Zhruba tak se dá vylíčit hlavní poselství knihy Zrození ze zkumavky, kterou dnes vPraze představil bývalý ministr privatizace Tomáš Ježek. Kniha je osobním svědectvím odůležitých počátcích odstátnění majetku na počátku devadesátých let. „Tehdejší vedení federálního ministerstva financí bylo hluché kvýtkám onutnosti přijmout potřebné zákony,“ řekl DeníkuJežek.

Podle něj bylo vroce 1992, kdy odcházel zministerstva zapotřebí přijmout důležitý Zákon oinvestičních společnostech a fondech, který by znemožnil zakladatelům fondů téměř nekontrolovaně nakládat smajetkem malých akcionářů. „Federální ministerstvo financí to ale zvoralo a důležitou pasáž vzákoně nebyla, to otevřelo cestu tunelování fondů,“ vzpomínáJežek.

Velkou roli vtom podle něj hrál iVáclav Klaus. „On byl ministrem financí,“ dodalJežek.

Ototální absenci potřebných zákonů je přesvědčen ikmotr knihy, současný prezidentský kandidát ekonom Jan Švejnar. „Privatizovat bylo potřeba, ale mohli se využít například zkušenosti zahraničních právníků, kteří se už tehdy zabývali tématikou privatizace na půdě Evropské unie,“ řekl Deníku Švejnar.

Bývalý ministr privatizace Ježek dnes znovu odmítl možný podíl na umožnění podvodů při privatizaci. „Plně odpovídám za věci, které se udály do června 1992, na to, co se dělo potom, jsem už vliv neměl. Když se podíváte na podniky, které jsme zprivatizovali my, všechny dodnes fungují,“ zdůraznilJežek.

Zmajetku ve fondech vhodnotě 140miliard korun, který vnich byl vroce 1996, byl ukraden majetek vhodnotě téměř 50miliard. Politici se dodnes nemohou shodnout, kdo za takový výsledek privatizace nese odpovědnost.