Objevení velkopěstírny marihuany v Trstěnicích vyvolalo mezi obyvateli Chebska opět velkou diskuzi nejen o škodlivosti této rostliny.

„Vůbec se mi nelíbí, že tady mají cizinci takový 'obchod',“ pověděla dvaašedesátiletá Marie Schmiedová z Chebu. „Prodávají pak drogu na tržnicích 'našim' dětem a ti pak z marihuany přecházejí na tvrdší drogy. Teď už se u vietnamských stánků sežene vážně všechno,“ zlobila se důchodkyně.
A prodávat by opravdu bylo co. „Specialisté z celního ředitelství v bývalé zemědělské usedlosti našli v šesti místnostech v přízemí a v prvním patře celkem 804 rostlin v různém stádiu růstu,“ sdělila mluvčí celníků Jitka Blahutová. Na půdě sušili pachatelé sklizenou marihuanu z dalších 117 kusů rostlin.

V době zásahu ale v budově nikdo nebyl. Proto celníci předají případ chebským policistům. „Objekt patří vlastníkovi žijícímu v Německu, který ho pronajal občanovi vietnamské národnosti,“ řekla Blahutová.

Kde je poptávka, tam je nabídka, říká se. Ale odborníci neustále upozorňují na škodlivost této rostliny.
„Marihuana je cizím prvkem do psychiky,“ konstatoval psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Něco umělého vás přivede do dobré nálady, takže za to jinde zaplatíte. U častých konzumentů vznikají sklony k psychickým nemocem, jako je například schizofrenie,“ dodal.
I přes to si někteří lidé nedají říct.

„Je to přírodní látka,“ snažil se vysvětlit dvaadvacetiletý 'spotřebitel' Martin z Chebu. „Nevidím na ní nic špatného. Kdyby byly její negativní vlivy natolik vážné, tak by v některých státech přeci nebyla legalizovaná, ne? Dokonce si myslím, že například alkohol je škodlivější.“ A dodal, že ačkoliv má k marihuaně kladný vztah, o tom, že by zkusil tvrdší drogu, neuvažoval. „Znám spoustu konzumentů trávy, kteří k tvrdším drogám nespadli.“
Sehnat drogu na Chebsku není podle mladých lidí žádný problém.

„Dokázal bych 'trávu' sehnat během chvilky,“ pověděl dvacetiletý Tomáš z Mariánských Lázní. „Ačkoliv jsem to nikdy sám nezkoušel, znám mnoho lidí, kteří si ji doma pěstují. Sám s tím moc nesouhlasím. Ale ať si kouří – ničí si svůj mozek,“ dodal.