To je případ uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře u Černošic na Praze-západ, aktuálně čelícího obžalobě z velmi vážných zločinů také v Jihoafrické republice. Z pokusu o vraždu, mučení a únosů.

V Praze jsou společně s ním obžalováni i jeho někdejší spolupracovníci - a také dvojice bývalých manažerů státního podniku Čepro, kteří měli jednak dodávat informace, jednak zajišťovat, aby firma zůstávala nečinná vůči krokům spiklenců. Jde totiž právě o kauzu údajné snahy o vytunelování této společnosti zabývající se přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů - podle zjištění kriminalistů se Krejčířova skupina snažila získat z firmy vysokou sumu peněz.

Vůči Čepru byly uplatňovány fiktivní pohledávky dvou firem z Krejčířova okruhu (jednou z nich byla společnost Tukový průmysl) dohromady za bezmála tři miliardy korun - o jejich soudním vymáhání v letech 2003 a 2004 se ale firma vůbec nedověděla. Měla se o to postarat zaměstnankyně, která za milionový úplatek obsílky s pozvánkami k jednání zašantročila. Firma se tedy nebránila, navenek působila dojmem dlužníka stavějícího se do role mrtvého brouka - a soudy domnělé nároky pravomocně uznaly. Schylovalo se už k exekuci - té ale prakticky na poslední chvíli zabránil zásah policie.

Druhá část plánu

Ten souvisel s druhou částí plánu údajně pocházejícího z Krejčířovy hlavy - se záměrem získat další dvě miliardy korun. Také v tomto záměru figurovala společnost Tukový průmysl a její Krejčířem dosazený jednatel. Šlo o to uložit v sídle firmy závratnou sumu v hotovosti - ovšem nikoli pravých peněz, ale padělků. Tuto částku, vydávanou však za skutečné peníze, pak měl naoko zabavit na úhradu údajného celního dluhu celník získaný úplatkem pro spolupráci - a s ní pak zmizet. Firma by pak po státu vymáhala náhradu.

Živý celník by ale v této fázi mohl záměry ohrozit. Před akcí neměl vědět, že se počítá se zajištěním toho, aby „zmizel" nadobro: měl být zavražděn. Vše se provalilo kvůli odporu jednoho z údajných kumpánů, dosazeného jednatele, podílet se na tomto mordu - nebo spíš kvůli jeho obavě také o svůj vlastní život. Právě on měl totiž celníka odvézt na místo vykonání ortelu. V červnu 2005 proto vše raději oznámil policii. Kriminalisté následně dospěli k závěru, že obavy byly zřejmě oprávněné: podle všeho nejen měl opravdu zemřít celník, ale i nepohodlný svědek.

Kriminalisté následně Krejčíře zadrželi - nedlouho poté ho ale nechali šokujícím způsobem uprchnout při domovní prohlídce v jeho černošické vile.