Předchozí
2 z 2
Další

To mu vysloužilo odpustek Bohuslava Sobotky, v jehož vládě se stal ministrem vnitra a nejviditelnějším oponentem Andreje Babiše. Loni na jaře po propuknutí dluhopisové aféry byl zastáncem konání předčasných voleb, ale neuspěl. Po Sobotkově odstoupení vedl stranu jako statutární místopředseda a vypadalo to, že zůstane jedním z prostých patnácti členů poslaneckého klubu. Pak se ale v prezidentských volbách hlasitě postavil na stranu Miloše Zemana, objevil se na vítězném pódiu a den poté ohlásil kandidaturu na předsedu ČSSD. Na mimořádném sjezdu v Hradci Králové tak bude patřit k favoritům.

Říkal jste, že máte jedinou ambici, a to dovést stranu k mimořádnému sjezdu. Teď ale kandidujete na post nejvyšší. Proč ta změna?

Po volbách jsem říkal, že chci dovést stranu do sjezdu, a tehdy jsem opravdu žádnou jinou ambici neměl. Pevně jsem doufal, a proto jsem také navrhoval dubnový termín sjezdu, že se ve straně najde silná a zároveň konsensuální osobnost, která nás stmelí. Ta měla říct, co po nás chce a kde vidí naši roli. Pokud by sdělila, že nejprospěšnější budu ČSSD jako řadový člen, akceptoval bych to. Nikdo takový se ale nenašel. Sociální demokracie momentálně potřebuje krizového manažera. Mezi uchazeči, kteří se zatím o předsednické křeslo přihlásili, člověka s takovými schopnostmi nevidím.

Vy je máte?

Myslím, že vlastnosti  krizového manažera mám. Předložil jsem plzeňské organizaci svoji vizi dalšího vývoje sociální demokracie a dostal jsem nominaci. Není jediná, v tentýž den mě podpořili i ve Zlínském a Ústeckém kraji. Jsem připraven se na sjezdu utkat o pozici předsedy ČSSD, ale nebudu se vymezovat vůči svým soupeřům.

Chci předložit program, který by uvnitř strany vedl ke smíření a navenek k tomu, abychom se opět stali velkou levicovou stranou. Nebudu dělat žádné dohody, lézt někomu po zádech. Dám na stůl vizi a budu o ní debatovat se všemi, kteří o to budou mít zájem, ale nechci, aby strana ze sjezdu vyšla rozhádaná. Jako zastupující předseda využiji zbylých čtrnáct dní k tomu, abychom se pokusili smír najít.

Možná to nebude až tak složité, protože v kuloárech se říká, že Jan Hamáček se nakonec kandidatury vzdá ve váš prospěch, byť on sám to kategoricky popřel. Je takový scénář na stole?

S Janem Hamáčkem mám korektní vztahy, jsem rád, že kandiduje, a doufám, že se na sjezdu v čestném souboji utkáme o post předsedy.

Chcete říct, že to v Hradci bude bez zákulisních dohod?

Nepočítám s nimi. Honza Hamáček se rozhodl do souboje vstoupit, já taky, normálně spolu komunikujeme, snažíme se neurážet se a delegáty budeme přesvědčovat silou argumentů. Uvidíme, jak to dopadne.

Je ale šance na nějaké sjednocení strany, když je rozpolcená v zásadních programových tématech, ale také v postoji k prezidentu Zemanovi a účasti v Babišově vládě? Konkrétně vás spousta sociálních demokratů vnímá jako pátou kolonu Hradu v ČSSD, což podtrhla vaše účast na povolebním pódiu v TOP Hotelu.

Jsem strašně rád, že mě nevnímají jako pátou kolonu Andreje Babiše, to bych opravdu nechtěl.

Tak možná vnímají jiné kandidáty na předsedu…

Vystačím si s konstatováním, že v mém případě je téměř nemožné myslet si, že bych byl Babišovou pátou kolonou. Ale chci vysvětlit svůj vztah k Miloši Zemanovi, z mého pohledu nejviditelnějšímu předsedovi ČSSD v historii. Když před šesti lety začala jeho cesta za prvním prezidentským mandátem, pozval jsem ho na hejtmanství Plzeňského kraje. Tehdy měl čtyři procenta preferencí a jeho šance uspět byla limitně blízká nule. Od té doby máme korektní vztah. Do sociální demokracie jsem před dvaceti lety vstupoval pod vlivem Miloše Zemana, který byl tehdy pro mě titán. Myslím, že je jedním ze dvou porevolučních aktérů, který si opravdu zaslouží označení politik.

