„Někde se v některých hodinách tvoří fronty, proto nyní vylepšujeme objednávkový systém, aby klienti přicházeli na konkrétní čas. Zároveň děláme osvětu, aby lidé podávali žádosti o příspěvek na bydlení elektronicky,“ uvedl.

Adresná pomoc

Podle jeho slov je správné, že vláda zvolila adresnou pomoc: „Nechceme jít cestou plošného rozdávání peněz každému, kdo přijde. Cílíme skutečně na ty, kteří ji opravdu potřebují,“ uvedl.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na schůzi Sněmovny k vládní novele pandemického zákona
Poslanci schválili novelu pandemického zákona. K hlasování došlo po 35 hodinách

Zároveň zdůraznil, že je pro něj důležitý klientský přístup. „Dal jsem jasný pokyn řediteli Úřadu práce, aby jeho lidé na jednotlivých pracovištích aktivně pomáhali žadatelům formuláře vyplnit. Pokud se tak neděje, vyzval jsem občany, aby se rovnou obraceli na moje ministerstvo. Dojde-li na nějaké pobočce k selhání, zjednáme nápravu,“ ujistil.

Na pomoc s energetickou drahotou vláda vyčlenila tři miliardy korun. „Když bude potřeba, dáme víc,“ řekl.

Formuláře se měnit nebudou

Mnohastránkové podklady nutné pro vyřízení žádosti ale Jurečka měnit nehodlá. „Pokud chceme mít informace o zvýšených nákladech na chod domácnosti z hlediska cen energií, je zmíněný formulář penzum, bez něhož se neobejdeme. Momentálně jsme nenašli model, jak a co z něho vyškrtnout. Musíme se na to dívat i kvartální optikou, protože během tří měsíců může dojít ke změně dodavatele energií a podmínek pro kladné vyřízení žádosti,“ sdělil ministr.

Valorizace dávek

V rozhovoru se obsáhle zabývá záměry v oblasti rodinné a sociální politiky. „Naše vláda říká, že si je svých závazků vědoma a chce lidem pomáhat průběžně, dostávat je nahoru, nikoliv dolů. Proto tvrdíme, že příspěvky na péči nebo minimální mzda se mají řídit předvídatelným valorizačním mechanismem,“ slibuje Marian Jurečka.

Ze dne otevřených dveří Střední zdravotnické školy Beroun
Mimořádné volno či výuka na dálku. Senát schválil pravomoci pro ředitele škol

Důstojná penze pro pracující rodiče

Popisuje také svoji vizi důchodové reformy. „Chceme, aby jedním z parametrů zásluhovosti byla výchova dětí, tedy nejen výše příjmů, ale také péče. Tím říkáme, že rodiče, kteří odpracovali určitou dobu, měli aspoň průměrný výdělek a dvě nebo tři děti, budou díky tomuto systému pobírat důstojnou penzi. Lidem, kteří děti z jakéhokoliv důvodu nemají, vysíláme vzkaz, že by si měli zvýšit zabezpečení na stáří jinou formou,“ konstatoval.

Jak by měl vypadat společný důchod manželů nebo péče o malé děti? A co si myslí o demonstracích kvůli pandemickému zákonu Dozvíte se v rozhovoru s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou v zítřejším Deníku.