Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milan Kubek: Heger sedí na kamnech a Kalousek do nich lije olej

Praha - V českém zdravotnictví to vře a podle šéfa profesní lékařské komory Milana Kubka se může naplnit katastrofický scénář, kdy koncem roku z nemocnic odejdou do zahraničí tisíce lékařů. Podle něj se nejen kvůli tomu pravděpodobně sníží kvalita a dostupnost péče o pacienty.

11.9.2010 12
SDÍLEJ:

Prezident České lékařské komory Milan KubekFoto: Deník/Šimánek Vít

Praha zažije 21. září velkou demonstraci proti platovým škrtů. Budou mezi policisty, úředníky a hasiči také lékaři?
Nepochybně ano. Návrh předložený ministrem Drábkem totiž nejvíc postihuje právě zdravotníky, kteří mají přijít o svou speciální tarifní tabulku s vyššími sazbami. (rozhovor se uskutečnil před oznámením ministra Drábka, že zvažuje zvláštní tabulku pro lékaře, v níž by se desetiprocentní snížení tarifu citlivěji rozpustilo mezi platové třídy – pozn. red)

Proč právě lékaři měli něco extra? Koneckonců tu výjimku jste před sedmi lety vyjednal s tehdejším ministrem zdravotnictví vy.
Práce zdravotníků je extrémně náročná a je jich nedostatek. Navíc nejsou placeni ze státního rozpočtu, ale za provedenou zdravotní péči od pojišťoven.

Není přece pravda, že nemocnice nedostávají od státu ani korunu.
Samozřejmě dotace na investice jsou, ve fakultních nemocnicích i na provoz. Zajímavé ale je, že rozpočtové výdaje na zdravotnictví v absolutních částkách klesají. V roce 2003, kdy státní nemocnice v okresech přešly pod kraje, byla ta částka o sedm miliard vyšší než letos. Naopak spoluúčast pacientů roste.

Jenže to nestačí. Příjmy pojišťoven klesají a příspěvek na státní pojištěnce se zvedat nebude. Jaký bude příští rok reálný výpadek?
Naše zdravotnictví je chronicky podfinancované. Sedm procent hrubého domácího produktu nemůže na zajištění zdravotní péče v požadované kvalitě a dostupnosti stačit. Chceme-li zdravotní péči jako v Německu, pak ji také musíme zaplatit. Německo na ni vydává jedenáct procent HDP. Příští rok očekáváme výpadek deset miliard korun, který bude z velké části způsoben rozhodnutím vlády nezvýšit platby za státní pojištěnce.

OBROVSKÝ NEPOMĚR V PLATBÁCH POJISTNÉHO

Český stát platí za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané, tedy tzv. státní pojištěnce 723 korun měsíčně. Kolik to je v Německu?
To nelze takhle jednoduše srovnávat, ty systémy jsou různé. Český způsob zástupné platby je velice chytrý, protože je administrativně nenáročný a zaručuje stoprocentní výběr pojistného. Problém je ve velikosti částky. Za průměrného zaměstnance pojišťovna inkasuje 2770 korun, od osob samostatně výdělečně činných 1280 korun. Existuje tedy obrovský nepoměr při platbách pojistného. Státních pojištěnců je totiž bezmála šedesát procent, ale z hlediska příjmu pojišťoven platby za ně dělají jen 24 procent. Ačkoli ne vlastní vinou čerpají 80 procent zdravotní péče.

Desetimiliardový výpadek chce podle vás vláda zacelit snížením zdravotnických platů?
Jednoznačně. V důvodové zprávě pan ministr Drábek koneckonců píše, že v rozpočtu zdravotních pojišťoven, z nichž jsou financovány platy 86 tisíc zaměstnanců, bude změnou tarifů uspořeno 6,4 miliardy korun.

Kdo je MUDr. Milan Kubek
- narodil se 13. února 1968 v Praze
- vystudoval Lékařskou fakultu UK
- pracoval v nemocnici v Praze -Vysočanech jako sekundář na interním oddělení a poté jako samostatný ordinář pro angiologii.
- od roku 2004 provozuje soukromou interní ambulanci na poliklinice V Praze 9 - Prosek
- od března 1999 byl předsedou Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů.
- v roce 2006 byl zvolen do čela České lékařské komory. Je viceprezidentem Stálého výboru evropských lékařů
- je ženatý, manželka je zdravotní sestra a mají tři dcery

Zároveň ale říká, že se mohou zvýšit odměny, dokonce o 200 procent.
To je nesmyl. Nemocnice nebudou mít peníze, úhrady budou stagnovat a hlavně zaměstnanci na odměny nebudou mít žádný zákonný nárok. Kdyby nám vláda chtěla platy zachovat, nebude mluvit o úspoře šesti miliard.

Učitelům ministr školství vyjednal aspoň povinnou odměnu, která zaručí dorovnání hrubého platu do dvaceti tisíc korun. Proč se to nepovedlo i u lékařů?
Opakovaně jsem žádal, aby se o něco podobného pokusil. Strach z jeho stranického šéfa, ministra financí Miroslava Kalouska, je zřejmě větší než obava z masových odchodů lékařů.

