„Důvodem mého odchodu z pozice tiskové mluvčí je snaha předejít spekulacím o uspořádání vztahů uvnitř prezidentské kanceláře, které se v uplynulých týdnech objevovaly ve veřejném prostoru. Jejich šíření by mohlo narušovat fungování prezidentského týmu a oslabovat celkový pozitivní dojem na veřejnosti, což by bylo v rozporu s mou dlouhodobou misí,“ uvedla Řeháková.

Řeháková provázela Pavla celou předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává „jen“ prezidentovou mluvčí.

Český prezident Petr Pavel na tiskové konferenci. Ilustrační snímek
Změny na Pražském hradě. Řeháková překvapivě končí jako ředitelka komunikace

Pavel ve vyjádření pro tisk připomněl, že s ním Řeháková „úspěšně prošla celou předvolební kampaní i náročným obdobím po nástupu do prezidentského úřadu“. Ocenil její schopnost předjímat i pracovní nasazení. „V týmu ji budu postrádat, ale její rozhodnutí i důvody respektuji,“ dodal Pavel.

Personální změny na Hradě 

Hrad v poslední době oznámil několik personálních změn. S platností k úterý 5. září byl zrušen kabinet prezidenta Petra Pavla, skončila jeho ředitelka Linda Jozwiak Kopecká. O den později byl zřízen sekretariát prezidenta, jehož vedoucí se stala Lucie Obdržálková. Ve funkci také skončí šéf Pavlova poradního týmu Tomáš Richter. Serveru Seznam Zprávy sdělil, že předpokládá, že jeho mise bude naplněna během podzimu. Podle webu se na Hradě vytvořily dvě skupiny, které mají odlišné představy o působení.

Hradní kancléřka Jana Vohralíková
Kancléřka Jana Vohralíková: Když odešel Mynář, lidem na Hradě se ulevilo

Server Lidovky.cz v polovině září napsal, že bývalá velvyslankyně v Bosně a Hercegovině, Srbsku a Slovinsku Ivana Hlavsová má na Pražském hradě na starosti domácí protokol, vede ho od září. Odbor protokolu jako celek řídí Tomáš Pernický, dřívější velvyslanec v Bělorusku a Gruzii. Podle webu Lidovky.cz se promění i legislativní a právní odbor Hradu. Jeho ředitel Václav Pelikán odchází do důchodu, Hrad podle serveru opustí i právní poradce Petr Pánek.

Petr Pavel o zemětřesní v hradní kanceláři v debatě Deníku:
„Chápu, že téma vnitřních bojů, případně personálního zemětřesení na Hradě může působit atraktivně, ale asi všechny zklamu, protože nic takového se neděje. V kampani mě provázela řada lidí, někteří pokračují, jiní ne. Například Petr Pánek odchází z osobních důvodů, protože chce pokračovat ve své profesi s tím, že mi bude k dispozici, kdykoliv budu potřebovat. Tomáš Richter pracuje dál, ale i s ním jsme byli dohodnuti, že činnost odborných poradců bude koordinovat s časovým omezením. Co se týká dalších jmen, nic to nevypovídá o profesní nebo lidské nezpůsobilosti, ale zkrátka o tom, že někdy si lidé sednou skvěle a jindy hůře. Pokud se v jakémkoli pracovní týmu začne vytvářet napětí prostě proto, že mezilidská chemie nefunguje a začíná to brzdit jeho funkčnost, je třeba přijmout řešení. Věřím tomu, že jsou přijímána kultivovaně a na základě vzájemné domluvy a rozhodně ne s cílem kohokoliv poškodit,“ komentoval dění na Hradě prezident.

Celou debatu s prezidentem Petrem Pavlem naleznete ZDE.