Zdeněk Nekula na tiskové konferenci uvedl, že od začátku byl ministrem, který vyvolával kontroverze. Řekl, že byl možná neobratný v komunikaci, ale vždy se snažil prosazovat politiku, která pomůže zemědělství a krajině. „Nesoustřeďoval jsem se na vlatní PR,“ dodal.

V poslední době se mu ale podle jeho slov nedostávalo podpory vedení vlastní strany, kterou potřeboval. Proto se rozhodl v čele resortu skončit. 

Poslanec Marek Výborný
Kdo je kandidát na ministra zemědělství Marek Výborný: Kariéra, zájmy, výroky

Důvodem odchodu je, že část lidovců byla s prací Nekuly dlouhodobě nespokojena. Kupříkladu kvůli tomu, že v květnu na twitteru poděkoval řediteli řetězce supermarketů za slevu na mouku. „Zítra totiž bude v Lidlu mouka za 12,90 Kč. Když se chce, tak to jde,“ napsal letos 9. května.

Veřejnost to nehodnotila jednoznačně negativně. Někteří lidé se mu za to vysmívali, jiní byli naopak rádi, že vědí, kde levně nakoupit. Zastání tehdy našel i u Mariana Jurečky, podle kterého jeho kroky vedly k tomu, že obchody snížily ceny základních potravin. I nyní mu Jurečka za práci poděkoval.

Premiér Petr Fiala
Češi jsou s vládou nespokojení. Fialův kabinet hodnotí jako nejhorší od Nečase

Kontroverzní reakce sklidil také Nekulův nápad zakázat prodej produktů s CBD z konopí. S tím nesouhlasil premiér Petr Fiala (ODS) a k realizaci tohoto kroku nedošlo.

Hnutí Duha: Vždy jednal férově 

Zástupci ekologické organizace Hnutí DUHA při hodnocení odcházejícího ministra uvedli, že vždy jednal korektně a férově. „Přesto ale ministerstvo zemědělství dostatečně neplnilo závazky programového prohlášení vlády týkající se lesů,“ řekl odborník na lesnictví Jaromír Bláha.

Kupříkladu v návrhu zákona o myslivosti došlo podle něj po společných jednáních oproti původním návrhům ke značnému zlepšení. „Stále je tam ale řada bodů, které je potřeba upravit ve prospěch obnovy lesů a veřejnosti i posílení vlivu zejména malých vlastníků,“ dodal Bláha.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Kontrola potravin? Výsledky jsou horší, než se očekávalo, uvedl ministr Nekula

Lidovci mají v pětikoaliční Fialově vládě tři posty. Ministrem práce a sociálních věcí je od začátku Jurečka, ministerstvo životního prostředí vedla nejprve Anna Hubáčková, po níž v březnu úřad převzal Petr Hladík. Nekulu nyní nahradí Marek Výborný. Pokud jeho nominaci potvrdí širší vedení strany, úřadu se ujme 1. července. Lidovci si v důsledku výměny budou volit nového předsedu poslaneckého klubu. 

Na výměnu už reagoval premiér Petr Fiala. Marek Výborný je podle něj zkušený politik s vysokým morálním kreditem. „Před novým ministrem zemědělství stojí úkoly, které nejsou jednoduché. Musí intenzivně pracovat na zlevnění potravin a pomoci tak s dalším snížením inflace, která trápí občany. Věřím ale, že v této důležité misi obstojí,“ uvedl na twitteru.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je přesvědčena, že ministerstvo zemědělství ve Výborném získá člověka, který bude řešit problémy resortu, zejména ceny potravin a chování agrobaronů. „To se Zdeňku Nekulovi bohužel nedařilo,“ dodala na twitteru.

Schillerová: Odchod Nekuly je logickým krokem 

Odchod Nekuly označila za logický předsedkyně opozičního poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Na ČT24 sdělila, že byl dlouho neviditelný a poté se choval jako slon v porcelánu. Je přesvědčena, že Výborný má na rozdíl od něj silný politický mandát. „Je to silná politická figura,“ uvedla.

Z jeho nominace je ale v rozpacích, neboť neví, jak kompetentní je v otázkách zemědělství. Doposud se totiž věnoval hlavně školství.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný.Zdroj: Deník/Martin DivíšekMarek Výborný je šestačtyřicetiletý politik a středoškolský pedagog.

Necelý rok byl v letech 2019 a 2020 předsedou KDU-ČSL, od roku 2017 je poslancem a od října 2021 vede lidovecký poslanecký klub. Zároveň je letitým zastupitelem Heřmanova Městce na Chrudimsku.