Podle současného platného znění školského zákona by se situace měla změnit na jaře roku 2021, kdy by gymnazisté a lyceisté měli zakončit studium povinnou zkouškou z češtiny, cizího jazyka a matematiky (většina ostatních středoškoláků o rok později).

Studenti medicíny. Ilustrační snímek
Maturanti mají jasno. Nejvíc touží po lékařském plášti

Ministr školství Robert Plaga (ANO) poslal do připomínkového řízení úpravu, která tuto povinnost posouvá pro všechny na jaro 2022. Zároveň prosazuje, aby se společná část maturity uskutečnila jen formou testů. Ústní zkouška a slohová práce (včetně hodnocení) se mají přesunout do profilové školní maturity.

InfografikaZdroj: DeníkV tomto ohledu se shoduje sněmovní i ministerský podnět, což zřejmě vedlo k tomu, že vláda dala k poslanecké iniciativě, za níž stojí hlavně Piráti, neutrální stanovisko. „Otevře se tím debata ve sněmovně, což je užitečné. Věřím, že se v nějakém bodě protneme,“ uvedl včera Plaga.

Neúspěšnost 22 procent

Navrhovatelé v důvodové zprávě konstatují, že „podíl neúspěšných žáků na celkovém počtu žáků, kteří ve školním roce 2017/2018 konali zkoušku z matematiky v prvním řádném termínu, představuje 22 procent. Zatímco gymnazisté vykazují velmi nízkou míru neúspěšnosti (4 procenta), v nástavbovém studiu dosahuje až 60 procent, u maturitních oborů středního odborného vzdělávání 33 procent“.

Šestapadesáti studentům Stojanova gymnázia Velehrad utekly čtyři roky jako voda a ve čtvrtém květnovém týdnu je čekala zkouška z dospělosti před maturitní komisí.
Změny pro studenty. Ministr Plaga navrhuje státní maturitu jen s testem

Ministerstvo obecně též podporuje poslaneckou snahu, aby střední stupeň vzdělání získal i žák, který úspěšně dokončí poslední ročník maturitního oboru, avšak nevykoná maturitní zkoušku. Tento podnět je ovšem třeba legislativně dopracovat, míní Plagův úřad. Poslanci chtějí, aby dokladem o dosažení středního vzdělání bylo vysvědčení o závěrečné zkoušce, nebo vysvědčení o ukončení posledního ročníku gymnázia či střední odborné školy.

Studentská praxe - Ilustrační foto
Duální vzdělávání po vzoru Švýcarska. V zákoně bude víc praxe pro učně