Zástupce ředitele tohoto centra Karel Říha uvedl, že jde o progresivní metodu, která dnes "letí", a Nobelova cena její využívání ještě podpoří. Poukázal také na to, že kryoelektronové mikroskopy vyrábí firma FEI sídlící v Brně.

Zástupce ředitele technologického centra CEITEC na Masarykově univerzitě Karel Říha uvedl, že v Brně je v současné době pracoviště, které kryoelektronový mikroskop má a užívá. "Jsme nejlépe vybavené pracoviště pro kryoelektronovou mikroskopii v České republice a myslím, že i ve střední Evropě," řekl Říha v rozhovoru s agenturou ČTK.

Metoda je podle něj výhodná v tom, že umožňuje pozorovat i proteiny, u kterých to dříve nebylo možné, a vědci z různých oborů tak mohou získat nové informace o strukturách, kterými se zabývají.

"Máme i servisní laboratoř, tým lidí, kteří nabízejí používání kryoelektronového mikroskopu dalším vědcům. V praxi to vypadá tak, že nám vědci z Evropy posílají vzorky a my jsme schopni jim dodat výsledky," uvedl Říha. Dají se takto pozorovat například proteiny uvnitř viru, které jsou odpovědné za vstřikování DNA do buňky.

Princip kryoelektronové mikroskopie popsala Pavlína Maloy Řezáčová z oddělení strukturní biologie, což je společné pracoviště dvou ústavů Akademie věd ČR - Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu molekulární genetiky. Klasická elektronová mikroskopie umožnila jen sledování neživých struktur.

"Jeden z laureátů Nobelovy ceny Jacques Dubochet objevil, že existuje způsob, jak můžeme molekuly zmrazit a pozorovat je v nativním stavu," řekla ČTK Řezáčová. Je k tomu třeba molekuly zmrazit při užití velmi nízké teploty a ve vakuu. Jen tak se zajistí, že voda nevytvoří krystaly a nepoškodí tvary struktur. "Vědci jsou schopni se dívat na objekt do takového rozlišení, že vidí jednotlivé atomy," dodala vědkyně.

Nobelovu cenu za chemii dostali kromě Dubocheta ještě Joachim Frank a Richard Henderson. První z nich se podílel na vylepšení a zjednodušení zobrazovací metody a druhý již v 90. letech nastínil cestu elektronové mikroskopie, když dokázal vytvořit 3D obraz pozorované makromolekuly.