Hasiči v krajích zatím žádné vážnější problémy nezaznamenali. Český meteorologický ústav (ČHMÚ), který před větrem varoval už v pátek, v sobotu výstrahu prodloužil do pondělí. Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák řekl, že žádné velké nebezpečí nehrozí, vichru o síle orkánu se lidé prý bát nemusí.

Výstraha meteorologů platí od pátečních 22:00 do pondělních 12:00 pro Pardubický a Královéhradecký kraj, Vysočinu a celou Moravu. Na Šeráku v Jeseníkách zaznamenala v noci meteorologická stanice vítr o rychlosti skoro 112 kilometrů v hodině, na Lysé Hoře v Beskydech více než 100 kilometrů. Během dne se ale vichr ve všech krajích uklidnil.

Orkán jen zcela ojediněle

„Nyní na horách fouká vítr o síle mezi 36 až 54 kilometry v hodině, což není zas tak neobvyklé,“ řekl odpoledne Dvořák. Meteorologové původně varovali před vichrem dosahujícím rychlosti až 120 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Mluvčí ČHMÚ ale výstrahu mírnil. „Orkán se může objevit, ale jen zcela ojediněle, pravděpodobnost je velice nízká,“ uvedl.

Až do pondělí bude i nadále silně foukat hlavně v polohách nad 700 metrů nad mořem, jeho rychlost dosáhne rychlosti nejčastěji mezi 50 až 70 kilometry v hodině. „V celé západní části země bude v nižších polohách vát naopak jen velice slabý proměnlivý vítr,“ upřesnil mluvčí.

Výstraha platí hlavně pro Jeseníky a Beskydy. Hasiči na Moravě a ve východních Čechách ale do rána ani během dne kvůli větru zatím nepodnikli žádné výjezdy. „Potíže zatím hlášeny nejsou,“ shodují se. Odborníci přesto doporučují omezit horské túry, lidé by se měli zejména hřebenům hor úplně vyhnout.

Podrobnou předpověď počasí čtěte zde