ODCHODY LÉKAŘŮ JSOU REÁLNÉ

Ministr zdravotnictví tvrdí, že to jsou přehnané fámy.
Už dnes nemocnice hledají na 700 lékařů prostřednictvím úřadů práce. Česká lékařská komora vydává potvrzení pro lékaře odcházející do zahraničí. Za prvních osm měsíců letošního roku jsme jich vydali 377, tedy více než za celý minulý rok. Kromě toho je na stole výzva lékařských odborů, že pokud nedojde od ledna k zásadnímu zvýšení platů, podají hromadnou výpověď.

Nejde o plané výhrůžky?
Jsem přesvědčen, že ne. O naše doktory je v zahraničí velký zájem. Na sjezdu Německé lékařské komory její prezident Hoppe uvedl, že v současnosti jim chybí 10 000 lékařů. Uplatnění by jen tam tedy našla většina našich nemocničních lékařů.

Jaká budoucnost v Německu českého atestovaného lékaře po pěti letech praxe čeká?
Čeká ho třikrát až pětkrát vyšší plat, dodržování zákoníku práce a garantované tarifní tabulky, kde základní plat tvoří větší část příjmu. Životní náklady jsou v Německu o něco vyšší, ale nijak závratně. Hlavně jde o činži, takže ideální je do práce denně dojíždět. Ostatně to je hlavní důvod vylidnění nemocnic v českém pohraničí. Ty už jsou dnes závislé na práci lékařů ze Slovenska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Jak se v cizině k našim zdravotníkům chovají?
Jak Německo, tak Velká Británie jsou poměrně otevřené společnosti zvyklé na cizince. Když to ale řeknu hodně natvrdo, tak v Německu budou pacienti raději ošetřováni českým než tureckým lékařem.

Lékaři chtějí z Česka odejít i proto, že na slušný plat si přijdou jen díky stovkám přesčasových hodin. Tohle je ve světě běžné?
Vůbec ne. Třeba v Německu vědí, že unavený a přepracovaný lékař je potenciálním nebezpečím pro pacienta. Aby si u nás doktor vydělal 45 tisíc korun hrubého, musí odpracovat 250 hodin, což není úvazek 1,0, ale zhruba 1,4. A to je v rozporu se zákoníkem práce a evropskou směrnicí o pracovní době, která je normou na ochranu pacientů.

Proč to čeští lékaři ale trpně snášejí a neodmítnou podobné podmínky?
Lékaři stávkovali několikrát, ale vždycky tak, aby to nepocítil pacient. Bohužel tuto slušnost politici zneužívají. Proto chápu akci Děkujeme, odcházíme, kterou organizuje Lékařský odborový klub. To není stávka, ale jasný vzkaz: Dvacet let stačilo, už toho máme plné zuby. Buďto nám zvednete platy, nebo jdeme. Jen předpokládám, že ministr Kalousek má připravený záložní plán, tedy armádu bab kořenářek, zaříkávačů a šarlatánů, která od ledna převezme péči o pacienty.

VYLIDNĚNÉ NEMOCNICE

A co když záložní plán spočívá v kalkulu, že úprava tarifu se netýká soukromých lékařů. Pokud by se třeba fakultní nemocnice zprivatizovaly, byla by vláda úplně z obliga. Noví majitelé by české doktory vyhodili a přijali daleko levnější síly z východu. Je to reálné?
Zdravotnictví není perpetuum mobile, a pokud politici nejsou ochotni do něj dát víc než těch sedm procent, musí na rovinu říct, že péče bude méně kvalitní a dostupná, omezí se přísun drahých účinných léků, operace se budou odkládat, sestry a lékaři nebudou mluvit česky.

Ale to třeba poradce ministra Kalouska a expert TOP 09 na zdravotnictví Rudolf Zajac říká zcela naplno.
A ví třeba to, že řada nemocnic je totálně personálně zdevastovaná?

Které například?
Především regionální nemocnice. Abych uvedl příklad, tak interna nemocnice v Sokolově má mít čtrnáct tabulkových míst, ale ve skutečnosti je tam osm lékařů a atestaci má jediný - primář. Před více než měsícem jsem se proto obrátil na Krajský úřad v Karlových Varech a ministerstvo zdravotnictví. Dodnes nemám odpověď. Nebo primář oddělení v jedné nemocnici firmy Agel neměl jako cizinec povolení k práci, nebyl členem ČLK, neměl licenci na výkon primářské funkce. Bohužel to jsou špičky ledovce, k nimž se ČLK dostane náhodou nebo při prošetřování stížností.

Tím ovšem vlastně říkáte, že český pacient je úplně bezmocný.
Říkám, že komora nemůže lidem garantovat, že jsou ve všech zařízeních ošetřeni kvalifikovaným personálem.

