„S velikou bolestí jsem přijal zprávu o úmrtí jednoho z nejlepších diplomatů, kterého naše země kdy měla, Martina Povejšila. Martin byl pro mě nejen váženým kolegou, ale i vzorem, od kterého jsem se každý den učil a naslouchal mu,“ uvedl Lipavský.

Šéf české diplomacie si Povejšila vážil pro jeho upřímnost, rozvahu i rozhodnost. „Pro českou diplomacii odvedl obrovský kus práce na poli bezpečnosti, v NATO, v EU, ve Španělsku a Chile. Myslím teď především na jeho rodinu, která mu byla při jeho práci pro Českou republiku oporou,“ dodal.

„Odchodu Martina Povejšila je mi moc líto. Znal jsem ho dlouhé roky jako skvělého profesionála a hlavně člověka. Bude nám chybět. Upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ napsal na síti X prezident Petr Pavel.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) byl Povejšil vynikajícím a úspěšným diplomatem. „Vážil jsem si jeho kompetence a profesionality, měl jsem možnost osobně poznat jeho práci ve Španělsku, v Bruselu a naposledy na MZV. Vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině. Čest jeho památce,“ uvedl.

Za jednoho z nejschopnějších diplomatů, s kterými se za více než dvacet let v Černínském paláci potkal, označil Povejšila ministr pro evropské záležitosti a někdejší velvyslanec Martin Dvořák (STAN). „Byl to i skvělý kolega a kamarád, pro mě vždycky vzor, maják a rádce,“ napsal.

Bývalý ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček poznamenal, že mu bylo ctí s Povejšilem pracovat, naslouchat jeho radám i čerpat z jeho znalostí a přehledu v zahraniční politice.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) poukázala na to, že Povejšil, i když se často neobjevoval v médiích, se zasloužil o západní směřování, o obranu a bezpečnost České republiky jako málokdo. „Odešel velký diplomat s obrovskou zkušeností, který nám bude chybět,“ uvedla.

„Odešel nejen kamarád, ale hlavně náš nejlepší porevoluční diplomat. Martin Povejšil spoluvytvářel českou zahraniční politiku, a i v dobách, kdy její vedení za nic nestálo, držel její správné nasměrování pevně a neústupně. Nenahraditelná ztráta. Bude chybět,“ reagoval na jeho úmrtí europoslanec ODS a bývalý ministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra.

Ministr zahraničí Jan Lipavský
Ministr zahraničí Jan Lipavský: Migrační reforma je to, co dřív žádal Babiš

„S Martinem byla velká radost pracovat a svět bez něj bude o hodně smutnější. Pokud někdo představoval kontinuitu české diplomacie 1993-2023, tak to byl on,“ doplnil někdejší velvyslanec a mluvčí prezidenta Václava Havla Michael Žantovský.

Eurokomisařka Věra Jourová uvedla, že jí bylo ctí s ním v Bruselu spolupracovat, „Byl to profesionál a ryzí človek,“ zdůraznila. 

„Odešel PAN velvyslanec. Martin Povejšil byl můj vzor, učitel a kamarád. Člověk, ke kterému jsem chodila pro radu. A často jsme se smáli při vzpomínce na mou první diplomatickou misi, kdy mě jako velvyslanec požádal, abych na recepci upekla štrúdl,“ zavzpomínala na zesnulého diplomata europoslankyně za ANO a místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.

„Děkuji za všechno, co Martin Povejšil pro naši zemi udělal. Je to pro českou diplomacii obrovská ztráta,“ zdůraznila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Adamová Pekarová (TOP 09).

Spolutvůrcem Bezpečnostní strategie

Povejšil působil v letech 1994 až 1998 v Chile, ve Španělsku a Andoře mezi lety 2000 a 2004. Velvyslancem při NATO byl v letech 2009 až 2012, posléze se stal ambasadorem při Evropské unii. Na ministerstvu působil jako odborný náměstek, přičemž se letos po změnách na základě novely služebního zákona jeho pozice změnila na vrchního ředitele sekce.

Povejšil byl také spolutvůrcem Bezpečnostní strategie, kterou letos schválila vláda. V červnu o dokumentu řekl, že je v mezinárodním srovnání nejotevřenější, nejadresnější a nejpřímější vůči hrozbám a rizikům.

Strategie mimo jiné uvádí, že Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku a je hrozbou pro bezpečnost. Čína podle materiálu zpochybňuje mezinárodní řád, což přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Unijní dohoda zlepší vracení migrantů, zdůrazňuje Pekarová Adamová

Podle ministerstva zahraničí se Povejšil zásadně zasloužil o českou diplomacii. „Od svého nástupu na ministerstvo zahraničních věcí v roce 1990 se díky své neúnavné práci pro náš stát a jeho ukotvení mezi svobodnými demokratickými západními zeměmi stal legendou a ztělesněním těch nejlepších vlastností české diplomacie,“ uvedl úřad v tiskové zprávě. Neocenitelný byl podle resortu jeho odborný přínos pro integraci ČR do NATO i EU a utváření a prosazování české zahraniční a bezpečnostní politiky.

Neocenitelný byl podle resortu jeho odborný přínos pro integraci ČR do NATO i EU a utváření a prosazování české zahraniční a bezpečnostní politiky.

Upřímnou soustrast rodině i české diplomacii vyjádřil také slovenský ministr zahraničí Miroslav Wlachovský, který Povejšila označil za výjimečného člověka, skvělého diplomata a vzor pro mnohé.