Vedle Václava Klause?

To jste řekla vy. Miloš Zeman jasně dokazuje, že je skutečným politikem. Mnohokrát jsem ale také deklaroval, že sociální demokracie se musí řídit z Lidového domu, ne odjinud.

Něco jiného je deklarovat a něco jiného stát na pódiu v sestavě, která měla jasné symbolické sdělení, totiž že tam stojí budoucí koalice Chovanec, Okamura, Nejedlý a Beneš.

Nevšiml jsem si, že by pan Nejedlý měl nějaké poslance ve sněmovně.

To jste hodně nevšímavý. Má například 22 poslanců Okamurovy SPD, po sjezdu možná dalších deset v klubu ČSSD.

Také jsem si nevšiml, že by Daniel Beneš měl nějaké poslance, jestli o nějakých víte, prozraďte mi to.

Pan Beneš má ČEZ, což ty poslance bohatě vyváží.

Jo, jo. To je krásná mediální zkratka, ale fakta jsou jiná. V sobotu ve 13.58 jsem přijel do štábu Miloše Zemana v TOP Hotelu.

Jen tak, nebo na pozvání?

Avizoval jsem, že bych rád držel panu prezidentovi palce, a asi bych neprošel přes desítky ochránců, pokud by neexistoval pokyn, že projít mohu. Jestli pan Babiš vypráví, že jsem se tam vetřel, tak to je úplný nesmysl. Mě mrzelo, že tam pan premiér neseděl, protože kdyby projevil stejnou vůli, měl to z Průhonic nebo z Agrofertu na Chodově kousek a mohl dorazit.

Třeba panu prezidentu Zemanovi nedržel palce tak intenzivně jako vy.

Když jsem viděl, jak pan Faltýnek přesvědčuje veřejnost a téměř se slzou v oku prosil voliče ANO, aby dali hlas Miloši Zemanovi, tak jsem si myslel, že mu ty palce drží ještě silněji než já, že mají ty klouby úplně fialové. Nikoho z hnutí ANO jsem ale v TOP Hotelu neviděl. Kdyby pan premiér Babiš dorazil, určit by tam seděl s námi a žádnou symboliku to nemá. Jestli ode mě chcete slyšet, že umíme nebo chceme spolupracovat s SPD, tak ani náhodou. To je primárně strana, která chce vyvést Českou republiku mimo Evropu, zatímco sociální demokracie je proevropská každým coulem.

Chci slyšet, jak můžete v Miloši Zemanovi vidět titána levicové politiky, když jeho nejviditelnějším spojencem je SPD Tomia Okamury? Když byl na jejich loňské konferenci, sám sdělil, že kromě vysílání českých vojáků do zahraničních misí se v podstatě shodnou na všem. Kde vidíte nějaký průnik s ČSSD?

Když se podíváte na program Miloše Zemana před dvaceti lety a současný program Tomia Okamury, tak se obávám, že pan Okamura hodně opisoval, referendum, prvky přímé demokracie včetně volby starostů jsou původní myšlenky Miloše Zemana. Mně na SPD vadí lži kolem lithia, migrace a tendence odsouvat Českou republiku mimo Evropskou unii. My si musíme v Evropě držet rovnou páteř, ale ne z ní odcházet, protože bychom zchudli a stali bychom se nebezpečnou zemí. V tom se s panem Okamurou naprosto rozcházíme.

Ale jsou tu i jeho výroky o tom, že sběrný tábor v Letech vlastně nebyl oplocený a romské rodiny si mohly korzovat sem a tam…

To jsou naprosto neakceptovatelné výroky, které nepatří do demokratického politického spektra. Když jsem šel držet palce panu prezidentovi, aniž bych tušil, jestli vyhraje, tak jsem nijak nekalkuloval. Byl bych tam, i kdyby prohrál, což se vzhledem k enormně vysoké volební účasti v Praze klidně mohlo stát.

