„Když si kluci ještě mysleli, že je bude platit Andrej. To byl kámoš na selfíčka. Nakonec je zaplatil někdo jiný a kluci přišli na to, že Babiš je největší zlo. Toto je další z krásných příkladů dobrých úmyslů těchto fešáků,“ uvedl 17. listopadu 2019 na svém facebookovém profilu Martin Pecina.

Deník proti fake news

Svůj příspěvek doprovodil sdílenou fotografií Andreje Babiše ve společnosti občanských aktivistů Mikuláše Mináře a Bejamina Rolla, kteří patří mezi iniciátory občanského hnutí Milion chvilek pro demokracii.

Věc má ale háček - snímek ve skutečnosti pochází z dva roky starého setkání všech tří na pražské Národní třídě, kde oba aktivisté předali 17. listopadu roku 2017 Babišovi osobně studentskou výzvu nazvanou „Chvilka pro Andreje“, v níž ho naopak žádali o splnění předvolebních slibů.

Milion chvilek: šlo o trik na Babiše

„Jak ale dosáhnout toho, aby od nás tuto výzvu osobně převzal a nemohl ji tudíž tak snadno ignorovat? Zamračený premiér právě opouštěl Národní třídu, na níž lidé vypískali estébáka, a nás v tu chvíli napadlo použít jednoduchý trik: ‚Pane Babiši, vyfotíte se s námi, prosím?‘ – trestně stíhaný premiér v tu ránu roztál jako sluníčko a otočil se na nás řka: ‚No samozřejmě! Ale budete mít spoustu hejtrů!‘ A tak vzniklo tohle naše selfíčko s Babišem,“ uvedlo hnutí Milion chvilek pro demokracii na svých facebookových stránkách letos 17. listopadu u příležitosti druhého výročí od této akce.

Skutečnost, že jde o fotografii ze zmíněné události, dokazuje i pořízené video, které hnutí Milion chvilek umístilo na svůj kanál na serveru Youtube.

Video zaslal redaktor Deníku přes facebookový messenger i Martinu Pecinovi s dotazem, zda si uvědomuje, že šíří falešnou zprávu a jak na to hodlá reagovat.

„Co to melete?“

Pecina zareagoval na zaslanou otázku nejdřív poznámkou: „Co to melete?“ K otázce, zda se může vyjádřit ke zmíněným citacím, se zeptal: „Proč?“ a po doplňujícím objasnění, že redaktor připravuje k dané věci článek a rád by znal jeho vyjádření, dodal: „Tak to jste moc hodný. Tak tam napište, že Pecina se nebaví s lidma, které nezná.“

Na námitku, že redaktor se mu předem představil a uvedl na sebe i kontakty, aby jeho totožnost byla ověřitelná, Pecina ještě uvedl bez bližšího vysvětlení: „Okomentuji to večer na svém profilu. Teď jsem v autě. To video mne překvapilo. Mají ti kluci ještě méně charakteru, než jsem si myslel.“

Do včerejšího večera se však na jeho facebookovém profilu žádný další komentář neobjevil.

Monika Šatavová z hnutí Milion chvilek pro demokracii odkázala Deník na výše uvedený post ze dne 17. listopadu, který objasňuje způsob vzniku fotografie. 

Martin Pecina
Český úředník, politik a manažer, v letech 2009 až 2010 ministr vnitra v úřednické vládě Jana Fischera a od července 2013 do ledna 2014 znovu v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, kde byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslancem Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se SPOZ (Stranou práv občanů Zemanovců). V letech 2005 až 2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003 až 2005 náměstkem ministra průmyslu a obchodu. V současnosti působí podle svého facebookového profilu jako předseda představenstva ve společnosti VAE Controls Group.