Podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by na vysoké stranické pozice měla rezignovat celá pětice.

„9. prosince je krajské zastupitelstvo, kde definitivně jednu funkci složím (hejtmana či poslance). V této době to vypadá, že spíš složím funkci hejtmana… V každém případě angažmá na dvou funkcích 9. prosince končí," řekl Chovanec. Dodal, že se kloní k tomu, že když kandidoval do Sněmovny, měl by se teď po svém zvolení věnovat poslanecké práci.

Chovanec dnes uvedl, že v úterý nabídl i svou rezignaci na funkci místopředsedy ČSSD. Šéf strany Bohuslav Sobotka ji ale nepřijal. Podle Chovance jeho nabídka dál platí a pokud Sobotka příští neděli na zasedání ústředního výkonného výboru usoudí, že kvůli uklidnění situace v ČSSD je jeho odchod nutný, postu se okamžitě vzdá. Chovanec se první z pětice účastníků schůzky u prezidenta Miloš Zemana k účasti na setkání přiznal. Ostatní to dlouho popírali.

Zimola už funkci složil

Podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by na své vysoké stranické posty mělo rezignovat všech pět sociálních demokratů, kteří za prezidentem do Lán jeli, tedy tři místopředsedové Chovanec, Michal Hašek a Zdeněk Škromach, šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc a člen předsednictva Jiří Zimola. Ten už funkci složil.

„Doufám, že si uvědomí svou chybu a budou pokračovat na nižších postech. Všech pět by mělo odejít z vrcholných stranických funkcí – z grémia, předsednictva, místopředsednických postů, i z ústředního výkonného výboru – a pracovat na úrovni obcí a krajů," řekl Štěch v pořadu Partie televize Prima. Ke složení poslaneckých mandátů vyzývat nebude, získali je prý od občanů. Štěch míní, že Sobotka příští neděli na jednání vedení strany zvítězí a měl by trvat na „vyvození závěrů".

Chovance by mohl v čele kraje vystřídat první náměstek hejtmana Václav Šlajs. Chovanec již na konci října oznámil, že ho na funkci doporučí. Šlajs dnes řekl, že pokud taková nabídka přijde, bude ji zvažovat. „Ale ještě jsme to neřešili. Bude o tom rozhodovat vedení krajské organizace, jejíž je Chovanec předsedou a poslanecký klub, kde jsem řadový člen. Až dozraje čas, budeme se tím zabývat. Nyní řešíme jiné otázky," řekl. Nechtěl ani spekulovat, kdo jiný by mohl na post hejtmana Plzeňského kraje také aspirovat.

Šlajs se letos v lednu naopak vzdal mandátu poslance, aby se plně věnoval jen práci pro kraj, kde má na starosti ekonomiku a finance. Poslancem za ČSSD byl ve volebním období 2006 až 2010. V dalších volbách se do dolní komory nedostal, v říjnu 2012 tam ale postoupil jako náhradník za dosavadní poslankyni ČSSD Miladu Emmerovou, která se loni po podzimních volbách stala senátorkou.