Když nás pak vyzval, abychom ho doprovodili na tiskovou konferenci, tak jsem si na to pódium stoupl a nelustroval jsem, jestli tam bere pana Okamuru. Šel jsem za prezidentským kandidátem, který měl moji podporu celé týdny. A jestli k němu mám nějaké výhrady? Určitě ano, ale také mu je vždy umím říct, stejně jako on formuluje ty své vůči mně. Musím konstatovat, že v minulosti měl mnohokrát pravdu.

Můžete osvětlit svoje vazby na nejvlivnějšího hradního poradce pana Nejedlého?

Před šesti lety jsem přijal Miloše Zemana na úřadě Plzeňského kraje, za což mi část sociální demokracie nadávala, paradoxně nejvíc ti, kteří poté byli s Pražským hradem poměrně silně spojeni. Tehdy jsem Martina Nejedlého viděl poprvé, byl to vysoký opálený muž, který se představil jako volební manažer. Od té doby spolu umíme mluvit a některé věci konzultovat. Chápu, že teď se bude na každého kandidáta sociální demokracie hledat klacek…

Vám nevadilo, že trio Zeman, Mynář, Nejedlý díky čtyřprocentnímu zisku vzdorostrany SPO-Zemanovci připravilo sociální demokracii o vítězství ve volbách 2010?

Všiml jsem si, že někteří naši hejtmani dělali se Zemanovci koalice, například ti, kteří dnes kritizují Miloše Zemana. Přece nikomu nemohu bránit ve svobodné soutěži politických stran, byť mě osobně mrzí, že někteří bývalí předsedové ČSSD včetně Miloše Zemana a Jiřího Paroubka od naší strany poodešli. Zbavovat se bývalých předsedů ČSSD jen a jen škodí. V Plzeňském kraji se oba bývalí krajští straničtí šéfové, Václav Votava a Václav Šlajs, stali čestnými předsedy, sedí s námi za stolem a věci řešíme společně.

Kdyby se tento model ujal i na centrální úrovni, znamenalo by to, že si strana konečně začne vážit svých minulých politiků. Měla by se takto chovat i k Bohuslavu Sobotkovi, který odvedl čtyři roky práce ve funkci premiéra a čas ukáže, že to byla dobrá etapa, především v ekonomice, bezpečnosti, zaměstnanosti. Byla to fenomenální doba a jsem zvědav, jestli to někdy dokážeme zopakovat. Těch lidí je třeba si vážit, využít jejich zkušeností, ne se jich zbavit.

Čtyři roky jste kryl Bohuslavu Sobotkovi záda ve vládě i ve straně. Vám nevadilo, jak celou tu dobu Miloš Zeman premiéra systematicky drtil?

Samozřejmě mi to vadilo, mnohokrát jsem to s panem prezidentem konzultoval, ale pravda je vždy v půli cesty. Pokoušel jsem se o smíření mezi nimi, ale když se podíváte zpětně na některé výroky poradců pana expremiéra, byly natolik nenávistné, že vyvolaly okamžitou odezvu z Pražského hradu. Motali jsme se v kruhu, byl to smrtelný tanec, na který jsme přistoupili, a musíme s tím přestat. Jsme na sedmi procentech, takže je nejvyšší čas hledat ratio, podstatu a začít se chovat normálně.

Volič se nebude zabývat nuancemi politikova myšlení, on chce výsledky, jasná sdělení a racionální rozhodnutí. Pokud to mít nebude, půjde jinam, a to se také stalo. Můžeme debatovat o tom, jestli je Miloš Zeman levicový politik, nebo není. Pro mě je. Když se podíváte na bašty ČSSD v minulosti, tedy na severní Moravu a  severní Čechy, tak tam Miloš Zeman získal kolem 62 procent, což koresponduje s našimi minulými výsledky. Voliči v těchto regionech si tudíž stále myslí, že Miloš Zeman je nositelem levicových témat.

Stejně tak si myslí, že ve vládě je jejich představitelem Andrej Babiš, který dokáže reflektovat jejich zájmy.

To je pravda. Nám část voličů utekla k Pirátům, což je jednoznačně levicová, dravá, mladá entita, která oslovuje veřejnost.

Nezatížená minulostí a korupčními kauzami.

Určitě. Když vidím, jak v Praze převážejí lidi přes Libeňský most na rikše, tak to je velice chytrý a levný marketingový tah, který jim pomáhá. Část voličů ČSSD mohla odejít k Tomiu Okamurovi, protože si říkají, že on je podle nich tím, kdo bude řešit migraci, jak je třeba, a bohužel této lži uvěřila. Sobotkova vláda se totiž migračnímu tématu věnovala velmi pečlivě, což dokládá přítomnost dvanácti uprchlíků i fakt, že z bezpečnostního hlediska jsme na tom téměř nejlépe v Evropě.

No a Andrej Babiš umí fenomenálně pracovat s voliči. Před čtyřmi roky téměř vyhrál sněmovní volby díky tomu, že na sebe nabalil středopravé voliče, kteří dřív hlasovali pro ODS nebo TOP 09. Pak vstoupil do vlády s námi, ale udržel si distanc, posunul se doleva a vyluxoval voliče komunistům a nám. Měsíce jsme se s ním bili ve vládě o důchody, které za žádnou cenu nechtěl zvednout, ale když pochopil, že prohraje, přes víkend změnil názor a v pondělí oznámil, že našel v rozpočtu tři miliardy a zvedne penze. A senioři uvěřili, že jim to zařídil Andrej Babiš. Výsledek nepřiřkli nám, ale tomu, kdo byl obratnější a víc křičel.

Teď Andrej Babiš udělal ze zvyšování penzí jednu z vládních priorit, ale zdaleka nejen to. Uvažuje o školních obědech zdarma pro děti od tří do 15 let, o bezplatné dopravě na železnici i v autobusech pro seniory, o konci státního financování soukromých středních škol, zdanění církevních restitucí. Když se Andrej Babiš prezentuje jako nejlevicovější politik v Česku, proč s ním ČSSD nechce vládnout?

Andrej Babiš žádné vážné jednání o vládě zatím nevedl. Ukázal program, svoje ministry a chtěl podporu, berte, nebo nechte být. Takhle se debata vést nedá.

A dá se vést tak, jak jste předvedl vy, když jste položil na stůl podmínky, že Andrej Babiš nesmí být premiér a vítěz voleb hnutí ANO nemůže mít ministerstva vnitra, financí a spravedlnosti? Když to Jaroslav Faltýnek slyšel, málem se udusil smíchy.

Chudák Faltýnek, osmnáctiletý člen ČSSD, nepolitik, z nového hnutí. To je on. S čím do toho jednání chcete jít, když na druhé straně není vůle racionálně se bavit? Pokud jsou tu mantinely, že obviněný politik by neměl ve vládě zasedat – a tady se dlouhodobě razila u politiků presumpce viny.

Prezident Zeman změnil názor a tvrdí, že i na ně by se mělo hledět až do pravomocného rozsudku jako na nevinné.

Tomu rozumím, ale vidím to jinak. Andrej Babiš říká, že čeká na lepší vedení sociální demokracie, což je jeden z důvodů, proč vůbec kandiduji. On nám nemůže říkat,  kdo má, nebo nemá být ve vedení strany, to je pro mě silný motiv, že jsem tu výzvu zvedl. ČSSD musí být strana hrdá, samostatná a řízená z Lidového domu. A ještě k těm podmínkám.

Když se podíváte na to, jak se ministerstvo financí a především Finanční správa chovaly k dluhopisům, jak její šéf nebyl schopen komunikovat, na pochybnosti o tom, jestli tam pískají rovinu při zajišťovacích příkazech, je zjevné, že o tomto resortu se musí debatovat. Co se týče ministerstva vnitra a spravedlnosti, je přece na stole premiérův výrok, že se dá objednat trestní stíhání. Já nevím, jak ANO ta ministerstva vnímá, z mého pohledu musejí být nezávislá, stejně jako státní zastupitelství a policie musejí zůstat politicky nedotčeny.

Mimochodem, pane bývalý ministře vnitra, lze si v České republice objednat trestní stíhání?

