„Podařilo se mu dokončit oba směry, kterým se měl věnovat. Vytvořil oddělení pro strategickou komunikaci a nastavili jsme systém boje s dezinformacemi. Vláda přijala analýzu připravenosti České republiky čelit závažné dezinformační vlně a vznikla pracovní skupina pod Bezpečnostní radou státu,“ doplnil Fiala.
Ve skupině jsou odborníci z ministerstev obrany a vnitra a experti pro boj s hybridními hrozbami a dezinformacemi. Skupinu pak bude koordinovat národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.
Podle některých informací ale Klíma skončil kvůli jím připravovanému akčnímu plánu, který měl počítat s finanční podporou takzvaných nezávislých médií. To však Fiala popřel. „Žádný akční plán jsme nepřijali. Vznikaly nějaké dokumenty a podklady, na kterých se pracovalo, ale pak je na rozhodnutí vlády, respektive politicky odpovědných reprezentantů, zda to akceptují, nebo ne. Dospěli jsme k názoru, že žádný akční plán nepotřebujeme,“ vysvětlil Fiala.
Na celý záznam debaty s premiérem Petrem Fialou o cenzuře či DPH na knihy a noviny se můžete podívat zde:
Už minulá vláda Andreje Babiše (ANO) totiž přijala akční plán Národní strategie pro čelení hybridnímu působení. Současná vláda navíc přijala analýzu připravenosti České republiky čelit závažné dezinformační vlně. To jsou podle Fialy dostatečné dokumenty, podle kterých se dá postupovat v praxi. „Tady jde o to, abychom dokázali cizím mocnostem, které používají hybridní zbraně a dezinformace, že jim dokážeme čelit,“ řekl premiér.
Doplnil přitom, že boj s dezinformacemi vedou všechny demokratické země. „Jde o to, abychom v boji s dezinformacemi žádným způsobem nezasáhli do svobody slova a svobody občanů. Mohu všechny ujistit, že k ničemu takovému nedojde,“ dodal předseda vlády.