Podle žalobkyně byly ovlivňovány zápasy krajských soutěží, rozhodčí prý dostávali řádově tisícikoruny. Za podplácení byli odsouzeni i trenéři a funkcionář. Obžalovaní vinu odmítají, advokátům se nelíbilo ani odůvodnění rozsudku. "Jsme velmi nespokojeni, protože žádné odůvodnění nezaznělo," řekl obhájce Michal Bušek. Podle Buštové byly předloženy dostatečné důkazy, stěžejní jsou odposlechy nebo videozáznamy z kabin rozhodčích.

Advokát Karol Hrádela namítl, že z odposlechů není jasné, o čem se lidé dohadují. Poukázal na to, že se mluví třeba o svačině nebo o třech litrech. Podle něj nelze vyloučit, že šlo o občerstvení a nápoje. "Mohou to být tři litry minerálky. Víme, že když rozhodčí běhají, tak toho poměrně dost vypotí. Po posledním utkání sezony také bývá obvyklé, že se setkají kluby a oslavují," uvedl. Na jiném místě se zase hovoří o talířích. "Všichni víme, že když se řekne talíř, tak je to tisíc korun," odmítla podobné námitky Buštová. Hrádela ale podotkl, že i kdyby tím byly myšleny peníze, tak není zřejmé, že byly nabídnuty proto, aby rozhodčí porušil svou povinnost.

Obžaloba byla podána na 24 lidí, dva ale zemřeli a u tří bylo stíhání už dříve podmíněně zastaveno. Ze zbývajících 19 dnes k soudu dorazil jen rozhodčí Jan Beran, ostatní zastupovali právníci. Beranovi soud vyměřil nejpřísnější trest - 1,5 roku s odkladem na 2,5 roku. Ostatní dostali roční nebo patnáctiměsíční tresty podmíněně odložené na dva roky. Beran uvedl, že zápasy řídil 21 let a s korupcí se nikdy nesetkal. Ohradil se také proti způsobu, jakým ho policie sledovala.

Odposlechy telefonů i rozhovorů v kabinách

Soud se začal případem zabývat loni na podzim. Podplácelo se podle žaloby v roce 2013 v desítce zápasů. Policisté odposlouchávali telefony i rozhovory v kabinách. Obžalovaní tvrdí, že mluvili o cestovném a odměnách za řízení zápasů. Případem se nejdříve zabývali mělničtí policisté, poté byl postoupen do Benešova, protože jeden z podezřelých byl manželem mělnické státní zástupkyně. Po jeho smrti se kauza vrátila do Mělníka.

Podobné případy se podle soudkyně řešily i v Rakovníku a jinde. Hrádela soudu vyčetl, že advokátům chybějí o dalších větvích informace. Podle něj měly být tyto věci spojeny dohromady. Pozastavil se i nad tím, že se ve středu na líčení přišla podívat pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle něj je otázkou, zda si státní zastupitelství nevytváří kauzu, aby mohlo tvrdit, že bojuje s korupcí. Buštová, která prý tím byla také překvapena, si přítomnost Bradáčové dává do souvislosti s pokynem pro žalobce, aby zajistili náslechy jednání u okresních soudů. Možná ale přišla i proto, že je tato kauza vedena jako korupční, dodala.

Případ na dálku sleduje Středočeský fotbalový svaz, který ctil presumpci neviny, proto ho dosud jeho disciplinární komise neřešila. "Případem se budeme zabývat, až dostaneme pravomocné rozhodnutí od soudu," řekl ČTK předseda disciplinární komise Martin Havel.