Vyplývá to z tzv. kuchařky pro potírání extremistických demonstrací, kterou pro obce „uvařilo“ a ve čtvrtek oficiálně představilo ministerstvo vnitra (MV). Vyslyšelo tak stesky obcí, které si v době rostoucích aktivit a profesionalizace neonacistického hnutí v Česku stěžovaly, že neexistují žádné návody a jednotné postupy, jak demonstrace pravicových radikálů zakazovat.

„Manuál by měl obcím pomoci zamezit šíření strachu, kterým extremisté oslabují demokracii a kazí renomé republiky v zahraničí,“ řekl o 70 stránkové brožuře ministr vnitra Martin Pecina.

Starosta obce, kterému se zdá demonstrace plánovaná na jeho území podezřelá, se z manuálu dozví, že zatímco skutečnost, že připravovaný pochod organizuje několikrát soudně trestaný neonacista, k samotnému zákazu akce nestačí, existují další pomocné body, které mu pomůžou rozpoznat a předem zakázat chystanou manifestaci neonacistů.

Důležité je rozpoznat pravý účel akce

„Tím základním, co mají obce sledovat, je doba demonstrace. Proto nabízíme kalendář se dny, které neonacisty z historického hlediska přitahují,“ uvedl Martin Linhart z MV s tím, že dalším důležitým faktorem je místo akce. Pokud totiž někdo plánuje 20. dubna, tedy v den narození Adolfa Hitlera projít například židovskou čtvrtí, je už možné demonstraci zakázat. Města by tak měla brát v potaz skutečný účel akce nebo sledovat, jak ji svolavatel prezentuje na internetu.

Brožura vydaná v nákladu 5 000 kusů kromě obecných rad nebo kritických dnů obsahuje i kontakty na 14 krajských policejních specialistů na extremismus, na které se mají obce v případě potřeby obrátit. „Každá větší obec by měla mít úředníka, kterýs se na tento problém bude specializovat,“ doplnil spoluautor brožury Jaroslav Salivar z MV.