Prezident Sobotkovi sdělil, že očekával demisi, takže mu poděkoval za dosavadní práci a požádal ho, aby vláda plnila dál svou roli, dokud nebude jmenována nová. Sobotka opáčil, že přišel diskutovat o aktuální situaci. Zarazilo ho, jak Pražský hrad ke schůzce přistoupil, nebylo to podle něj nutné.

Sobotka předpokládá, že prezident bude jeho demisi chápat jako konec celého kabinetu, nikoliv jen premiéra. Dokument chce doručit v polovině května písemně, jako to učinili už předchozí premiéři Petr Nečas (ODS) nebo Jiří Rusnok. Účinnost demise podle něj bude k polovině května.

Prezident Sobotkovi vyčetl, že způsobil krizi. Podle Sobotky však krizi zapříčinil ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že nevysvětlil okolnosti kolem svého podnikání a majetku. "Krizi nevytvořila rezignace předsedy vlády, tuto krizi vytvořil problém místopředsedy vlády Andreje Babiše, vláda fungovala velice dobře," řekl Sobotka.

Zeman Sobotku na úvod schůzky odkázal k mikrofonu a vybídl, ať se vyjádří. Sobotka uvedl, že neví, k čemu by se měl vyjádřit, protože přišel diskutovat s prezidentem. Zeman opáčil, že jeho vyjádření bude delší. "Ještě včera (ve středu) mě sekretariát předsedy vlády informoval, že premiér chce přijet na Hrad podat demisi, proto jsme připravili obvyklé aranžmá, které probíhá při všech demisích vlád," uvedl.

Zeman poté přednášel proslov, jako by demisi převzal. "Takže mi, vážený pane premiére, dovolte, abych vám poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele vlády," uvedl Zeman. Sobotku také vyzval, aby vláda jako obvykle plnila dál své úkoly, ale nepřijímala žádná strategická rozhodnutí. Sobotkovi popřál mnoho úspěchů, zdraví a životní pohody.

Sobotka prohlásil, že přišel na Hrad k politickým konzultacím o aktuální situaci. Uvedl, že nebyl předem informován o tom, jaký ceremoniál byl připraven, a kritizoval způsob, jakým byl přijat. "Situace pro Českou republiku není jednoduchá, zaráží mne způsob, kterým Hrad přistoupil k této schůzce," řekl.

"Je to skutečně zbytečné a domnívám se, že to poněkud znevažuje tuto závažnou situaci (…). Doufám, že si uvědomujete vážnost problému," řekl Sobotka o způsobu, jakým byl přijat. "Taková už je česká politika i v těch nejvyšších patrech," dodal. Sobotka netrvá na tom, aby byl jmenován premiérem nové vlády. Sociální demokracie je podle něj připravena sestavit kabinet na základě současné koalice, její podmínkou ale je, aby ve vládě nebyl Babiš.

Oba politici se po ostré výměně názorů před novináři odebrali na plánovanou schůzku.

Premiéra překvapil způsob jeho přijetí na Hradě, Zeman pokračoval ve svém aranžmá

Sobotka byl způsobem přijetí na Pražském hradě zaskočen. Naopak prezident Miloš Zeman naplňoval aranžmá připravené pro demisi předsedy vlády, přestože ji Sobotka nedonesl. Před novináři se slovně střetli, Zeman poté odešel ze sálu na společné konzultace dřív, zatímco Sobotka ještě mluvil.

Na fototermín, který Pražský hrad na schůzku Zemana se Sobotkou nachystal, se přišly podívat desítky novinářů, fotografů a kameramanů. Že na ně nečeká pouze tradiční potřesení rukou, bylo zřejmé z nachystaných mikrofonů. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na začátku schůzky požádal Sobotku o vyjádření, premiér ale několik desítek sekund mlčel a k mikrofonu nešel. Zeman ho k cestě k mikrofonu vybízel gestem své hůlky a slovy: "Nastav si to, támhle to máš obráceně."

"Já přemýšlím, dámy a pánové, k čemu bych se v tuto chvíli měl vyjádřit," prohlásil Sobotka po příchodu k mikrofonu. Zemanovi řekl, že na Hrad přišel pouze na konzultace, a ne předat demisi. Bylo na něm vidět, že ho krok Pražského hradu velice nemile překvapil.

