Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Medaile budí vášně, pro Mašíny i pro Gotta

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Nejde jen o otázku, koho ocenit, ale také, kdo medaili dává. Tu od exministryně spravedlnosti například odmítla Motejlova dcera

29.7.2010 65
SDÍLEJ:

28. října 2009 udělil prezident republiky vysoké vyznamenání i Karlu Gottovi.Foto: Deník/Jiří Koťátko

Každý správný Čech ví nejlíp, jak sestavit národní fotbalový tým, koho nominovat do vlády a komu dát státní vyznamenání. Podle toho také vypadají každoroční vášnivé debaty před 28. říjnem, kdy prezident republiky tradičně stužkuje lidi hodné nejvyšší úcty. Většinou se nikdo nepře, zda si řád zaslouží veterán 2. světové války. Dříve metály dostávali jen ti, kteří bojovali na východní frontě, v posledních letech se ocenění dočkali účastníci bojů na Západě, například piloti RAF.

I hlavě státu se ovšem občas přihodí lapsus, jako při výběru Jiřího Zenáhlíka, kterému propůjčil Řád Bílého lva 1. stupně, tedy nejvyšší možné vyznamenání. Zenáhlík byl sice činný v protikomunistickém odboji, ale ve 2. světové válce nikdy nebojoval. „Je škoda, že pan prezident vojenské řády víc nekonzultuje s odborníky. Osobně jsem přesvědčen, že máme mnoho novodobých hrdinů, kteří prokázali mimořádnou odvahu třeba na afghánských bojištích,“ míní vojenský historik Eduard Stehlík.

Přesto dekorování mužů v uniformách budí méně emocí než například výběr umělců. Karel Gott musel na oficiální uznání svého pěveckého umu čekat až do loňského roku, kdy mu Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy 1. stupně. A ještě musel poslouchat výtky, že jako zpěvák notující si s minulým režimem nemá na přízeň současných mocných právo.

Komu ano, komu ne

„Pan prezident pečlivě a velmi poctivě zvažuje, koho vyznamená. Je to ale vždy čistě jeho osobní rozhodnutí,“ potvrdil výsostnou pravomoc prvního mezi rovnými mluvčí Hradu Radim Ochvat. Václav Klaus je například hluchý k mnohaletým návrhům Senátu na ocenění bratrů Mašínů. Podle Klause by podobný akt jen společnost rozdělil, ač jeho poselství má být právě opačné.

O rozruch se postaral v tomto případě před dvěma roky tehdejší premiér Mirek Topolánek, jenž bez konzultace předal v USA bratrům Mašínovým plaketu, vymyšlenou pro tuto příležitost. Předal ji i Milanu Paumerovu, který se podílel na protikomunistické činnosti skupiny. Paumer minulý týden zemřel a otázky, zda jeho činnost v 50. letech minulého století ocenit, se jistě znovu vynoří. V tomto směru bude zajímavé sledovat, kdo se příští týden zúčastní jeho pohřbu. Klaus se nedostaví. Zato by měl být přítomen premiér, předseda Senátu i šéfka sněmovny, všichni členové ODS.

#nahled|https://g.denik.cz/1/33/2907medaile_adm350.jpg|https://g.denik.cz/1/33/2907medaile.jpg|Medaile, které rozdělují českou veřejnost#

O stupínek níž než státní metály stojí resortní stužky či plakety. Nebudí však o nic menší vášně. Když exministr obrany Martin Barták předal Záslužný kříž poslancům Janu Vidímovi a Janu Hamáčkovi, vedoucímu Úřadu vlády Janu Novákovi či hradnímu protokoláři Jindřichu Forejtovi, budilo to spíš úsměv. Vidím, který je dávným Bartákovým přítelem, sám přiznal, že neví, za co konkrétně řád dostal. No, aspoň že řadu let šéfoval sněmovnímu výboru pro obranu.

Medaile jako paravan

Hladinu veřejného zájmu rozčeřila čerstvě zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Odmítla totiž s „ohledem na morální a právní zásady svého otce“ převzít medaili Bene Meritus, kterou těsně před koncem vlády Jana Fischera uvedla v život exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (za ODS). „Smyslem ocenění je vyjádřit poděkování a úctu. Nepojí se s žádným finančním obnosem, ale věřím, že pro ty čtyři desítky oceněných znamená mnoho,“ řekla v červnu prvním oceněným právníkům Kovářová.

Se zlou se ale potázala. Preventivně ji například odmítl místopředseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec. „Ve státě, který slovně uznává dělbu moci, působí až komicky, když představitel exekutivy, jímž ministr je, vybírá a oceňuje soudce jako představitele jiné složky státní moci jakýmsi narychlo připraveným vyznamenáním,“ sdělil Deníku. Dodal, že by ale přivítal, kdyby soudci byli veřejně oceněni. Podle něj působí poněkud paradoxně, pokud jsou čeští soudci či právníci jen nositeli cizích státních vyznamenání, například dr. Motejl byl komandérem Řádu Čestné legie Francouzské republiky, rytířem řádu Čestné legie je i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Každý hyperaktivní ministr by si měl zapsat za uši Mazancova slova: „Ocenění jsem odmítl přijmout i proto, že mnohé nečitelné aktivity ministerstva spravedlnosti v poslední době vzbudily důvodné otazníky ve veřejnosti nejen odborné. Vznik plakety byl v lepším případě vnímán jako zbytečný pokus o získání jakýchsi politických bodů v lepším případě, v horším jako stavění jakéhosi paravánu, zastírajícího věci jiné.“

ROZHOVOR

Vojenský historik Eduard Stehlík: Odboj proti komunistickému režimu je morální a hodný úcty
Praha – Podle odborníka na novodobé české dějiny Eduarda Stehlíka z Vojenského historického ústavu byli členové skupiny bratří Mašínů hrdiny hodnými úcty.

