Cesta amerického ministra zahraničí se připravovala už na květen v souvislosti s výročím konce druhé světové války, kvůli pandemii koronaviru ale byla odložena. Oba politici proto dnes budou jednat v Plzni, kterou americká armáda na konci války osvobodila. Ve středu se pak Pompeo setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí v Senátu.

Pompeo zahajuje v Česku svou cestu po čtyřech středoevropských zemích, při níž navštíví také Slovinsko, Rakousko a Polsko. "Jsme rád, že zahájením středoevropského turné právě v Česku potvrzujeme velmi dobré vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy," řekl Petříček.

Při jednání s Pompeem chce navázat na témata, která česká a americká diplomacie projednávala už v minulosti, tedy na bezpečnostní spolupráci, na otázky vztahů s Čínou a Ruskem, rozvoj obchodních vztahů, boj proti terorismu nebo rozvoj vědecké a technické spolupráce.

Terorismus a bezpečnost

V otázce bezpečnosti budou oba politici podle Petříčka mluvit o společném působení v Afghánistánu nebo o další spolupráci při boji proti terorismu i v jiných oblastech světa. Mluvit s ním bude chtít i o reakci mezinárodního společenství na události v Bělorusku a jeho hlavním městě Minsku, kde režim prezidenta Alexandra Lukašenka tvrdě potlačil demonstrace odmítající výsledek nedělních prezidentských voleb.

O vztazích s Čínou by měl Pompeo mluvit i na své schůzce se Zemanem nebo při vystoupení v Senátu. Prezident a horní komora se přitom v postoji k Číně významně rozcházejí, podle Petříčka ale nebylo nutné předem sjednocovat jejich pozice. "Mike Pompeo, věřím, že projedná jak s prezidentem, tak se zástupci Senátu pohled Spojených států na vztahy s Čínou. My ale jako členský stát Evropské unie vycházíme z toho, že máme zájem na budování vztahů EU-Čína. Necheme zde nějakým způsobem přispívat k vytváření dvou bloků, nechceme návrat ke studenoválečné situaci," řekl.

Petříček ale zároveň upozornil na to, že EU je blízkým partnerem Spojených států a vnímá řadu argumentů, které Washington vůči Pekingu vznáší. Český ministr také zdůraznil, že i když mají EU a USA řadu sporů, stále převažují věci, které oba bloky spojují.

Petříček a Pompeo v Plzni navštíví muzeum Patton Memorial Pilsen a společně položí věnce u památníku Díky, Ameriko! Na závěr společného programu oba ministry čeká prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj a neformální večeře v pivovaru za účasti amerického velvyslance Stephena Kinga. Petříček v té souvislosti řekl, že chce představit Pompeovi české kulturní dědictví, kterým je plzeňské pivo.

Letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem přistálo na pražském ruzyňském letišti dnes ráno. Americký politik bude českými politiky jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě. Dnes má program především v Plzni. Ve středu ho čeká schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupení v Senátu.

Letadlo s americkým ministrem na ruzyňském letišti přistálo krátce po 08:00. Pompea na letištní ploše přivítala ředitelka protokolu ministerstva zahraničí Markéta Šarbochová či americký velvyslanec v Praze Stephen King. Po příletu by měl mít ministr podle neoficiálních informací naplánovaný odpočinek. Z letiště ho společně s jeho spolupracovníky odvezla za doprovodu policejních motocyklů a vozidel automobilová kolona. Členové početné delegace měli při výstupu z letadla roušky, Pompeo s manželkou vystoupili bez nich.