Naopak Zeman, který byl na podobný vývoj situace připraven, si nastalé chvíle užíval. Řekl, že pracovníci Úřadu vlády Hrad informovali, že premiér přinese demisi. Záměr se podle něj změnil až dnes na schůzce v 07:00, kdy "normální lidi ještě spí". Poznamenal, že v nachystaném aranžmá bude pokračovat a poděkoval Sobotkovi za jeho práci.

Zakončením proslovu prezident považoval brífink za skončený, Sobotka si ale k překvapení všech vzal opět slovo a přešel do protiofenzivy. Hrad za jeho přístup k organizaci schůzky tvrdě zkritizoval. Nikdo ho podle jeho slov o podobném aranžmá neinformoval. Zeman mu odpověděl, že má výtky směřovat na svůj sekretariát a odešel do vedlejší místnosti, kde se mělo konat setkání s premiérem. Sobotka ho nenásledoval a opět promluvil k novinářům. Za Zemanem se tak vydal až po několika minutách.

Sobotka před novináři řekl, že demisi podá písemně, jako to udělali předchozí premiéři Petr Nečas (ODS) a Jiří Rusnok. Učiní tak v polovině května. Zeman prohlásil, že se ceremoniál odevzdání demise nebude opakovat. "Jak říkají na Moravě, ani pan farář dvakrát nekáže. Takže tento ceremoniál považuji za konečný a nevidím důvod, proč by se měl opakovat," řekl.

Krom Zemana se Sobotkou se střetli i mluvčí

Kvůli způsobu uspořádání dnešní schůzky premiéra Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem se střetli i mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček a mluvčí vlády Martin Ayrer. Ayrer na Twitteru uvedl, že Hrad nezohlednil připomínky Úřadu vlády k navrhovanému aranžmá setkání.

Zeman Sobotku na Hradě přijal v uspořádání, v jakém obvykle prezident přijímá premiéra podávajícího demisi. Sobotka ale oznámil, že přijel pouze na politické konzultace, demisi hodlá podat v polovině května. O tom, že se na Hradě chystá podobný ceremoniál, podle něj Úřad vlády nebyl informován.

Ovčáček následně zveřejnil předchozí středeční avízo Hradu, ve kterém se mluví o tom, že Sobotka dnes podá demisi. "Z jeho (Sobotkova) úřadu žádná připomínka," napsal hradní mluvčí.

Dno, ostuda, hodnotí strany průběh schůzky na Hradě

Průběh dnešní schůzky Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou je podle ODS pokračováním politického dna. Předseda strany Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že lidem musí být smutno. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil hovoří o ostudě.

"Lidem musí být smutno, když se dívají na to, co se děje. Prezident, premiér, vicepremiér a vlastně vládní koalice jako celek jednají nezodpovědně a dělají naší zemi ostudu. Toto je nezodpovědná garnitura lidí, jejichž chování se příčí zdravému rozumu," uvedl Fiala.

Návrat k odpovědné politice podle Fialy započnou předčasné volby, které si strana přeje. "Setkání prezidenta s premiérem ukázalo hloubku krize: postrádalo elementární důstojnost, státnickost, velkorysost a odpovědnost," napsal později na Twitteru. V přímém přenosu podle něj byla vidět slabost a arogance. "Musíme pociťovat stud všichni," dodal.

Událost odsoudil i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Můžeme si o sobě myslet navzájem, co chceme, ale to neznamená, že se nemáme chovat slušně. Politik má být vzorem společnosti!!!" napsal.

"Zeman zinscenoval na Hradě odpornou komedii, nedůstojnou jeho úřadu a situaci. Dělá ČR veřejnou ostudu," napsal na Twitteru Kalousek.

Pospíšil uvedl, že událost na Hradě byla neuvěřitelně ostudná. "Miloš Zeman nám opět ukázal, že mu jde jenom o sebe a své zájmy," napsal na twitteru. Zeman se podle něj choval jako autoritářský prezident středoasijské republiky nebo absolutní monarcha. "Další Zemanova trapná šaškárna na Hradě při setkání se Sobotkou," napsal na facebooku bývalý Sobotkův ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).