Budoucnost chlapečka je zatím nejistá, je možné, že se vrátí ke svým rodičům, i že dostane novou rodinu. V Klokánku bude Mario sdílet rodinnou buňku s dvanáctiletým chlapcem, kterého do zařízení přijali dnes. "Jde o dítě bezdomovců, které s nimi dokonce asi venku spávalo," uvedla Pokorná. O oba hochy se budou starat dvě "tety", které se budou po týdnu střídat.

Podle informací ČTK se u soudu, který případ Maria řešil, sešly dva návrhy na předběžné opatření. Podle jednoho z nich měl zůstat v kojeneckém ústavu v Hlinkách, kam ho v úterý převezli zdravotníci z Nemocnice Milosrdných bratří. Podle druhého měl odjet do Klokánku. Soudkyně dala přednost druhé možnosti. "Je to poprvé, co soud takto rozhodnul. Máme z toho radost," uvedla Pokorná.

S rozhodnutím naopak nesouhlasí ředitelka kojeneckého ústavu Eva Pilátová. Sdělila, že v zařízení, kde už dnes o děti pečují v buňkách podobných bytům, by měl Mario stejné podmínky jako v Klokánku. Navíc by o něj pečovali zdravotníci. Ředitelka také kritizovala, že dítě znova převáží a opět změní prostředí.

Pokorná oponovala, že Mario je zdravé dítě a měl by jít do zařízení kopírujícího rodinu.

Organizace pečující o děti se o Maria starají od úterka, kdy ho neznámý člověk i s rodným listem odložil do baby-boxu v Nemocnici Milosrdných bratří. Do dopisu napsal, že mu ho rodiče dali na hlídání, ale včas si ho nevyzvedli. Chlapec je prvním miminem, kterého zdravotníci ve schránce našli. V minulosti byly u Milosrdných bratří odloženy dvě nechtěné děti, nikdo z lidí, kteří je přinesli, však nevyužil baby-box.

V Klokánku Mario patrně zůstane nejméně několik týdnů. I kdyby si ho jeho rodiče chtěli vzít zpět, sociální pracovníci budou nejprve domácnost prověřovat. V brněnském zařízení Fondu ohrožených dětí obývá nyní sedm bytů celkem 28 dětí. Šest dětí ze zařízení, otevřeného loni v prosinci, šlo rychle do původní či náhradní rodiny, jiné případy se podle Pokorné potáhnou roky. "Průměrná délka pobytu v Klokánku je kolem pěti až šesti měsíců," dodala.