Původní návrh uváděl, že krajů bude devět, nakonec jich ale vzniklo 14. „Máme příliš malé kraje," uvedl Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas (ODS) vidí problém hlavně v rozdílné velikosti jednotlivých regionů, bylo by podle něho nutné optimalizovat veřejné služby – systém středního školství a nemocnic. „Jinak se nastavuje v kraji, který je malý, jinak ve větších krajích," řekl.

Nečas a také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek také poukázali na okolnosti čerpání evropských fondů. Většina krajů se musela sdružit, aby mohla vůbec dotace dostávat.

Nereálné je snižování samospráv podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, měly by se ale slučovat agendy. Sobotka zmínil například společné nákupy pro všechny krajské nemocnice a další regionální organizace. „Jde o to zlevnit jejich činnost," řekl.

Kraje by měly podle Sobotky mít možnost více vstupovat do školství a do zdravotnictví na svých územích – na soukromé nedosáhnou.

„Nejdříve by se měl řešit systém a zdvojování funkcí," soudí předseda KSČM Vojtěch Filip. Za jednu z největších chyb pokládá to, že se nepodařilo udržet centrální záchrannou službu. Některé agendy prý vykonávají ministerstva i krajské úřady a úředníků je nadbytek.