Jak se hodnotí na internetu přístupné fotky s nahými dětmi pořizované bez zlých úmyslů vlastními rodiči či prarodiči při pobytu u moře nebo třeba u bazénu na chalupě?
Hodnotí se jako dětská nahota, a pokud je to zjevně neznalostí závažnosti, jedná se o jednu či dvě fotografie, obsah se pouze odstraňuje. V případě, že se jedná o více alb nahých dětí, obsah zanalyzujeme a případně předáme k řešení kriminální policii.

Mažou se tedy i veřejně přístupná rodinná alba s nahými dětmi třeba na online galeriích jako Rajče nebo Zonerama?
Největší část závadného materiálu tvoří obsah, který vytvářejí samotní uživatelé. Buď je autor zachycen v citlivé, intimní situaci, nebo jde o snímky dětí pořízené jejich rodiči. Drtivá většina je umístěna na různé typy úložišť jako třeba Rajče a na sociální sítě. Díky spolupráci s poskytovateli internetového připojení, pronajímateli serverů, ale i samotnými službami je takový obsah většinou odstraněn do 24 hodin. U Rajčete nebo Zoneramy dochází díky spolupráci k odstranění do několika minut.

Zvýšilo se mezi Čechy povědomí, jak moc je nebezpečné sdílet na internetu nahé fotky svých dětí a vnoučat?
Můžeme s klidným svědomím říci, že jsme se za poslední roky díky preventivním a osvětovým materiálům a kampaním dostali do fáze, kdy si lidé více hlídají své soukromí a digitální stopu a tento druh závadného obsahu už tolik nevystavují.

Nicméně většina rodičů zveřejňuje fotky svých dětí s rozpoznatelným obličejem, a i to je přitom riziko. Daří se vám i v tomto ohledu šířit osvětu?
Zkoušíme učit rodiče mít souhlas dítěte se zveřejněním jeho digitální stopy. Ta je totiž může v budoucnu dostihnout. Například ve škole, kdy si spolužáci vyhledávají informace o svých kamarádech, což je mimochodem jeden z častých původců kyberšikany. Bojujeme také s tím, aby rodiče nedávali na internet veřejně informace, že jsou na letišti na dovolené a podobně. Tím dávají signál, že mají doma prázdný byt, který lze vykrást. Zní to jako sci-fi, ale podobných případů bychom našli stovky ročně.