Měli by podle vás bratři Mašínovi dostat státní vyznamenání?
Lidé ze skupiny bratří Mašínů, tedy i zesnulý Milan Paumer, si určitě naši úctu a vyznamenání zaslouží. Jiná otázka je, zda oni sami o něj stojí. Je až tragické, že dvacet let po listopadu 1989 se stále v médiích objevují polopravdy a překroucená fakta, která se zhruba překrývají se seriálem Třicet případů majora Zemana.

Spousta lidí asi nemůže překousnout, že Mašínovi při svém protikomunistickém odporu zabili šest lidí, včetně jednoho civilisty. Podle vás to spadá do kategorie vraždy na tyranu, která je úctyhodná?
My se na věci díváme současnou optikou, ale v 50. letech minulého století život vypadal opravdu jinak. Vládl tu režim, který posílal na popraviště lidi jen proto, že měli jiný názor. Mašínovi navíc vyrůstali v rodině, kde vlast a obětování se za ideály svobody byly nejvyšší hodnotou. A najednou po roce 1948 byly svědky urážení, věznění, ba vraždění válečných hrdinů. Památka jejich otce byla špiněna, oni sami ponižováni. Nedivme se, že byli ochotni jít do jakéhokoli konfliktu se zřízením, jež vnímali stejně jako nacistickou okupaci.

Ale ospravedlňuje to vraždu pokladníka Rošického?
Mašínova skupina zabila tři ozbrojené příslušníky německé pohraniční stráže v boji. Na českém území pak tři lidi. Josef Rošický zamlčel, že má u sebe zbraň a vytáhl ji proti neozbrojenému Josefu Mašínovi. Došlo ke rvačce a pokladník byl při ní zastřelen vlastní pistolí. Prvního zabitého policistu chtěli jen omráčit, ale on se bránil a vytáhl zbraň. Nejspornější je třetí případ, kdy podřízli policistu se svázanýma rukama. Kdyby jim nevyhrožoval, že je udá, asi by k tomu nedošlo.

A proč 900 tisíc korun, získaných při přepadení dodávky, nevěnovali na osvobození Ctirada Mašína z Jáchymova, ale nakoupili si za ně motorky, oblečení a kožené boty, dokonce vodovod do bytu, zkrátka věci osobní spotřeby?
Motorka byla ideální dopravní prostředek pro přesuny při odbojové činnosti. Ostatní věci potřebovali na sebe a kamarádovi půjčili na nákup zařízení domácnosti.

Zkrátka podle vás je každý příslušník třetího odboje hoden úcty a medaile?
Vždyť my na to máme dokonce zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Podle něj byl zločinný a odboj proti němu i se zbraní v ruce je oprávněný, morální a hodný úcty.

Co pak s tím milionem a půl lidí, kteří byli členy KSČ a nedej bože někteří z nich dokonce prokázali po listopadu vynikající službu státu, ať už v civilu či v uniformě?
Pokud se výrazně zasloužili o rozvoj demokratického státu, pak se jejich pochybení z minulosti dá určitě smazat. Každý se přece může napravit, když to dobré na misce vah převáží, není důvod k zatracování. Černobílé vidění je hloupé. Koneckonců všichni adepti na vyznamenání jsou podrobeni přísnému zkoumání.

Vážně? A proč tedy exministr obrany Barták udělil Záslužný kříž za hrdinství v boji několika politikům?
Většina států má určitý druh ocenění na úrovni ministrů. Slouží pro vyzvednutí hrdinských činů v bojové činnosti, ale také třeba zahraničních partnerů nebo politiků, kteří se podíleli na budování armády. Jejich existence je správná, protože kritéria pro udělení státních vyznamenání jsou příliš striktně nastavená. Například Řád bílého lva nedostal žádný aktivní voják, ačkoliv už máme několik skutečných hrdinů z Afghánistánu či jiných bojišť. Podle mne by si právě oni nejvyšší ocenění zasloužili. (kp)

Autor: Kateřina Perknerová

29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 65
SDÍLEJ:
Rohingové vyhánění z Barmy
5

Mučí je, vraždí po stovkách, znásilňují. Z Barmy uteklo již 580 tisíc Rohingů

Ilustrační foto
9 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Policie vyklidila ekonomku kvůli bombě. Před budovou postávají davy studentů

U Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze byla dnes nahlášena bomba. Policie budovu evakuovala.

Kulhánek má poslaneckou podporu pro kandidaturu na prezidenta

Mezi účastníky lednových prezidentských voleb se zařadí i bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. K dispozici má 23 podpisů poslanců. Na tiskové konferenci to řekl miliardář a předseda obnovené ODA Pavel Sehnal, který Kulhánkovi kandidaturu platí. Kulhánek podle něj už minulý týden kandidaturu oznámil na ministerstvu vnitra. K dispozici má také 35 tisíc podpisů voličů.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Trest za autonehodu: Sexuolog Weiss dostal dva a půl roku s podmínkou

Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení