V červenci vyhlásil magistrát výběrové řízení, které rozhodne o tom, kdo bude v metropoli zajišťovat svoz odpadu příštích deset let. Praha počítala s hodnotou zakázky 13,2 miliardy korun. Do soutěže se přihlásila tři konsorcia. Nejlevnější nabídka je 16,4 miliardy korun bez DPH. Podalo ji sdružení firem Čistá Praha, za nímž stojí tři subjekty: Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová a.s.

Pražská odpadová a.s. ale disponuje jen dvoumilionovým kapitálem, nemá zkušenosti a podle zápisu v obchodním rejstříku vznikla 21. října – necelé dva týdny před otevíráním obálek s nabídkami, píšou LN. Zbylé společnosti s ní nespolupracují, ale přímo ji vlastní. Advokáti obou firem nechali podle LN novou společnost založit „na klíč“.

Někdo v pozadí

Taková kombinace je podle expertů typická v případech, kdy chce mít ze zakázky prospěch nepozorovaně i někdo v pozadí. „Působí to tak, že za Pražskou odpadovou je schovaný někdo, kdo se podílel na přípravě zakázky, a jistí si tak provizi. Takový postup je rutina,“ řekl Stanislav Beránek z protikorupční organizace Transparency International.

Podobně to vnímá i opozice na pražském magistrátu. „Prázdnou schránku“ ve struktuře vítězného uchazeče označuje TOP 09 za případ klasického tunelování. „Pražská odpadová vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru,“ řekl LN zastupitel za TOP 09 Pavel Richter.

Richter: Vykrádají Prahu

Poukazuje přitom na to, že v Pražských službách má majetkový podíl i finanční skupina Natland, která je opakovaně spojována s pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. „Vykrádají Prahu. Ale mají to dobře ošetřené, nelegální to není,“ řekl Richter.

AVE CZ i Pražské služby však jakékoliv podezření odmítají. „Pražská odpadová byla založena proto, aby koordinovala práce na zakázce a plnila některé administrativní funkce,“ uvedla mluvčí Pražských služeb Miroslava Egererová. „Účelem bylo vytvořit jediný subjekt, který podá nabídku do soutěže,“ dodala Jana Vondráková z AVE CZ.