Čím podle vás prezident Zeman přesvědčil voliče, že mu dali možnost pokračovat v dosavadní funkci?

Přesvědčil o 200 tisíc více voličů než pan Drahoš. Jsou to lidé, kteří rozumí politice Miloše Zemana. I pro mě je to srozumitelný politik s jasným směřováním. On ta svoje poselství de facto říká naprosto jednoduše, srozumitelně, proto vyhrál volby.

Před pěti lety jeho prvním srozumitelným poselstvím bylo, že bude prezidentem "dolních deseti milionů". Máte opravdu dojem, že českou společnost spojuje a že se mu tento plán podařilo splnit?

Když se podíváte na výsledky voleb, ať to byla rozdělená Británie při brexitu nebo rozdělené Spojené státy při volbě mezi paní Clintonovou a panem Trumpem, tak je zjevné, že bohužel současný trend je, že se národy dělí více méně na polovinu. Ta vítězství bývají těsná a teď je na Miloši Zemanovi, aby se pokusil národ spojovat. Já si myslím, že správná cesta je, se o to minimálně pokusit. Rozdělení lidí mezi sebou, nevraživost, hádky, vyhrocené věci – ať už to bylo v kampani Andreje Babiše nebo dalších – já si myslím, že to není cesta k harmonické společnosti a doufám, že pan prezident Zeman dodrží to, co řekl. Že se bude snažit více spojovat než rozdělovat.

Prezident Miloš Zeman hovoří na tiskové konferenci v TOP Hotelu Praha, poté co byl 27. ledna 2018 oznámen výsledek druhého kola prezidentských voleb. Zeman byl zvolen i na další funkční období.
Zemana šlo porazit jen při výjimečné situaci. Ta nepřišla, píší zahraniční média

A jakým způsobem to podle vás může dělat?

Změnou rétoriky, změnou přístupu. To jsou věci, kdy politika nemusí být tolik agresivní. Miloš Zeman o tom hovořil, že bude méně používat agresivní výrazy a že se bude snažit společnost spojovat. Já si opravdu nemyslím že by bylo správně, kdyby se nám v době ekonomického růstu společnost rozdělovala. Do toho kotle v klimatu ve společnosti by ještě mohla vstoupit krize a tam by se nevraživost mezi lidmi ještě zhoršila. To vždycky končí v krvi a to je špatně. Já doufám, že si to pan Zeman uvědomuje, a myslím, že ano.

Máte tedy dojem, že jeho právě skončená kampaň byla nakročením k tomuto zjemnění?

Na konci té kampaně při debatě v České televizi z mého pohledu byl méně útočný Miloš Zeman než pan profesor Drahoš. Jestli mu to poradili jeho PR manažeři nebo specialisté, tak si myslím, že to nebyla správná cesta. Pan prezident tam na konci působil jako politik smířlivý, který opravdu má tendenci národ spíš spojovat než rozdělovat.

V TOP Hotelu Praha se sešli 27. ledna 2018 příznivci prezidenta Miloše Zemana, aby zde sledovali spolu s ním sčítání hlasů druhého kola prezidentských voleb. Vlevo je František Ringo Čech, druhý zprava senátor Jan Veleba.
Dobře naladěný Zeman přišel do volebního štábu, čekal na něj Čech i Veleba