"Spojené státy jsou pro nás nejdůležitější trh mimo Evropskou unii z hlediska vývozu i dovozu," řekl Babiš. Vyjádřil lítost nad tím, že se v minulosti nepodařilo dotáhnout do konce dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Od Pompea by chtěl mimo jiné slyšet, proč se nedaří pokrok v jednání o liberalizaci obchodních vztahů obou velkých ekonomických bloků.

Významná návštěva. Šéf americké diplomacie Pompeo přiletěl do Česka

Další téma debaty by podle českého premiéra měla být spolupráce v boji s epidemií koronaviru. Babiš v této souvislosti zmínil, že chce mluvit například o omezeních, která platí pro využívání léku remdesivir, který se vyrábí v USA a pomáhá pacientům s těžkým průběhem nemoci.

Stavba jaderných bloků 

Nadnesení otázky stavby nových jaderných bloků v Česku očekává Babiš spíš z americké strany. "Co se týká jádra, já chápu, že Spojené státy by rády měly nějakou preferenční pozici, ale tam je potřeba, aby ta soutěž byla transparentní, byla objektivní," řekl Babiš. Energetická společnost ČEZ by měla do konce roku vypsat zakázku na stavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany, očekává se, že mezi zájemci bude mimo jiné i Westinghouse.

Šéf americké diplomacie Pompeo navštíví Česko. S Babišem by měl jednat o síti 5G

Americká diplomacie dávala najevo, že by Pompeo v Česku mohl debatovat i o mobilních sítích páté generace (5G). Spojené státy kritizují zapojení čínských dodavatelů technologií do výstavby těchto sítích, podle nich to představuje bezpečnostní riziko. Podle Babiše ale Česko v této oblasti nemá problém a je považováno za určitého lídra v kybernetické bezpečnosti.

Senátoři chtějí s Pompeem řešit vztahy s Ruskem a Čínou  

Senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost by s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem ve středu rádi debatovali o kybernetické bezpečnosti, vztazích s Ruskem a Čínou či o mezinárodních institucích. Vyplývá to z jejich diskuse při dnešním zasedání. Okruhy témat, která senátoři nastolí při moderované debatě v horní komoře, by se měl dnes odpoledne zabývat ještě organizační výbor.

Pompeo bude ve středu zprvu jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem zahraničního výboru Pavlem Fischerem (nezávislý). V 14:35 Pompeo vystoupí v Senátu, po čemž bude následovat moderovaná diskuse. Podle Fischera se předpokládá, že ministrův projev bude trvat pět až sedm minut a debata zhruba čtvrt hodiny, stihnout by tak senátoři mohli tři až pět dotazů.

Senátor Ladislav Faktor (nezávislý) navrhoval dotaz, jaká ministr vidí největší nebezpečí pro západní společnost a její hodnoty. Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) by podle Fischera chtěl řešit problematiku aplikace TikTok. Americký prezident Donald Trump minulý týden vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat.

Místopředseda zahraničního výboru Tomáš Jirsa (ODS) zmínil obecně problematiku vztahů USA s Ruskem, Fischer zase s Čínou. Senátorka Renata Chmelová (KDU-ČSL) by chtěla znát Pompeův názor na odkaz prvního českého prezidenta Václava Havla.

Podle Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by senátoři mohli Pompeovi klást i ne zcela příjemné otázky. Zmínil například různý přístup americké administrativy k vlivovým zásahům Ruska a Číny nebo přístup USA k mezinárodním institucím, jako jsou Organizace spojených národů (OSN) či Světová zdravotnická organizace (WHO). Debatovat by podle něj bylo možné též o stažení zhruba 12.000 amerických vojáků z Německa, které Spojené státy oznámily koncem července. Trump stažení části vojáků zdůvodňuje nedostatečnými výdaji Berlína na obranu.

Pompeo přistál v Praze dnes ráno. S českými politiky bude jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě. Dnes má program především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) připomene 75. výročí konce druhé světové války. Ve středu ho čeká schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a právě vystoupení v Senátu.