Pojem královna matka je známý nejen v Britském království, ne každý ale zná osud jeho nositelky. Šlo o výjimečnou ženu, která se do historie zapsala už jenom tím, že se dožila 101 let, a tím se stala nejdéle žijícím členem britské královské rodiny. Narodila se ve Skotsku jako Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyonová 4. srpna roku 1900 a její předkové byli hrabata ze Strathmoru a Kinghornu.

Jogurtová buchta s ovocem může mít různé tvary podle formy.
Rychlé moučníky: hotové jsou raz dva a odměnou je neodolatelná chuť

Titulní strana magazínu VíkendZdroj: deníkElizabeth ale nebyla žádné rozmazlené dítko. Za první světové války pracovala jako zdravotní sestra v lazaretu, kde ošetřovala raněné vojáky, a nedlouho po válce vedla skautský oddíl. V roce 1923 si vzala Alberta, vévodu z Yorku, díky kterému se později stala královnou. Stalo se to nečekaně. Albertův bratr, král Eduard VIII. se v roce 1936 vzdal trůnu kvůli rozvedené Američance Wallis Simpsonové, kterou pojal za svou choť. Nesmělý Albert, který při projevech na veřejnosti koktal (později byl podle jeho příběhu natočen film Králova řeč), se tak stal králem Jiřím VI. a jeho žena královnou Alžbětou.

To už měla královna dvě dcery desetiletou Alžbětu (současnou královnu Alžbětu II.) a o čtyři roky mladší Margaret. Svého muže Alžběta bohužel přežila téměř o půl století, zemřel v roce 1952. Od té doby byla známa jako královna matka, která stála po boku své dcery, a měla velký vliv na dění u dvora. Když se jí něco nelíbilo, nerozpakovala se to dát najevo. 

Více se dočtete v sobotním magazínu Víkend, který je součástí regionálních Deníků.

Péče o domácnost, učení dětí, jejich stravování… Období karantény je pro matky psychicky náročné.
Matky v "domácím vězení" dělají zásadní chybu. Mohou uškodit sobě i druhým

Co dalšího najdete v magazínu Víkend?

- rozhovor s herečkou Simonou Babčákovou
- Gastronomie: Kopřivy v kuchyni
- Cyklotrasy: Z Berouna na Křivoklát

Předplaťte si Deník s přílohou Víkend již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.