šíří z kotle ven,“ upozornil muž.

Plyn s chemickým označením CO je bezbarvý, bez zápachu. Smrt člověka způsobí díky tomu, že se váže na krevní látku hemoglobin a blokuje přenos kyslíku krví. „Podobné nebezpečí horzí od karmy, průtokového ohřívače vody. Ten potřebuje být ve volném odvětraném prostoru, jinak spotřebuje veškerý kyslík v místnosti. Pokud se stane, že karma zhasne, uniká z ní plyn,“ dodal plzeňský topenář.

Jeho slova potvrzuje tragický případ z letošního srpna, kdy se kvůli zhasnuté karmě otrávil v Klatovech 14letý chlapec.

V souvislosti s kaznějovskou tregédií se policisté na místě zabývali také zkoumáním dalšího možného motivu, že si manželé ublížili navzájem. Jejich sousedé se totiž do jednoho shodovali, že dvojice se často a nahlas hádala a trpěla neshodami. V minulosti se měl také muž pokusit ženě vážně ublížit, když ji polil benzínem a chystal se ji zapálit.