Na tiskové konferenci dnes jeho kandidaturu formálně oznámily tři strany, které jej v Praze podporují, tedy KDU-ČSL, Strana zelených a Česká pirátská strana (ČPS).

Michálek, známý z kauzy možné korupce na ministerstvu životního prostředí za ministra Pavla Drobila (ODS), kdy právě jím pořízené nahrávky na případ upozornily, se bude na podzim v senátních volbách ucházet o hlasy voličů v Praze 2 a Praze 3. Matěj Stropnický (SZ), místostarosta Prahy 3, před novináři poznamenal, že kandidátův profil odpovídá pražské voličské struktuře. „Je to kandidát protivládní, ale zároveň liberální," vysvětlil.

„Dospěl jsem k závěru, že k účinějšímu boji s korupcí je nutné některé kroky činit už na legislativní úrovni," řekl novinářům sám kandidát. Omezených možností horní parlamentní komory si je prý vědom. Volby ale také bere jako příležitost nabídnout alternativu k ODS či ČSSD.

Opakování úspěšného modelu

Místopředseda pirátské strany Mikuláš Ferenčík poznamenal, že ve vnitrostranickém referendu obdržel Michálek hlasy 75 procent z 200 členů strany. Místopředseda pražských lidovců Pavel Mareš zdůraznil, že Michálkovy postoje jsou dlouhodobé a kandidát umí nabízet pozitivní řešení problémů. Podle Stropnického je podpora kandidatury opakováním modelu koalice, který přinesl v Praze úspěch v komunálních volbách v roce 2010.

Ve svých programových tezích Michálek slibuje například posílení přímé demokracie podporou zjednodušení obecného referenda či zlepšení podmínek menších stran ve volbách. Je pro posílení kontroly nad státními a polostátními firmami, chce podporovat rodinnou a sociální politiku. Programové teze zmiňují také ochranu veřejného zájmu i životního prostředí a zmiňuje také větší otevřenost a transparentnost veřejné správy.

Transparentní má být také financování Michálkovy senátní kampaně. Každá ze tří stran, které jej podporují, do ní investuje 100.000 korun, stejnou částkou přispěje i sám kandidát. V kampani nebudou požívány billboardy, podle Stropnického totiž „zaneřáďují veřejný prostor".

Ve stejném obvodu jako Michálek, kde je nyní senátorkou Daniela Filipiová z ODS, bude na podzim mimo jiné kandidovat bývalá starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková (ODS), poslanec ČSSD Stanislav Křeček či za TOP 09 architekt Zdeněk Zavřel.