„Změny ve vládě považuji za naprosto přirozenou věc, mimořádné by byly prodlevy,“ řekl Petr Pavel. Podotkl, že váda má kontinuitu a je v plném složení. Pro působení v čele zemědělství podle prezidenta nebude pro Výborného odbornost „úplně tou kritickou kvalitou“.

Zkušenost, kterou Výborný má z koaličních jednání podle něj bude víc, než specializace na zemědělství.  Pavel zdůraznil, že jeho působení se bude dotýkat dalších oblastí, bude vyžadovat manažerské schopnosti dosáhnout konsenzu víc, než být odborníkem na jednu oblast.

Poslanec Marek Výborný
Kdo je kandidát na ministra zemědělství Marek Výborný: Kariéra, zájmy, výroky

Nominaci Výborného přivítal premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o zkušeného politika s morálním kreditem, který koaliční kabinet posílí.

Výborný uvedl, že ministerstvo zemědělství považuje za silový resort. Tlačit na ceny potravin chce možnostmi svého úřadu i neformálním působením. „Nejsem ministrem, který by mohl cenotvorbu nějak ovlivnit,“ řekl.

Ministr zemědělců, lesáků i spotřebitelů

Výborný i Fiala se ale shodli na tom, že tlak na ceny potravin měl výsledky, protože mezi lednem a květnem tohoto roku kleslo meziroční zdražení potravin z 25 na 14,5 procenta. Výborný dodal, že resort, který bude řídit, se týká řady oblastí. „Stávám se ministrem zemědělců, lesáků, vodohospodářů a také spotřebitelů,“ dodal.

Nový ministr se chce zaměřit na komunikaci o cenách potravin, ale také obnově lesů, ekologickému zemědělství či popularizaci práce zemědělců. Na ministerstvu chce trávit pouze nezbytné množství času. „Klíčové je, abych dokázal jezdit do regionů, mezi zemědělce, do lesů,“ konstatoval.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Jurečka oznámil rošádu na ministerstvu zemědělství. Nekulu vystřídá Výborný

Fiala po jednání na ministerstvu také poděkoval odcházejícímu šéfovi resortu Zdeňkovi Nekulovi (KDU-ČSL). Ten rezignoval po kritice jeho komunikace o cenách potravin, podařilo se mu podle premiéra ale prosadit „celou řadu ne úplně snadných věcí“. Jmenoval novelu zákona o tržní síle, vyjednané změny evropské zemědělské politiky i práci na obnově lesů a úspěšné české předsednictví Evropské unii.

Čtvrtá změna ve vládě 

Od března, kdy Pavel vystřídal na Hradě prezidenta Miloše Zemana, je střídání na ministerstvu zemědělství čtvrtou změnou ve vládě. Den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval Pavel ministrem životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). V květnu po rezignaci Vladimíra Balaše pověřil řízením ministerstva školství Mikuláše Beka, který do té doby zastával funkci ministra pro evropské záležitosti. Tím se poté stal Martin Dvořák (oba STAN).