V úterý večer tento měsíc naposled po obloze přeletí Mezinárodní kosmická stanice (ISS). Nesvítí-li Měsíc, je možné vyhledat objekty hvězdného vesmíru. O situaci na noční obloze informují astronomické servery www.obsupice.cz, www.observatory.cz a www.planetarium.cz.

V první čtvrti je Měsíc 24. dubna v 08:35. Tento týden prochází souhvězdími Blíženců, Raka, Lva a Panny. Dnes se promítá poblíž hvězdy Pollux, v noci z úterý na středu nedaleko hvězdokupy M 44 - Jesličky v souhvězdí Raka. Následující noc prochází nedaleko Saturnu a hvězdy Regulus v souhvězdí Lva.

Nejnápadnější planetou na obloze je Venuše, září vysoko nad západem až do půlnoci. Její jasnost stále stoupá, nejjasnější bude v polovině července. Dobře viditelný je také Saturn, který zapadá ráno kolem 03:30. Nachází se na hranici souhvězdí Lva a Raka. V jeho blízkosti svítí nejjasnější objekt souhvězdí Lva, hvězda Regulus.

Největší planeta, Jupiter, vychází kolem půlnoci. Již v malém dalekohledu jsou vidět jeho čtyři nejjasnější měsíce Io, Europa, Ganymed a Kallisto. Na ranní obloze svítí od půl páté v souhvězdí Vodnáře načervenalý Mars. V jeho blízkosti je malým dalekohledem viditelná planeta Uran. Obě tělesa se nejvíce přiblíží v sobotu 28. dubna.

ISS bude dnes večer vrcholit ve výšce 32 stupňů nad jihojihozápadním obzorem po 21:05 a v úterý kolem 21:25 vystoupá 16 stupňů nad jihozápadní obzor.

Za bezměsíčných nocí je možné pozorování noční oblohy zpestřit dvojhvězdou Izar v souhvězdí Pastýře, Algieba v souhvězdí Lva nebo dvojhvězdami Mizar a Alcor ve Velkém Voze. Hvězdokupy je možné vyhledat v souhvězdí Raka, Blíženců, Persea a Herkula.