Byty versus postižení. Tak by se dal zkrátit problém, který nyní řeší mikulovský stacionář pro postižené děti Biliculum. Radní města totiž chtěli v horním patře budovy, ve které stacionář sídlí, vybudovat byty pro matky s dětmi v nouzi. Zatupitelé ale na posledním zasedání rozhodli ve prospěch Bilicula. Jeho vedení už počítá s rozšířením, radní ale stále doufají, že zářijové zasedání zastupitelstva dopadne jinak.

„Zastupitelé bohužel rozhodli, že místo výstavby bytů pro matky s dětmi pronajme město podkroví budovy Biliculu. Dáme to ale k projednání ještě jednou, protože minulého zasedání se účastnilo jen málo zastupitelů kvůli dovoleným, navíc neměli kompletní informace. Nakonec by všechno mohlo dopadnout úplně jinak,“ uvedl místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

Jinde by místo hledali těžko

Podle jeho slov totiž radnice zatím neuvažovala o jiném místě, kde by sociální byty pro matky nechala zřídit. „Do konce minulého roku měla patro v pronájmu soukromá firma, která tam měla své kanceláře. Jiné prostory najdeme ve městě jen stěží,“ řekl.

Vedoucí Bilicula Petr Malásek ale celou věc vidí úplně jinak. Podle něj už je rozhodnuto. Druhé podlaží dostanou do pronájmu za symbolickou tisícikorunu. Reálný nájem je přitom přes půl miliónu korun ročně.

„Prostory jsme získali. Máme podepsat smlouvu, která bude platná od prvního července příštího roku. Dohodu o pronájmu uzavřeme na dobu osmnácti let,“ tvrdí.

Biliculum už nechalo zpracovat projekt na rekonstrukci prostor a získání peněz na jeho opravu. „První věcí, kterou bychom chtěli uskutečnit, je výtah pro bezbariérový vstup. Počítáme s investicí pět miliónů korun,“ popsal brzké plány stacionáře Malásek.

Stacionář už žádá o granty na opravy

Jak řekl, stacionář chce své služby nově nabízet také starším lidem.

„Už máme třináct zájemců z celého okolí. Sklep s vířivkou by měl sloužit pro rehabilitaci. V podkroví by mohlo vzniknout také chráněné bydlení se dvěma byty a centrum sociálních služeb. Nyní už žádáme o granty na ministerstvech, Evropská unie poskytuje peníze spíš na samotný provoz než na rekonstrukci,“ přiblížil vedoucí stacionáře.

„Kdyby v horním patře zřídili byty pro matky s dětmi, rozbila by se jednotná koncepce Bilicula. Byty by přece mohly vzniknout kdekoliv jinde,“ doplnil…