Lze se o to pokusit, ale systém je natolik vícestupňový, že by to těžko někdo dovedl do konce. I kdyby se domluvil s nějakým policistou, narazí na státního zástupce, eventuálně na jeho nadřízeného v rámci dohledu. Podle paragrafu 158/3 státní zástupce dozoruje každou věc a je pánem přípravného řízení trestního. V rámci celé soustavy pak má obviněný mnoho procesních možností, jak každý případ kontrolovat.

Vylučujete tedy, že by kauza Čapí hnízdo byla objednaná, vymyšlenáa účelová?

Neumím si představit, že by si u tak exponované osobnosti, jakou je Andrej Babiš, státní zástupce a policista dovolili přinést materiál, který není validní, opřený o důkazy. V současné době je věc u dohledového státního zástupce, který posoudí práci nižších úrovní jak u žalobců, tak u policie. I tam je šance udělat pečlivou kontrolu, věc posunout dál, vrátit k došetření nebo eventuálně zastavit. Koneckonců kauzu prověřovalo i Vrchní státní zastupitelství v Praze. Nepřipouštím, že by si v této záležitosti policie a státní zastupitelství dovolily konat nedbale a pustily věc, která není takzvaně vyfutrovaná.

Shodneme se, že kdyby kauza Čapí hnízdo skončila za několik let podobně jako případ Aleny Vitáskové, které hrozilo osm a půl roku, ale nakonec byla pravomocně osvobozena, rozvrátilo by to důvěru české společnosti v justiční systém?

Ano, tady hraje justiční systém o své dobré jméno a svoji tvář. Pokud by se Andreji Babišovi podařilo prokázat, že to bylo na objednávku, máme obrovský reputační problém, jehož následky si ani nedokážeme představit. A ještě chci dodat, že kdybych jako politik mohl dva měsíce před volbami zakázat Babišovo trestní stíhání, tak to udělám. Začít totiž stíhat politika, který o sobě rok tvrdí, že je štvanec v rukou tradičních politických stran, je pro něj obrovská pomoc. Naštěstí ministr neví, že něco takového přijde, a nijak to nemůže ovlivnit. Zaplať pánbůh, že to tak je.

Budete delegáty sjezdu přesvědčovat, že vstoupit do vlády trestně stíhaného premiéra by pro ČSSD znamenalo sebevraždu?

Budu primárně přesvědčovat straníky, že bychom měli restartovat sociální demokracii. Jestli by mělo být hlavním cílem sjezdu to, jestli budeme, nebo nebudeme ve vládě, tak bychom se museli úplně zbláznit.

Jen připomenu, že dva vaši nejsilnější soupeři, Jiří Zimola a Jan Hamáček, by velmi pravděpodobně dostali od Andreje Babiše nabídku na ministerské posty v koaliční vládě, zatímco vy určitě ne.

To jim budiž přáno. Byl jsem ministrem vlády čtyři roky a byly to těžké čtyři roky. Snažil jsem se resort vést, jak nejlépe jsem uměl. Teď je podle mě potřeba zaměřit se na budování sociální demokracie. Strana potřebuje pomoct, protože je v krizi. Pokud by cílem sjezdu mělo být nalezení osobnosti, kterou si oblíbil Andrej Babiš, mají se rádi a budou spolu vládnout, tak takového jednání bych se nerad účastnil.

Kvalita sociální demokracie se přece rodí zdola, z komunálních voleb, z občanské základny. Pokud o tohle patro přijdeme, je po všem. To je největší hodnota, kterou máme. Můžeme si říkat, že je to Lidový dům nebo naše historie, které tam bezesporu patří, ale bez lidí dole nemáme šanci. Na podzim nás čekají komunální volby, a pokud se nebudeme schopni udržet na radnicích, skončili jsme. Ne kvůli křeslům, ale kvůli komunální politice, abychom byli vidět tam, kde se řeší problémy lidí v první linii. Možná bychom mohli mít pět křesel ve vládě, ale pak se staneme jen směšnými loutkami, které budou jen čekat, až to skončí, tedy třást se, kdy se Andrej Babiš rozhodne, že to vypne. U toho nechci být.

V příštích dvou týdnech v Deníku přineseme rozhovory i s dalšími kandidáty na předsedu ČSSD.