Postava od animátora a ilustrátora Zdeňka Milera se zúčastní poslední mise raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na start, který se má uskutečnit 20. dubna středoevropského letního času, už vyčkává v osobním balíčku astronauta Andrewa Feustela, řekl na tiskové konferenci vedoucí Amerického centra v Praze Miroslav Konvalina.

Krtečka vyrobila Feustelovi "na míru" Moravská ústředna Brno. Podle astronautových pokynů musel být lehký a nehořlavý. Moraváci tedy zhotovili asi 20 centimetrů velkého maňáska, který tyto požadavky splňuje. Konvalina očekává, že se Krteček do Česka po své vesmírné pouti s kolegou Feustelem vrátí a že s ním podnikne přednáškové turné.

Feustel Čechům prostřednictvím videopozdravu připomněl, že ho s jejich zemí pojí úzké vztahy. Má totiž příbuzné ve Znojmě, Brně, Praze a Plzni. Jakmile se Krteček dostane na oběžnou dráhu, pak se podle Feustela připojí k vesmírným cestovatelům, českému astronautovi Vladimíru Remkovi a americkým astronautům českého původu Eugenu Cernanovi, Jimu Lovellovi a Johnu Blahovi. Doufá prý také, že bude inspirovat studenty ke studiu matematiky, fyziky a jiných "vesmírných" věd. Také předseda Akademie věd Jiří Drahoš doufá, že to povede k vyššímu zájmu o přírodní vědy.

Do vesmíru potovaly už Nerudovy Písně kosmické

Astronaut Feustel už s sebou na minulou misi k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vezl sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické. Po návratu s nimi přijel do Prahy, věnoval je Astronomickému ústavu Akademie věd a podnikl úspěšné přednáškové turné po českých městech.
Poslední let Endeavouru budou v česku doprovázet přednášky a výstavy. V Americkém centru je už otevřena výstava, která provází návštěvníky třicetiletou historií raketoplánů, která zahrnuje na 30 modelů a 90 fotografií.

Výtvarná soutěž pro děti

Česká kosmická kancelář s Americkým centrem vyhlásily výtvarnou soutěž pro děti Do kosmu s Krtečkem. Téma soutěžních prací se musí vztahovat k poslednímu letu raketoplánu Endeavour, který je současné vesmírným letem českého Krtečka. Fantazii se meze nekladou. Americký velvyslanec Norman Eisen, který se prý s rodinou rád dívá na Krtečkovy příběhy, připomněl příběh o Krtečkově letu raketou a dodal, že je to důkaz toho, že se sny stávají skutečností. Maskotovi Krtkovi na tiskové konferenci potřásl rukou a řekl: "Těší mě." Také se s ním česky rozloučil: "Nashledanou, Krtek."

Posádka raketoplánu Endeavour má na ISS zásobovací a montážní úkoly. Raketoplán má například na palubě alfamagnetický spektrometr, což je přístroj, který bude ve vesmírných dálkách pátrat po antihmotě. Poprvé Endeavour letěl do vesmíru v roce 1992 a celkem už na oběžné dráze nalétal 280 dní.

Raketoplány, které nezadržitelně vstupují do historie, byly podle odborníka na astronautiku z Akademie věd Antonína Vítka technickým zázrakem, ale ekonomickým propadákem. Měly totiž snížit náklady na vesmírné mise na desetinu, což se zdaleka nepodařilo kvůli komplikované přípravě letů.

Konec éry raketoplánů

Po raketoplánu Endeavour se ještě do vesmíru vydá raketoplán Atlantis, a tím jejich éra skončí. K ISS budou místo nich létat ruské rakety. Američané už vyvíjejí nový vesmírný dopravní prostředek, který raketoplány v budoucnu nahradí.

Kladenský rodák Zdeněk Miler začínal ve zlínských filmových atelierech a od roku 1945 spolupracoval v barrandovském studiu Bratři v triku s Jiřím Trnkou. "Walt Disney použil pro své kreslené filmové příběhy téměř všechna zvířátka, jen jedno ne. To jsem si vybral já," vysvětlil Miler již dříve, proč si za hlavního hrdinu zvolil malého hmyzožravce. Údajně na něj přišel, když při procházce zakopl o krtinu. V roce 1956 vznikl první a asi nejslavnější Krtkův příběh o tom, jak ke kalhotkám přišel. Ve stejném roce za něj Miler získal Benátského lva na festivalu v tomto italském městě. Do roku 2002 vytvořil Miler přes 50 těchto příběhů.

Čtěte také: Raketoplán Discovery je zpět z poslední vesmírné mise