Co radíte seniorovi, který přijde na internu v Sokolově a nemá ani tušení, že ho ošetřuje přetížený lékař bez atestace?
Občané to skutečně netuší. Je to problém, který musí řešit ministerstvo zdravotnictví. A bez peněz to prostě nepůjde.

No a proč by pacienty nemohli zachránit soukromí podnikatelé, tedy pokud by nedosazovali primáře bez pracovního povolení?
Je to dost divoká úvaha, ale když k rozvratu zdravotnictví připočítám fakt, že na důchodovém účtu chybí asi třicet miliard, pak se nabízí otázka, jestli nejde o promyšlenou taktiku, jak ty systémy přivést ke krachu, aby pak mohly být levně privatizovány do soukromých rukou. Vyloučit to nelze.

Jak se vůbec ke změně tarifů stavějí vaši kolegové z privátní sféry?
Jich se bezprostředně Drábkův návrh netýká. Nicméně tato změna v druhé vlně dopadne i na zaměstnance soukromých nemocnic. Dnes totiž jejich majitelé musejí brát v potaz výši platů ve státních či krajských zařízeních, a i když brali tamní lékaři zhruba o dva tisíce korun méně, tedy o pět procent, nebylo to nic dramatického.U sester ten propad ale činí dvacet procent. Pokud zmizí současné tabulky, srovnávací kritérium se zhroutí a platy půjdou dolů i v privátu. Navíc pojišťovny navrhují vrátit úhradovou vyhlášku na úrovni roku 2008, což je nepřijatelné. Příjem soukromých zařízení, stejně jako státních, by to výrazně okleštilo.

Možná se počítá s tím, že pacienti si budou daleko víc připlácet za nadstandardní služby, zatímco penzum povinné péče se bude tenčit.
Představa, že by si lidé platili v hotovosti víc než dnes, je nerealistická. Už dnes tvoří asi osmnáct procent výdajů na zdravotnictví, tedy zhruba 45 miliard korun.

SPOLUÚČAST SE ZVYŠOVAT NEMŮŽE

Ministr Kalousek a experti TOP 09 říkají, že jde o 13 procent, což je nejméně v Evropě, kde spoluúčast běžně dosahuje 25 procent.
To je nesmysl, v minulém roce spoluúčast činila 17,5 procenta. Je to nejrychleji rostoucí položka výdajů na zdravotnictví. V letech 2003 - 08 nominální výdaje na zdravotnictví vzrostly o 35 procent, ale spoluúčast o 123 procent. Problém třeba je, že u nás neexistuje komerční připojištění. Ale i kdyby se zavedlo, je to dlouhodobá cesta. Ta krátká vede jen přes navýšení plateb za státní pojištěnce.

A co třeba úspory v lékové politice?
No jistě. Nechápu třeba, proč ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv, netrvá na revizi všech cen a úhrad léků z veřejného zdravotního pojištění. Ze zákona to měl SÚKL provést do konce roku 2008, ale neudělal to dodnes. Přitom jen kvůli kurzovním změnám, kdy koruna výrazně vůči euru posílila, zdravotnictví přichází o miliardy. Pro to nelze najít legální vysvětlení.
To ani pro předražené zakázky v nemocnicích, úplatky lékařům od farmaceutických firem a vůbec plýtvání léky.
Určitě nejde o dvacet miliard, o nichž mluví Transparency International, nějaká miliarda ale asi uteče. Můžeme třeba mluvit o různých kompletátorských firmách, které dodávají nemocnicím techniku. Koneckonců ČLK už ministru zdravotnictví nějaké návrhy na změny v hospodaření s léky předala.

Vy se teď hodně zlobíte na současnou politickou reprezentaci, která vám chce snížit platy. Osobně ale třeba neznám jediného lékaře, který by volil levicovou stranu, většinou dávali hlas právě TOP 09. Na co si stěžujete?
Něco ve stylu Nemyslíš? Zaplatíš! Je však pravda, že ani jedna ze stran vládní koalice nemluvila před volbami o snížení platů zdravotníků. Pokud to koalice silou 118 hlasů prosadí, můžeme říct, že podvedla lékaře. A já věřím, že boží mlýny melou a za rozvrat českého zdravotnictví někdo ponese odpovědnost. Já ten stav přirovnávám k rozpáleným kamnům, na nichž sedí ministr zdravotnictví Heger, načež přijdou jeho straničtí kolegové Drábek a Kalousek, do kamen hází láhev s benzínem přilijí láhev oleje a čekají, co to s ním udělá.

Autor: Kateřina Perknerová

11.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Ozbrojenci v Luhansku
5

Do ulic Luhansku vyrazili ozbrojenci. Spekuluje se o převratu mezi separatisty

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Z kotle unikal plyn. Snahy záchranářů o oživení muže byly v Břeclavi marné

Okolnosti smrti staršího muže prověřují od středy policisté v Břeclavi. Obyvatel tamní Hřbitovní ulice podle dostupných informací zemřel kvůli plynu unikajícímu z kotle. Zachranáři se jej pokoušeli oživit, ale marně.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT