Policisté při prověřování těchto okolností navíc zjistili, že šest ze čtyřiadvaceti strážců má dost pochybnou minulost. jeden byl dokonce prověřován kvůli pokusu o vraždu.

Rockera ochranka napadla v noci ze soboty na neděli. „Na obvodní oddělení vizovické policie přišel svědek, který nám tvrdil, že viděl pět pracovníků bezpečnostní agentury, kteří u tamní sokolovny mlátili muže,“ uvedl velitel zlínské pořádkové a železniční policie Bronislav Šabršula. Policisté zjistili, že raněného ošetřili ve zlínské nemocnici na úrazovém oddělení. „Měl tržné rány v obličeji,“ doplnil.

Policie proto začala po popsaných útočnících pátrat. Narazili přitom na pražskou agenturu BSB Professional Service a při prověřování jejích zaměstnanců se nestačili divit. „Šest ze čtyřiadvaceti mužů najatých na festival má pochybnou minulost. Většinou byli prověřováni v souvislosti s podezřením ze závažných násilných trestných činů. Figurovalo tam například těžké ublížení na zdraví nebo výroba a držení psychotropních a omamných látek. Dokonce jeden z nich byl prošetřován kvůli podezření ze dvou pokusů vraždy,“ podotkl Šabršula.

Mezi touto šesticí hříšníků policisté objevili i muže, na něhož byl vydán zatykač. „Toho jsme ihned zadrželi,“ konstatoval velitel.

Ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron byl touto zprávou doslova šokován. „S touto agenturou spolupracujeme už dva roky, a to na základě výborných referencí. Kladné ohlasy jsme dokonce měli i od samotných návštěvníků, kteří si pochvalovali jejich dobrý přístup. Nechápu, jak k něčemu takovému mohlo vůbec dojít, a hrozně nás to mrzí,“ řekl ředitel.

Šlo prý o osobní konflikt

O celé věci hodlá s agenturou v nejbližší době jednat. „Chceme počkat i na závěry šetření policie. Ale rozhodně nemáme zájem, aby bezpečnost na festivalu měl zajišťovat někdo, kdo se dopouští takových věcí nebo neměl prověřené své zaměstnance,“ podotkl Daron.

Napadený muž ale zřejmě nebyl jedinou obětí ochranky. Návštěvnice festivalu Irena Frollová viděla při koncertu kapely Ministry další útok ze strany ochranky na rockera. „Dav toho muže vytlačil do prostor, kam měli přístup jen novináři. Nebyl nijak agresivní, i když byl opilý. Najednou se na něj vrhla ochranka, povalila ho na zem a začala do něj kopat. Ještě jsem zaslechla, jak na to říkají, že je to u těchto lidí potřeba,“ svěřila se žena.

Podle velitele Šabršuly se celý incident nestal vinou organizátorů. „Ti zvládli festival perfekteně. Smluvně si najali agenturu, která si externí zaměstnance zajišťuje sama. Nemá přitom povinnost prověřovat jejich minulost. A to je špatně. Veřejnost totiž i tyto lidi vnímá jako ochránce pořádku,“ konstatoval velitel. Pražská agentura BSB Professional Service, která zajišťovala bezpečnost například na Rock for People, Sázava fest či Creamfield a koncertu Lennyho Kravitze, kapel Metallica nebo Rammstein ale tvrdí, že šlo o osobní konflikt mimo festival.

„Silně podnapilé osoby, které se pohybovaly ve Vizovicích, vyvolaly roztržku s našimi brigádníky. Tato záležitost se stala mimo pracovní dobu v čase jejich osobního volna. Najímáme si i sezonní brigádní pracovníky a subdodavatelské firmy. A v uplynulých deseti letech existence naší firmy jsme nikdy nemuseli řešit žádný problém týkající se osob námi najímaných,“ reagoval jednatel společnosti Roman Vacek.

K otázce, zda kontrolují trestní rejstříky najímaných osob, se ale nevyjádřil ani přes apel redakce Deníku.