Na post ministra zemědělství má nastoupit po Zdeňku Nekulovi, který svůj odchod zdůvodnil tím, že necítí podporu spolustraníků. Na její důležitost upozorňuje i Marek Výborný. „Nominaci předsednictva na post ministra zemědělství jsem s pokorou a odpovědností přijal. Dokud ale nerozhodne celostátní výbor KDU-ČSL, jedná se pouze o nominaci, ne o hotovou věc,“ zdůraznil Výborný.

Deník přibližuje jeho dosavadní život a kariéru.

Studium a profese

Šestačtyřicetiletý rodák z Heřmanova Městce na Chrudimsku vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Profesní život spojil s dráhou středoškolského učitele dějepisu, základů společenských věd a latiny. V letech 2012 až 2018 byl ředitelem Gymnázia Mozartova Pardubice.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Jurečka oznámil rošádu na ministerstvu zemědělství. Nekulu vystřídá Výborný

Komunální dráha

Začínal v komunální politice, které zůstal věrný. Od roku 2006 působí jako zastupitel Heřmanova Městce, kde byl do roku 2014 i radním. Doposud je též aktivní při pořádání festivalu Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje. „Úžasná hudba v podání mladých talentovaných umělců, jejich mentorů i studentů, kteří se dokáží až neuvěřitelně srovnat se svým handicapem, byla ke slyšení na zahájení XIX. ročníku festivalu,“ vyznal se na Facebooku krátce před oznámením nominace na ministra zemědělství. V březnu v rodném městě spolu s Nekulou a dalšími slavnostně otevřel areál hřebčína.


Stranická kariéra

Členem KDU-ČSL je od roku 2005. Působí v okresních i krajských stranických orgánech. Necelý rok, od března 2019 do ledna 2020, byl předsedou strany. Rezignaci na funkci oznámil krátce po náhlém úmrtí své manželky. Čas věnoval především péči o jejich tři děti.

Briefing prezidenta Petra Pavla k prvním 100 dnům v úřadu
Petr Pavel hodnotil 100 dní ve funkci: Nastartoval jsem směr, kterým půjdu dál

Sněmovní angažmá

Poslancem byl poprvé zvolen v roce 2017, od října 2021 vede lidovecký poslanecký klub. Jelikož jeho doménou je oblast vzdělávání, je místopředsedou školského výboru. Působí ale i v organizačním a ústavně-právním výboru. Vede podvýbor pro problematiku exekucí a insolvencí a je místopředsedou podvýboru pro kulturu.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný.Marek VýbornýZdroj: Deník/Martin Divíšek

Působí též v podvýborech pro mládež a volnočasové aktivity, pro regionální školství a celoživotní učení a pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Je členem Stálé komise pro Ústavu České republiky a tří meziparlamentních skupin, v nichž čeští zákonodárci spolupracují s Italy, Izraelci či Poláky.

Tematické okruhy

Výborný se doposud profiluje jako politik hájící práva dětí, rodiny či lidí, kteří se dostali do úzkých v souvislosti s dluhy. Nedávno třeba vyjádřil radost z pokračování Milostivého léta, které pomáhá dlužníkům i věřitelům. Tentokrát půjde o dluhy na sociálním pojištění a daních.

„Dluhy se mají platit a my proto dáváme dlužníkům jedinečnou možnost splatit jistinu do poslední koruny. Dobrodiní pak spočívá v odpuštění souvisejících penále a poplatků,“ uvedl mimo jiné.

Prezident Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na briefingu po setkání na Pražském hradě
Češi nejvíce důvěřují Pavlovi. Následují Babiš a Okamura, ukázal průzkum

Názory kolegů

Ačkoli se Výborný celý život věnuje převážně školství či rodinné politice, podle předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Mariana Jurečky si poradí i s oblastí zemědělství. „Má velkou politickou i manažerskou zkušenost. Vládní tým posílí v dobách složitých nejen pro oblast zemědělství, ale i diskuse, kterou vláda vede z pohledu ozdravného balíčku,“ řekl.

S respektem se o něm vyjádřili i politici jiných stran. „Marek Výborný je zkušený politik s vysokým morálním kreditem,“ uvedl na twitteru například premiér Petr Fiala (ODS).

Za skvělého politika jej označila taktéž předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Ministerstvo zemědělství by v něm získalo člověka, který by řešil problémy resortu, zejména ceny potravin a chování agrobaronů,“ uvedla také na twitteru.

Pevnou pozici a politický mandát mu přiznává i opozice. „Je to silná politická figura,“ řekla na ČT24 šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Dodala ale, že je v rozpacích, jak kompetentní bude právě v otázkách zemědělství.

Z výroků Marka Výborného

„Bojujeme za vyšší ochranu dětí ohrožených domácím násilím, připravujeme legislativu, která pomůže vzniku dětských advokačních center a už jsme prosadili vyšší ochranu zvlášť zranitelných obětí domácího násilí.“
(facebook – červen 2023)

„To, že má někdo diplom z Pedagogické fakulty, fakt není zárukou kvality ve školách. Velmi často odborník přináší do školy víc.“
(při sněmovním projednávání zákona o pedagogických pracovnících – duben 2023)

„Umělecké vzdělávání má obrovský význam pro rozvoj osobnosti děti. Zaslouží si evoluci, nikoli revoluci. Před nápady na opuštění funkčního modelu dlouhodobě varuji. Naopak doplnit projektově audiovizi, tanec a divadlo dává smysl.“
(twitter – březen 2023)