Míní ale, že pokud se občanští demokraté přestanou hádat, vytvoří jasný a mediálně srozumitelný program a zaměří se na nabídku řešení každodenních problémů pravicových voličů, může se ODS vrátit na politické výsluní.

Bývalá vládní strana ODS si dnes na kongresu v Olomouci zvolí nového předsedu. Favoritem je bývalý ministr školství Petr Fiala, který dostal nominaci z 12 krajů. Utká se s europoslancem Edvardem Kožušníkem, jehož na předsedu nominoval Liberecký kraj. Kandidovat bude i dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová, která však nezískala podporu v žádné krajské organizaci.

Kuba o místo ve vedení usilovat nebude, v projevu o situaci ve straně ale řekl delegátům, kde vidí příčiny propadu ODS a jaká cesta podle něj vede zpět. Občanské demokraty podle něj poškodila mj. aféra kolem Jany Nečasové. „Kterou politickou stranu by taková aféra nesrazila na kolena?" dotázal se řečnicky. Nechce si prý jako jiní stěžovat na „policejní plukovníky" a uznává, že případné zneužití vojenské rozvědky je důvod pro pád vlády. Myslí si ale, že policie by měla po mnoha měsících stíhání vykázat hmatatelnější výsledky, dodnes podle něj není jasné, komu patří kriminalisty zabavené zlato a peníze. Kampaň před sněmovními volbami kdysi nejsilnější vládní strana absolvovala ve stínu této aféry a ve špatné situaci, jíž nemohly zachránit billboardy, program či hesla, uvedl.

ODS nesmí jen spoléhat na nové tváře, domnívá se Kuba

Míní ale, že ODS se může vrátit tam, „kam patří", tedy do pozice nejsilnější pravicové strany, potřebuje ale programovou diskusi, z níž vzejde jasný, mediálně srozumitelný program. ODS se musí ve své nabídce veřejnosti soustředit na řešení každodenních problémů, pravicoví voliči podle Kuby nežijí tím, jestli má ČR takový či onaký rating nebo čísly o přesné výši deficitů státního rozpočtu. Kuba se také domnívá, že ODS nesmí jen spoléhat na nové tváře, které „média ještě neviděla".

Úřadující předseda řekl, že preference strany klesají od roku 2006, kdy byla pod vedením ODS sestavena vláda, která se opírala o hlasy přeběhlíků a v níž i přes nízký volební zisk měla velký vliv Strana zelených. Chybu podle Kuby udělala ODS i po volbách v roce 2010, kdy silné resorty v Nečasově vládě přenechala TOP 09. „Považuji za chybu že, předseda ODS Mirek Topolánek stál jako sudička u zrodu projektu TOP 09," řekl Kuba. Dodal, že byť motivy mohly být jakékoli, ukázalo se, že TOP 09 není přirozeným partnerem, ale politickým soupeřem.

Topolánkovi vyčetl i to, že některé spolustraníky začal označovat za kmotry. Je pravda, že ODS měla problémy s klientelismem, řekl Kuba, takové potíže mají podle něj ale i další strany. „Jsem přesvědčen, že žádná aféra nepoškodila (ODS) jako to, že jsme toto slovo (kmotr) začali používat. A co poškodilo ODS nejvíc – že jsme začali používat toto slovo uvnitř vnitrostranických bojů," prohlásil.

Kongres ODS sledujeme on-line